Denník N

Newsfilter: Rozdiel medzi Slovenskom a zvyškom V4 je vo Ficovi

Robert Fico a Andrej Babiš počas spoločného rokovania vlád v apríli 2014. Foto – TASR
Robert Fico a Andrej Babiš počas spoločného rokovania vlád v apríli 2014. Foto – TASR

1. Po českých voľbách máme z V4 jediní proeurópsku vládu 2. Kotlebovi pomáha manželka Ficovho ikonického úradníka 3. V župných voľbách má najväčšie šance Smer + odkaz Martina M. Šimečku, krátke správy, nový Shooty, zaujímavé články, status a citát víkendu.

Udalosti víkendu vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Po českých voľbách máme z V4 jediní proeurópsku vládu

V českých voľbách do seba zapadli dva silné javy: protisystémovosť a populizmus. Výsledkom je suverénne víťazstvo Babiša, Okamura či Piráti v parlamente a, naopak, prepad doteraz „tradičných“ strán, najmä ČSSD. Proeurópsky a liberálne zmýšľajúcim ľuďom zostal v Česku minimálny vplyv na smerovanie spoločnosti prostredníctvom politických inštitúcií.

Je to tak aj na Slovensku? Sčasti áno. Protisystémový, respektíve euroskeptický volič si môže vyberať medzi SaS, OĽaNO, Kolárovou Sme rodina a Kotlebom. Bez výčitiek by mohol hodiť do urny aj SNS. To je spolu polovica z posledných volebných preferencií. Na rozdiel od českého však nemá slovenský protisystémový volič veľkú šancu na to, že jeho strana bude vládnuť. Podstatný rozdiel je na strane ponuky: Smer je podobne ako Babišovo ANO silne populistickou stranou s približne rovnakou podporou voličov, ibaže svoj populizmus momentálne uplatňuje v iných témach, než sú Európa či migrácia.

Máme šťastie, že máme Fica? Populistická politika je riziková zo svojej podstaty a fakt, že populizmus Roberta Fica sa aktuálne zaoberá hlavne dôchodkovým vekom a minimálnou mzdou, môže byť dočasný jav. Fico už ukázal, že keď chce, tak dá na bilbord s Európskou úniou holý zadok, takže jeho proeurópske naladenie ťažko považovať za istotu. A určite nie je žiadnym šťastím mať za premiéra populistu,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie