Denník N

Newsfilter: Nedôveryhodný mnohonásobný vrah tvrdí, že si Pavol Rusko objednal vraždu

Pavol Rusko si mal objednať vraždu Sylvie Volzovej. Foto - tasr
Pavol Rusko si mal objednať vraždu Sylvie Volzovej. Foto – tasr

1. Pavla Ruska zadržala polícia pre podozrenie z objednania vraždy 2. Bašternákovi už nepomôže žiadne “sorry” 3. Kiska, Fico a Danko nás upísali európskemu jadru a NATO + odkazy Martina M. Šimečku, krátke správy, nový Shooty, zaujímavé články, status a citát dňa.

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Pavla Ruska zadržala polícia pre podozrenie z objednania vraždy

Bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko je v rukách polície pre podozrenie z objednania vraždy svojej bývalej biznisovej spoločníčky Silvie Volzovej. Za objednávateľa vraždy ho označil Mikuláš Černák, mnohonásobný vrah odsúdený na doživotie.

Polícia obvinila okrem Ruska ďalších troch ľudí a podľa denníka SME má aj svedectvo člena Černákovho gangu, ktorý mal od Ruska prijať v roku 1997 zálohu za plánovanú vraždu. Objednávateľovým cieľom mal byť únos Volzovej, počas ktorého ju prinútia podpísať prevod jej podielu v televízii. Potom ju mali zabiť. Už rozbehnutú akciu – Volzovú začali sledovať Černákovi ľudia – napokon prekazilo zadržanie samotného Černáka, potom, čo sa sám prihlásil na polícii.

Dá sa veriť Černákovi? Mikuláš Černák má zostať v base do konca svojho života, môže však požiadať o predčasné prepustenie po 25 rokoch. Práve k tejto jedinej nádeji sa pripútal, keď začal polícii rozprávať o svojich skutkoch a spolupáchateľoch. Je na vyšetrovateľoch, aby výpovede vraha a neľútostného šéfa mafiánskeho gangu overovali a hodnotili ich vierohodnosť. Faktom je, že Černák už takto dostal za mreže ďalších mafiánov. Z toho, že v aktuálnom prípade obvinila polícia viacerých ľudí a že Černák pravdepodobne nie je jediným svedkom, sa dá súdiť, že vyšetrovatelia mali dôvod mu uveriť.

Druhá pochybnosť je o tom, či by bol Pavol Rusko schopný objednať si vraždu. Toto však tiež nechajme na súdne dokazovanie. Fakt, že ide o veci, ktoré sa mali diať na vrchole mečiarizmu, keď s mafiou bežne spolupracovala aj SIS, ešte nehovorí nič o motívoch a svedomí Pavla Ruska. Ani jeho spôsoby, jeho priateľstvá či dokonca jeho charakter nemôžu byť dôkazom. O Pavlovi Ruskovi si môžeme myslieť čokoľvek a môžeme byť radi, že sa vytratil z verejného života a z veľkého biznisu, no pri obvinení z objednania vraždy by sme mali zvlášť dbať na to, aby sme sa vyhli predčasným súdom.

2. Bašternákovi už nepomôže žiadne „sorry“

Šanca, že Ladislav Bašternák bude súdený ako podvodník s vratkami DPH, je vďaka nenápadnému rozhodnutiu Ústavného súdu o čosi vyššia, ako sa doteraz zdalo. Podstata súdneho rozhodnutia sa týka inštitútu účinnej ľútosti, čo je cesta, ako sa môžu ľudia dodatočne „vyviniť“ z nezaplatenia daní – stačí požiadať o účinnú ľútosť a doplatiť. Ústavný súd však tvrdí, že oľutovať sa dá len naozajstné nezaplatenie danie, nie neoprávnené vyplatenie vratky DPH. Inak povedané, keď si niekto vymyslí fiktívny obchod s cieľom vykázať nadmerný odpočet DPH a  žiadať od daňového úradu vratku nadmernej dane, tak v skutočnosti nejde o žiadnu nesplnenú daňovú povinnosť. A teda sa nedá naplniť dikcia zákona, podľa ktorej sa účinná ľútosť týka nezaplatených daní. Túto logiku zaviedol v konkrétnom prípade z roku 2001 Najvyšší súd a po novom ju posvätil za ústavnú aj Ústavný súd.

Čo to znamená pre Ladislava Bašternáka? Úrad špeciálnej prokuratúry ešte stále posudzuje jeho staršiu žiadosť o uplatnenie účinnej ľútosti a s aktuálnym stanoviskom Ústavného súdu by ju mal zamietnuť. Pokračovalo by teda trestné stíhanie a Bašternákov výhľad do budúcnosti by získal temnejšie farby.

Na druhej strane je možné, že Bašternákovi a podvodníkom s DPH všeobecne môže pomáhať pomerne chaotické nakladanie s účinnou ľútosťou v právnom systéme, ku ktorej prispel aj sám Ústavný súd. Rovnaký senát súdu (Brňák, Ľalík, Mochnáčová), ktorý dospel k opisovanému rozhodnutiu, sa pred šiestimi rokmi pri posudzovaní konkrétneho prípadu dopustil úplne opačného verdiktu. Pohľad na vec ešte komplikuje fakt, že v čase, keď mal Bašternák získať neoprávnenú vratku DPH, platil starý zákon, ktorý ešte nepoznal podvody s vratkami DPH a považoval ich za „bežné“ krátenie dane, na ktoré sa dá uplatniť účinná ľútosť.

Súdy však teraz majú možnosť raz a navždy zjednotiť výklad účinnej ľútosti aj pre staršie prípady, a to tak, že začnú striktne uplatňovať aktuálne stanoviská Najvyššieho aj Ústavného súdu. V praxi by to znamenalo, že Bašternák najprv ušetrí dva milióny eur, ktoré chcel poslať daniarom spolu s účinnou ľútosťou, a vzápätí ich investuje do advokáta, aby ho vysekával z obvinenia z daňových podvodov.

3. Kiska, Fico a Danko nás upísali európskemu jadru a NATO

Keď sa mali prezident, predseda parlamentu a premiér na niečom demonštratívne zhodnúť napriek všetkej osobnej antipatii a rozdielnym názorom, tak práve na určujúcom smerovaní krajiny smerom na Západ. A to sa dnes stalo. Kiska, Danko a Fico sa podpísali pod spoločné vyhlásenie, ktorým sa jednoznačne hlásia k jadru EÚ a k NATO. Záväzne v ňom sľubujú, že budú proeurópske a proatlantické smerovanie krajiny pripomínať aj vo svojej komunikácii smerom k ľuďom.

Prečo je vyhlásenie dôležité? Jednak preto, že NATO a EÚ si berú do úst všetci neskrývaní fašisti a panslovanskí šašovia, ktorých už vo verejnom priestore vidieť pričasto. No vyvažovať treba aj oveľa menej agresívne útoky, ktoré vypúšťajú na pohľad umiernené strany. Napríklad keď Sulík napíše, že integrujme sa s Úniou len v oblastiach, kde je to pre nás výhodné, na ostatné kašlime. Vyhlásenie navyše prišlo práve v čase, keď Európa zdesene hľadí na výsledky českých volieb a na vlády v Maďarsku i v Poľsku.

Dá sa veriť aj Dankovmu podpisu? Premiér má fázu prozápadného zmýšľania, takže nie je žiadnym prekvapením, že sa odhodlal tak jednoznačne postaviť za EÚ a NATO. S Andrejom Dankom je to zložitejšie. Jednak že na spoločnom brífingu sa venoval skôr vybavovaniu si účtov s RTVS a „facebookovými“ stranami. Okrem toho, len minulý týždeň sa vrátil z Ruska a bol taký nadšený, že takmer chytal ruský prízvuk. Ešte horšie je to s „jeho“ ministerstvom obrany, ktoré sa od nástupu Petra Gajdoša správa v rozpore s dnešným trojjediným vyhlásením. Podrobne to vysvetlil vojenský analytik Jaroslav Naď, v skratke len toľko, že ministerstvo až tak nepochopiteľne odkladá nákup nových stíhačiek, že to vyzerá, akoby chcelo navždy len tie ruské.

Ak mohlo v spoločnom vyhlásení byť ešte niečo, čo tam nie je, je to zmienka o Rusku. V dokumente sa síce hovorí o hybridných hrozbách a o zhoršení bezpečnostnej situácie, no fakt, že riziko sa šíri z Moskvy, by aj Dankovým ľuďom na ministerstve pripomenul, na ktorej sú strane.

Jednou vetou:

4. Štát stopne vydávanie e-podpisov a vypne všetky elektronické služby, ktoré využívajú zaručený elektronický podpis.

5. Najlepšie nemocnice sú v Ružomberku a v Starej Ľubovni, najhoršie spomedzi veľkých nemocníc skončili Bratislava a Žilina, vyplýva to z rebríčka, ktorý zostavil inštitút INEKO.

6. Ďalší PPP projekt by mohol byť úsek D1 Turany – Hubová, podľa ministra dopravy Árpáda Érseka je tento projekt stvorený na PPP projekt.

7. Ministerstvo zahraničných vecí sa chystá kúpiť budovu vo Washingtone, kde by umiestnilo novú rezidenciu veľvyslanectva, o súhlas so začatím obstarania požiada vládu.

8. Univerzitnej nemocnici v Bratislave chýba štvrtina sestier v operačných sálach, zamestnanci napísali vedeniu list, píšu v ňom o mimoriadnej situácii.

9. Slovenská vedkyňa prispela k príprave prvej stabilnej zlúčeniny hélia so sodíkom, ide o objav, ktorý zmení definíciu inertnosti atómov a pravdepodobne prepíše učebnice.

10. Český prezident Miloš Zeman poverí na budúci týždeň zostavením vlády Andreja Babiša, ktorého ANO zvíťazilo vo voľbách do Poslaneckej snemovne.

Zaujímavé články:

FB status dňa:

Citát na tento deň:

Z pozície generálneho riaditeľa najúspešnejšej komerčnej televízie nemôžem zobrať post obyčajného ministra, pre mňa prichádza do úvahy už len predseda vlády alebo prezident.“

Pavol Rusko v roku 2002

Nový Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Britský týždenník The Economist si minulý týždeň vybral na obálku a za hlavnú tému vydania regionálnu nerovnosť, ktorú považuje za jednu z príčin nárastu populizmu. Argumentov má celý rad.

Ekonomická teória predpokladala, že z hospodárskeho rastu budú ťažiť aj chudobnejšie regióny, ktoré pritiahnu investorov. Prax je však úplne iná. Dieťa narodené do najnižšej príjmovej triedy (spodných 20 %) v bohatom San Franciscu má dvakrát vyššiu šancu, že v dospelosti prenikne medzi horných 20 %, než dieťa narodené v Detroite. Chlapci narodení v londýnskej štvrti Chelsea zomrú v priemere o 9 rokov neskôr než ich vrstovníci narodení v prímorskom regióne Blackpool.

Napriek snahám vlád sa nedarí prekonať sily modernej ekonomiky, ktorá regionálne rozdiely zväčšuje. Tie chudobné chudobnejú čoraz viac a stávajú sa pascou pre tých, ktorí nedokážu utiecť za lepším životom. Američania, kedysi povestní svojou mobilitou, sa prestali hýbať. Od 90. rokov klesla ich schopnosť sťahovať sa za prácou inam o polovicu. Typický Američan dnes žije v okruhu 30 km od miesta, kde žijú jeho rodičia. Stal sa dokonca menej mobilným ako Európan. Frustrácia tých, ktorí sú prikovaní k chudobnému regiónu, sa potom prejavuje voľbou populistov.

Čo s tým? Redakčný komentár The Economist sa pokúša dať odpoveď, keď najprv definuje neúspech starého myslenia politikov: „Pokrokári chceli prekonať chudobu sociálnymi dávkami, libertariáni uvoľnením ekonomiky. Oba tábory sa sústredili na ľudí. Lenže zložité interakcie medzi demografiou, sociálnymi opatreniami a globalizáciou odhalili neúčinnosť oboch prístupov.“ Ukazuje sa, že miesto narodenia je významné a politici si musia uvedomiť, že na utíšenie hnevu tých, ktorí sa cítia opustení, „budú musieť predovšetkým zmeniť svoje vlastné myslenie“.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Pavol Rusko

Slovensko

Teraz najčítanejšie