Denník N

Sprístupnili dizertačnú prácu Stephena Hawkinga z roku 1966, počas prvého dňa si ju stiahlo 60-tisíc ľudí

Fyzik Stephen Hawking na snímke z roku 2012. Foto – TASR/AP
Fyzik Stephen Hawking na snímke z roku 2012. Foto – TASR/AP

Ktokoľvek a kdekoľvek na svete by mal mať neobmedzený prístup nielen k mojej vedeckej práci, ale aj práci všetkých veľkých osobností ľudstva. Každá generácia stojí na pleciach tých, ktorí boli pred nimi, povedal Hawking.

Stephen Hawking sa stal držiteľom doktorského titulu (PhD.) na Cambridgeskej univerzite v roku 1966 na základe 119-stranovej dizertačnej práce „Vlastnosti rozpínajúceho sa vesmíru“.

V pondelok Hawkingova alma mater zverejnila na svojom internetovom katalógu Apollo digitálnu formu tejto práce.

V roku 1966 mal britský fyzik 24 rokov a už sa uňho začínala prejavovať amyotrofická laterálna skleróza, pre ktorú mozog postupne nie je schopný ovládať väčšinu svalov a človek zostáva paralyzovaný.

V tom čase však Hawking ešte vedel sám písať, čo dokazuje vlastnoručný podpis na práci.

Dizertačná práca pomohla naštartovať Hawkingovu kariéru a bola základom pre jeho reputáciu ako jedného z najlepších vedcov a fyzikov sveta.

Fenomenálny Brit v práci rozoberá dôsledky expanzie vesmíru, pričom vyzdvihuje skutočnosť, že galaxie nemôžu vzniknúť nárastom odchýliek, ktoré boli pôvodne malé, píše Guardian.

Na pleciach gigantov

Prestížna Cambridgeská univerzita uviedla, že len za ostatných niekoľko mesiacov dostala stovky emailov, ktoré požadovali sprístupnenie dizertačnej práce Stephena Hawkinga pre širokú verejnosť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie