Denník N

Pán premiér, nedovoľte odborárom, aby zrušili vašu najužitočnejšiu reformu

Robert Fico a odborári na 1. mája 2011 v Žiline. Foto - TASR
Robert Fico a odborári na 1. mája 2011 v Žiline. Foto – TASR

Machynove odbory nevedia ľuďom vybaviť vyššie platy a zakrývajú to témami, do ktorých ich nič nie je. Ak na to skočia aj politici, doplatia na to pracujúci.

Začiatkom tohtoročného leta si odborári vo Volkswagene vypýtali väčšie platy takým spôsobom, že bolo len otázkou času, kedy sa nové odborárske sebavedomie premení na ďalšie úspešné vyjednávania aj v ďalších podnikoch. Prijímali sa tipy, či sa novej nálady chytia aj v OZ KOVO, alebo predáci z Volkswagenu skúsia svoju novú organizáciu rozšíriť po celom Slovensku. Alebo firmy samy spustia skokové rasty miezd, a tak nič nebude treba riešiť. Dopadlo to, ako vždy – zložitejšie.

Nové odbory z Volkswagenu nevyužili prvý moment a neuchytili sa v ďalších firmách. Vo viacerých sektoroch sa už jesenné rokovania o nových kolektívnych zmluvách dostávajú do problémov, čo však automaticky nepredpovedá ani vlnu štrajkov, ani skokové rasty platov.

A príbehom z Volkswagenu najviac ohrozené OZ Kovo reagovalo úplne nečakane. Neprezentuje sa tvrdými vyjednávaniami o platoch, ale z ničoho nič začalo hovoriť o určení maximálneho veku odchodu do dôchodku.

Všetci dlho vedeli, že do dôchodku pôjdeme naozaj neskôr

Táto iniciatíva odborárov nie je úplný boj s fatamorgánou, pretože základný vek odchodu do dôchodku už od tohto roka nie je 62 rokov, ale predĺžil sa o 76 dní. A seniori, ktorým vznikne nárok na starobný dôchodok v budúcom roku, získajú nárok na penziu ešte 0 63 dní neskôr, teda po 62 rokoch a 139 dňoch. A podobne to bude aj ďalší rok, aj ďalší, podľa zákona už vlastne navždy podľa toho, ako sa bude meniť očakávaná dĺžka života ľudí na Slovensku.

Nerozhodla o tom vláda, ani Sociálna poisťovňa, penzijný vek sa zvýšil automaticky podľa vzorca daného zákonom.

Zákon o automatickom predlžovaní veku odchodu do dôchodku schválila relatívne potichu ešte na začiatku svojho pôsobenia druhá Ficova vláda. Smer sa týmto opatrením pochopiteľne verejne chválil málo, nedal ho do žiadneho zo svojich sociálnych balíčkov, no pre odbornú verejnosť to bol jeden z najštátnickejších počinov vtedajšej vlády.

So vzorcom pre rast dôchodkového veku prišiel prvý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie