Denník N

Advokáti čakajú, že im Kaliňák povie, ako majú elektronicky podpísať podanie na súd

Ministerstvo vnútra zatiaľ plošne nezruší certifikáty v elektronických občianskych preukazoch, celkom to však nevylučuje.

Ministerstvo vnútra síce verejnosti začiatkom týždňa odkázalo, že štát nebude prijímať dokumenty podpísané občianskym preukazom s čipom, no už poriadne nevysvetlilo, čo majú konatelia, advokáti, či trebárs notári teraz robiť. Ako sa teda majú ďalej elektronicky podpisovať.

Elektronický podpis cez občiansky má pritom zhruba 300-tisíc ľudí.

„Od júla fičíme na elektronických podaniach, aj keď trochu s problémami, ale zvykli sme si, na poštu už nedávame nič. Teraz však nevieme, čo sa deje. Nám síce stále chodí pošta do elektronických schránok, vieme si ju cez občiansky aj prevziať, ale od dneška sa bojíme niečo podávať,“ hovorí advokátka z Banskej Bystrice.

Pripomeňme, že firmy musia od júla komunikovať so súdmi, s úradmi či obchodným registrom už iba elektronicky. Ak ich zastupuje advokát, tak potom on. Prikázal im to zákon. Advokátka hovorí, že najviac ich desí, že nevedia, ako majú teraz urobiť podanie na súd. Je to všetko od žalôb cez odvolania až po doplnenie dôkazov na súd, alebo odpovede, keď ich súd vyzve. No elektronicky robia aj upomínacie konania, platobné konania, či podávajú návrhy na exekúcie.

„My máme lehoty, ktoré nemôžeme zmeškať. Kto nám ich odpustí? Dnes nemáme, chvalabohu, žiadnu lehotu. Ale keď máte dnes, zajtra alebo vo štvrtok lehotu, tak ako to máte podať?“ pýta sa. Advokáti sa to nedozvedeli ani z mailu, ktorý im včera zaslala komora. Napísala im, že čaká na to, čo povie vláda.

Dva veľké problémy od júla

Ministerstvo vnútra ani dnes neukázalo detailnejší návod, ako sa majú tí, ktorí používajú elektronický podpis cez eID, po novom zariadiť. Napríklad či môžu bez problémov používať pri komunikácii so súdmi elektronické preukazy advokátov, ktoré majú iný čip, než je v občianskych. Nie všetci advokáti však také preukazy majú. Alebo či si majú zakúpiť komerčné karty s certifikátmi.

Svoje profesijné preukazy majú aj notári, exekútori, či napríklad sudcovia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Verejné IT zákazky

Teraz najčítanejšie