Denník N

Smer stále nevie predstaviť bratislavského župana, Fico to chce zatiaľ nechať na voličoch

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ani necelé dva týždne pred voľbami nepodporila najsilnejšia strana žiadneho kandidáta na župana v Bratislavskom kraji. Premiér okľukou naznačuje, že by to mohol byť Ftáčnik ako ľavičiar.

Do župných volieb zostávajú necelé dva týždne, no Smer stále nevie povedať, koho podporí na župana v Bratislavskom kraji.

Šéf strany a premiér Robert Fico pre Tablet.tv podrobne rozprával o situácii ich kandidátov vo všetkých krajoch okrem Bratislavy. K hlavnému mestu sa Smer zatiaľ konkrétnejšie nevyjadruje.

„Myslím si, že voliči Smeru sú dostatočne zorientovaní, pozerajúc sa na historickú orientáciu jednotlivých kandidátov, aby si vedeli vybrať. Keď sa bavím s našimi voličmi v Bratislavskom kraji, tak mi naznačujú, že orientácia kandidáta je pre nich veľmi dôležitá, ako sa správal v minulosti, či je to skutočne človek, ktorý má ľavicové hodnoty,“ povedal Fico.

Nepriamo tým mohol myslieť nezávislého kandidáta a ľavičiara Milana Ftáčnika, ktorý už s podporou Smeru dvakrát kandidoval na primátora Bratislavy a raz aj vyhral.

Ftáčnik hovorí, že to nevníma ako vyjadrenie politickej strany. „Vyhlásil som, že kandidujem ako nezávislý kandidát a neuchádzam sa o podporu politických strán. Vážim si podporu každého voliča, či je to volič Smeru, SaS alebo inej strany.“

Smer sa možno ešte vyjadrí

Fico pre Tablet.tv povedal, že ešte majú čas postaviť sa k Bratislave konkrétnejšie. „Nevylučujem, že urobíme v krátkom čase jasné vyhlásenie k Bratislave. Zatiaľ by som to nechal na voličoch Smeru.“

Pre Smer by bol úspech v najbohatšom regióne Slovenska veľké politické víťazstvo. Od roku 2009, keď prehral Vladimír Bajan so súčasným županom, sa mu tu v župných voľbách nedarí. Vo voľbách v roku 2013 Pavol Frešo obhájil post a v druhom kole volieb porazil Moniku Beňovú s výrazným náskokom. Kandidátka Smeru získala iba 26 percent hlasov.

Vzťah Fica k Bratislave je špecifický, v minulých rokoch ako premiér opakovane hovoril o hlavnom meste s dešpektom. „Musel som odísť z Bratislavy, lebo som musel ísť medzi normálnych ľudí,“ povedal napríklad v roku 2013 v RTVS potom, čo predchádzajúce dni strávil v Poprade a v Ružomberku.

Smer mohol v Bratislavskom kraji využiť šancu  po tom, čo zmenil tieto voľby na jednokolové, čo mu v pravicovom Bratislavskom kraji mohlo vylepšiť pozíciu. Vypustením druhého kola mu už nehrozilo spájanie opozičných hlasov proti smeráckemu kandidátovi a pri stále veľkom počte 16 kandidátov a nízkej účasti sa dá len ťažko odhadnúť výsledok. Prečo Smer teda váha a kampaň vypustil?

Môže to byť aj jeho slabou pozíciou v kraji, kde nemá výraznejšiu osobnosť, ku ktorej by sa prihlásil. Momentálne má iba jedného župného poslanca Petra Fitza, starostu Šenkvíc. V chaotickom bratislavskom zastupiteľstve má šesť poslancov, ktorí sú spolu s ďalšími štyrmi poslancami v Klube pre Bratislavu.

Ftáčnik, Krajcer?

Zostáva nestraník Milan Ftáčnik, ktorý má ideovo aj politicky k Smeru najbližšie, s Robertom Ficom bol v 90. rokoch aj v Strane demokratickej ľavice (SDĽ). Viaceré zdroje zo Smeru však hovoria, že pre vnútorné spory v strane nebude ich oficiálny kandidát. Ftáčnik tvrdí, že tentokrát nechcel podporu žiadnych strán. V rozhovore pre Denník N povedal, že nemá žiadny konflikt s krajským šéfom Martinom Glváčom, no priznal, že niektorým členom sa nepáčila jeho účasť na protikorupčných pochodoch.

Glváč pre portál Topky.sk minulý týždeň povedal, že na župana podporia kandidáta, ktorý akceptuje a bude garantovať maximum z ich programu. „Podľa toho aj postupujeme, neustále rokujeme a našim voličom včas oznámime meno takéhoto kandidáta.“

Ďalším človekom, ktorého v Smere zvažovali, bol podľa Juraja Drobu (kandidát SaS s podporou OĽaNO, SMK, Nova, OKS a Zmena zdola) Daniel Krajcer zo Skoku. Táto strana má spoločnú kandidátku na poslancov so Smerom, s Mostom-Híd a so Stranou zelených, no na župana už ide bez Smeru.„Logicky mi z toho vyplýva, že asi budú mať aj svojho kandidáta na župana. Krajcer však bol pre Smer nevysvetliteľný,“ povedal v rozhovore pre N Droba.

Krajcer podporu Smeru vylúčil. „Nestojím o ňu. Som bývalý minister vlády Ivety Radičovej, prirodzene nemám blízko k Smeru. No ak by som raz jeho podporu mal, zdalo by sa mi neúctivé voči voličom tej strany, že by som to zároveň tajil,“ povedal nedávno.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Župné voľby 2017

Slovensko

Teraz najčítanejšie