Denník N

Juraj Smatana: Chcem zostaviť záväzný rebríček poradia investícií, riešiť korupciu a životné prostredie (anketa k voľbám do VÚC)

Juraj Smatana. Foto N - Vladimír Šimíček
Juraj Smatana. Foto N – Vladimír Šimíček

Denník N Považská Bystrica kontaktoval všetkých kandidátov na poslancov Trenčianskeho samosprávneho kraja bývajúcich v okrese Považská Bystrica a spýtal sa ich, čo bude ich prioritou na poste poslanca a akú majú víziu pre Považskú Bystricu a okolie. V abecednom poradí zverejňujeme odpovede tých, ktorí sa do ankety zapojili.

Juraj Smatana, Mgr. (51) – učiteľ, Považská Bystrica, SaS,  OĽaNO, KDH, OKS, NOVA, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska

Čo bude vašou prioritou, ak sa stanete poslancom Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja?

Komukoľvek položíte túto otázku, ten vám odpovie nejakou variáciou na tému „nemocnice – cesty-školy“. Nečudo: považskobystrická nemocnica sa dlhodobo nachádza na spodku rebríčka hodnotenia kvality nemocníc INEKO, za rok 2017 je tretia od konca. Rozpadávajú sa nám mosty a údržba ciest prebieha pomalšie, než ich chátranie. Riaditelia škôl sú šťastní, ak finančne zvládnu technickú prevádzku školy, takže na zvyšovanie kvality vzdelávania zostáva len zlomok energie. Dôsledkom je prebiehajúca alarmujúca emigrácia našich študentov a mladých ľudí zo Slovenska.

Lenže tieto javy, ktoré občania tak bolestivo pociťujú, sú len dôsledkami oveľa hlbších príčin. Počas štyroch rokov práce opozičného poslanca Trenčianskeho kraja som upozorňoval na to, ako funguje takzvaná nepriama korupcia. Väčšina župných poslancov sú starostami, primátormi alebo riaditeľmi stredných škôl či nemocníc. Ak chcú získať peniaze pre obec, mesto, školu alebo nemocnicu od župana, musia poslušne hlasovať aj za také županove návrhy, ktoré by inak určite neschválili.

Extrémnym príkladom bolo odstránenie limitu na rozpočtové zmeny, ktoré môže župan robiť bez súhlasu poslancov. Väčšina poslancov sa týmto hlasovaním vzdala svojho základného práva schvaľovať všetky väčšie zmeny rozpočtu a tým rozhodovať o hospodárení kraja. Aj keď rozpočet každý rok schválili, následne ho župan mohol doslova ľubovoľne upravovať, a poslanci sa o tom dozvedali len z e-mailových správ.

Ako takýto  vydieračsko-korupčný mechanizmus zlomiť? V prvom rade je potrebné, aby občania zvolili do zastupiteľstva dostatok takých poslancov, ktorí dokážu uprednostniť širší verejný záujem pred užším záujmom skupinovým či dokonca osobným. Treba si zvoliť poslankyne a poslancov, ktorí spravodlivo delia rozpočet a neuprednostňujú „kamarátov“.

Preto je mojou prioritou zmena, ktorú chcem presadiť spolu s takýmito poslancami: v spolupráci s odbornou verejnosťou zostaviť záväzný rebríček poradia investícií, podľa ich závažnosti a dopadu na občanov. Iba takto je možné odstrániť lobystické a klientelistické vzťahy z nášho kraja a dať financie tam, kde to ľudia najviac potrebujú.

Práve preto podporujem za županku Renátu Kaščákovú, s ktorou sme v Trenčíne štyri roky zdieľali tvrdý chlebík opozičných poslancov. A práve preto sme vytvorili širokú koalíciu šiestich strán – pretože len tak je možné zmeniť  zaužívané mechanizmy moci v kraji. Verím, že občania by pocítili zlepšenie takmer okamžite. Pretože dôsledkom korupcie a klientelizmu sú chýbajúce financie na kvalitné opravy ciest, efektívnu dopravu v kraji, zlepšenie stavu nemocníc, škôl, sociálnych zariadení a dotácií na kultúru šport a občiansky život.

Aká by bola vaša vízia konkrétne pre Považskú Bystricu a okolie z hľadiska poslanca Trenčianskeho samosprávneho kraja?

Občania dlhodobo poznajú vleklé problémy Považskej Bystrice, aj s donekonečna opakovanými výhovorkami zodpovedných. V týchto voľbách sa pokúšam rozšíriť našu poslaneckú skupinu na počet, kde už budeme konečne môcť presadzovať opatrenia, ktoré zastavia nesprávne toky financií a umožnia efektívne zafinancovať mnohé aj drobné podnety, ktoré ľudí dennodenne trápia.

Verím, že s mojimi spolukandidátmi – skúsenými mestskými poslancami Mariánom Pučekom a Ivetou Pospíšilovou, ale aj s Jarmilou Teskovou a Milanom Oršulom dokážeme vytvoriť tím, ktorý dokáže zmeniť v Považskej Bystrici  dlhodobo „zakliate“ pomery. Aby ľudia konečne vedeli a mohli ovplyvniť, čo vlastne župa robí a kam idú ich dane.

Nebude pre vás náročné skombinovať súčasnú funkciu mestského poslanca s prípadnou prácou župného poslanca?

Fungoval som tak štyri roky a myslím si, že je to pre presadzovanie záujmov Považskobystričanov omnoho efektívnejšie. Napríklad spojenie poslaneckej práce a mojej práce aktivistu v ochranárskom občianskom združení pomohlo prispieť do rozpočtu niekoľko stotisíc eurami naviac od železničnej spoločnosti. Tá musela zaplatiť mestu reálnu cenu za vyrúbané stromy kvôli rekonštrukcii železničnej trati a tieto peniaze sa môžu použiť výhradne len na zeleň v našom meste. Ako poslanec  zároveň kontrolujem, či sa tieto peniaze od železníc naozaj použijú tak ako zákon káže, teda na zeleň a výsadbu stromov v Považskej Bystrici. Ľudia si určite všimli túto  pozitívnu zmenu vo svojom okolí – nové parkové úpravy a novovysadené stromy v meste.

Verejným veciam sa venujem už devätnásť rokov a popri svojom zamestnaní na považskobystrickom gymnáziu som aj jedným z poslaneckých asistentov Jána Budaja. Moje verejné aktivity sa tak navzájom dopĺňajú. Keď chce človek v našej krajine niečo zmeniť, musí mať súčasne kontakt s problémami na úrovni ulice, mesta, kraja, prístup do Národnej rady Slovenskej republiky aj každodenný kontakt s mladou generáciou. Zvlášť dôležité je to v súčasnej situácii, kedy korupcia, klientelizmus a častokrát aj zjavné zlyhania právneho štátu vytvorili živnú pôdu, na ktorej začala prudko vyrastať burina fašizmu a extrémizmu. S týmto problémom si poradíme len vtedy, ak budeme správne kombinovať politické aj vzdelávacie aktivity.

Aká konkrétna vec sa vám podarila, prípadne o akú ste sa snažili počas svojho mandátu?

Protikorupčný poslanec má svoj význam aj v zastupiteľstve, kde majú „priatelia zaužívaných poriadkov“ niekoľkonásobnú početnú prevahu. Za takmer dve desaťročia občianskych i politických aktivít som si vyslúžil povesť človeka, ktorý sa nebojí a nedá sa kúpiť. Preto sa na mňa častokrát obracajú občania ale aj „insideri“, ľudia zvnútra úradného aparátu, ktorí sa už nemôžu pozerať na zjavnú nespravodlivosť či nehospodárnosť. Niekedy to skončí len zverejnením problému, inokedy sa podarí aj dosiahnuť prijatie nápravných opatrení. Takto sa mi podarilo napríklad upozorniť na kauzu verejného obstarávania na správe ciest Trenčianskeho kraja, kde šlo o nákup strojov za stotisíce eur. Nakoniec aj hlavný kontrolór župy skonštatoval porušenie zákona a nariadil nápravné opatrenia.

Prítomnosť protikorupčného aktivistu, ktorý nemá strach verejne pomenovať nespravodlivosť alebo korupciu v konečnom dôsledku šetrí naše spoločné zdroje. Neraz aj včas upozorní na ohrozenie životného prostredia obyvateľov alebo nespravodlivé či neodborné rozhodnutia. Toto je moje poslanie, a nie prestrihávanie pások či usmievanie sa do kamery. Je mi smutno z politikov, ktorí dôchodcom jednou rukou podávajú kvetinu a druhou rukou im vyťahujú peniaze z vrecka.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Považská Bystrica

Teraz najčítanejšie