Denník N

Čínu nezmeníme, no musíme sa snažiť, aby sa nestala vzorom pre iné štáty, hovorí sinológ

Si Ťin-pching. Foto – TASR/AP
Si Ťin-pching. Foto – TASR/AP

Čínsky prezident si buduje kult osobnosti ako Mao Ce-tung, rivalov odstavil v rámci boja proti korupcii, hovorí slovenský expert na Čínu Martin Slobodník.

V Číne sa uplynulý týždeň konal zjazd komunistickej strany. Čínsky prezident Si Ťin-pching na ňom prezentoval aj svoju víziu na ďalšie roky.

Si Ťin-pching dokázal presadiť, že jeho meno spolu s jeho ideológiou „socialistickej čínskej cesty pre novú éru“ sa dostalo do stanov strany. Po Mao Ce-tungovi sa tak stal len druhým žijúcim lídrom Číny, ktorý to dokázal. Krajine môže vládnuť aj po roku 2022. 

So sinológom a tibetológom MARTINOM SLOBODNÍKOM z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sme sa rozprávali o tom, prečo je Si Ťin-pching taký silný a čo to znamená pre svet.

Ako je možné, že Si Ťin-pching sa označuje za najmocnejšieho lídra Číny od Mao Ce-tunga? Pre ľudí, ktorí podrobne nesledujú Čínu, sa môže javiť ako nenápadný líder, ktorý v ničom nevyniká.

Má to viacero dôvodov. Jedným z nich je skutočnosť, že keď sa Si Ťin-pching dostal k moci, Čína bola vo veľmi dobrom politickom, ekonomickom aj vojenskom stave. Stala sa z nej krajina, ktorá sa prestala zaoberať už iba vnútornou situáciou, ale mala ambíciu premietať svoju moc aj smerom do zahraničia. Vládne teda štátu, ktorý je v relatívne vynikajúcej kondícii, v takej, ako v novodobej a možno ani tej dávnejšej histórii nikdy nebol.

Okrem toho si svoju moc systematicky budoval. Potenciálnych rivalov sa mu podarilo odstaviť v rámci kampane proti korupcii, ktorú spustil. Postupne do popredia v straníckej hierarchii posúval ľudí, ktorí sú mu blízki. Zaujímavé je aj to, že Si Ťin-pching si aktívne okolo seba buduje aj kult osobnosti.

To pri predchádzajúcich lídroch nebolo?

Nie. Teng Siao-pching, ktorý krajinu viedol v 80. rokoch, bol tým, kto sa snažil tomuto predísť. Jedným z jeho vkladov do čínskej politiky bolo to, aby moc v Číne bola kolektívna, aby jej nevládol jeden silný muž, pretože videli, ako to v minulosti dopadlo s Mao Ce-tungom. Teraz sa znovu moc koncentruje v rukách jedného človeka.

Si Ťin-pching dobre zvláda mocenské manévrovanie v strane. Posilňuje si svoj imidž medzi ľuďmi a privlastňuje si všetky ekonomické úspechy aj úspechy v zahraničnej politike – či už ide o zmocnenie sa celej oblasti Juhočínskeho mora, alebo novú Hodvábnu cestu (iniciatíva Jeden pás, jedna cesta), alebo premietania vplyvu Číny do Afriky alebo Latinskej Ameriky.

To, že v zahraničí rastie dôležitosť Číny a Si Ťin-pchinga, pomáha aj prezidentovmu imidžu doma?

Áno. Napríklad keď Si Ťin-pching minulý rok v marci navštívil Prahu, všade boli čínske vlajky, čakalo ho veľké privítanie. My sme to možno brali s nadhľadom, no pre Číňana, ktorý to doma vidí v televízii alebo o tom číta v novinách, to je dôležitý symbol moci. Ukazuje to, že vodca Číny je s veľkým rešpektom prijímaný prakticky kdekoľvek vo svete.

Očakávate, že Si Ťin-pching bude v ďalších piatich rokoch aj naďalej robiť to, čo doteraz, alebo vnesie do svojej politiky nejaký nový prvok?

Predpokladám, že dramaticky sa to nezmení, ale musíme brať do úvahy to, že čínsky režim je veľmi uzavretý, disciplinovaný, málo informácií sa dostane von, takže nevieme presne povedať, čo sa chystá. Očakávam však, že v zahraničnej politike aj naďalej bude pokračovať podpora globalizácie s čínskymi črtami, presadzovanie ekonomických záujmov a čiastočne aj vyvážanie čínskeho modelu do krajín, ktoré sú ochotné o ňom uvažovať – autoritársky model s otvorenou ekonomikou, ktorý rýchlo zvyšuje životnú úroveň obyvateľov.

Čo by mohol Si Ťin-pching urobiť pre to, aby ešte viac zvýšil svoju prestíž a hlbšie sa zapísal do histórie?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie