Denník N

Itečkár Ľubor Illek: Kaliňák mal zlé informácie, problém s e-podpismi nie je len teoretický

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

IT-čkár Ľubor Illek zo Slovenska.Digital vysvetľuje, či je ešte dobré používať na elektronický podpis čipový občiansky preukaz, aké sú alternatívy, aké veľké je riziko, že vám niekto ukradne elektronický podpis, a prečo je dobré, že sa elektronické certifikáty zrušia.

Firma Disig v utorok večer zverejnila informáciu, že najneskôr 2. novembra zruší elektronické certifikáty na čipových občianskych preukazoch. Ako to má obyčajný človek čítať?

Povedali tým, že vedia o probléme elektronických certifikátov v preukazoch a vyhodnotili to ako závažnú vec. Je to podľa nich také vážne, že certifikáty treba plošne zneplatniť. V tom sa zhodujú všetci odborníci z IT komunity a hovorili sme o tom aj vo výzve, ktorú sme zverejnili minulý týždeň. Teraz už hovoríme všetci to isté. Disig reaguje aj na to, že 2. novembra má byť medzinárodná konferencia, na ktorej budú zverejnené detaily útoku. Zverejnia ich výskumníci z Brna. Oni sami upozornili, že na základe toho, čo tam povedia, si útočník v priebehu pár hodín bude vedieť spraviť softvér, ktorým by ten útok vedel zrealizovať. Firma zároveň hovorí o 2. novembri preto, aby si firmy vedeli dovtedy splniť svoje povinnosti voči finančnej správe.

To znamená, že do 2. novembra sa ešte dá používať občiansky preukaz na elektronický podpis? Ministerstvo vnútra ešte v pondelok oznámilo, že stopne elektronické služby, ktoré sú viazané na elektronický podpis cez občiansky. Pred chvíľou oznámilo, že elektronický podpis sa dá ešte použiť. Znamená to, že sa dá normálne použiť pri elektronických službách ako trebárs pred mesiacom?

To práve

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Verejné IT zákazky

Teraz najčítanejšie