Denník N

Starenku chceli obrať o pozemky, stopy vedú opäť k žiarskej notárke

Emília Šrámeková. Foto N – Peter Kováč
Emília Šrámeková. Foto N – Peter Kováč

Aktualizované 11. 11. – Emília Šrameková v noci na sobotu zomrela. Keď chcela prepísať pozemky na vnuka, zistila, že ich nemá. Ukradli ich. Prostredníctvom vydržania, ktoré osvedčila žiarska notárka Mária Kuteničová. Pre podobný prípad na ňu už pred piatimi rokmi podala ministerka spravodlivosti disciplinárny návrh aj trestné oznámenie. Išli dostratena.

Emília Šrámeková súd o svoje pozemky, o ktoré ju obrali, vyhrala. V noci na sobotu zomrela. Jej príbeh sme priniesli len vo štvrtok. 

Emília Šrámeková je milá starká. Je to ten typ človeka, pri ktorom máte pocit, že sa vždy usmieva. Ťahá jej na deväťdesiat, no vyzerá mladšie, i keď nohy už neslúžia najlepšie. Zato hlava, tá je úplne v poriadku. Napriek tomu nechýbalo veľa a prišla by o dedičstvo – o pozemky v rodnej dedine.

Zistila to náhodou pred viac ako tromi rokmi. Pozemky chcela prepísať na vnuka, no na katastri zistili, že už ich nemá. „Akože nemám? Čudovala som sa.“ „Sú ukradnuté,“ zaznela stručná odpoveď úradníka. „A to sa dá len tak ukradnúť?“ Starká sa snažila porozumieť, čo jej práve oznámili, ale nerozumela tomu. Málokto z nás by to v danej situácii dokázal.

Pani Šrámeková. Foto N – Peter Kováč

Rýchlo sa však rozhodla, že to tak nenechá. „Bola som veľmi sklamaná, že niekto niečo také mohol urobiť,“ hovorí.  „Išla som preto za spravodlivosťou. Neznášam nespravodlivosť. I keď je pravda, že už som nemyslela, že budem mať ešte pozemský súd, ale už len ten Boží.“ Pani Šrámeková podala žalobu v júni 2014. Dva a pol roka čakala, kým sa jej pozemky vrátili.

Nešlo o lukratívne majetky, žiadne stavebné parcely. Orná pôda a trávnaté porasty v Jastrabej, malej obci neďaleko Žiaru nad Hronom. Až na súde zistila, čo sa vlastne stalo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie