Denník N

Newsfilter: Štát zvyšuje platy, podľa Mihála je to podvod

Robert Fico a Ján Richter. Foto – TASR
Robert Fico a Ján Richter. Foto – TASR

1. Na zvýšení minimálnej mzdy najviac zarobí štát. 2. Potrestali sudcu, na ktorého všetci zabudli. 3. Pavol Rusko ide do väzby. + krátke správy, nový Shooty, odkaz Martina M. Šimečku, zaujímavé články, status a citát dňa.

Udalosti štvrtka vybral a komentoval Roman Pataj

1. Minimálna mzda porastie, zarobí na nej vláda

Od januára stúpne minimálna mzda zo 435 na 480 eur. Premiér Fico zároveň sľubuje, že od roka 2019 sa bude začínať číslovkou päť a vláda tak o dvanásť mesiacov predbehne vlastný plán, aby v roku 2020 dosiahla hranicu 500 eur. Keď o tom vo štvrtok rozprával na tlačovke, dokonca vyhlásil, že „keby to bolo len na mne, bez zaváhania to seknem na 750 eur“.

Našťastie nie je. A aj keby bolo, tak by sa veľmi rýchlo ukázalo, že predseda vlády iba viedol silácke reči. Na taký skok by si totiž netrúfol ani on, pretože by nás rovno poslal do investičného pásma BB- a nižšie.

Prečo by to nešlo

Istota pochádza z prostého faktu, že taká revolúcia v odmeňovaní by okamžite otriasla rozpočtom, pretože by v masovej miere zasiahla zamestnancov verejnej správy. Už dnes časť z nich nemá tabuľkovú minimálnu mzdu. Aby štát neporušoval vlastné zákony, musia im ju doplácať. Opozícia túto prax kritizuje a vyzýva, aby sa zmenili tabuľky tak, aby boli v súlade s realitou.

Premiér vraví, že v roku 2018 bude minimálna mzda vo verejnej správe „veľká téma“ a pridal priznanie, že „tam to začína byť do istej miery kritické“. Hovorí však, že zmena tabuliek by už teraz štát stála približne 300 miliónov (na úroveň minimálnej mzdy sú naviazané aj platy mnohých zamestnancov štátu, čo zarábajú viac). A teraz si predstavte, čo by s jeho rozpočtom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie