Denník N

Šéfka Hodnoty za peniaze u Pellegriniho: Nie sme kontrolóri, chceme zmeniť zmýšľanie úradníkov

Miriama Letovanec hovorí, že najlepšie sa im zatiaľ spolupracovalo s ministerstvom zdravotníctva. Hovorí tiež, že ministerstvo dopravy by malo zverejniť investičný plán aj prioritizáciu jednotlivých úsekov.

MIRIAMA LETOVANEC šéfuje tímu implementačnej jednotky na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Jednotka funguje ešte len od júna, jej úlohou je dohliadať na to, či ministerstvá a úrady naozaj robia to, čo im vyplýva z analýz hodnoty za peniaze. Nedávno vydali prvú hodnotiacu správu, ktorá sleduje, ako si ministerstvá splnili úlohy, ktoré vyplynuli z revízie výdavkov v zdravotníctve, doprave a informatizácii.

Prečo ste sa rozhodli pracovať pre verejnú správu?

Som človek, ktorý má rád zmenu a vidí v nej zmysel, pokiaľ vedie k dobrým veciam. Práve projekt hodnoty za peniaze pre mňa predstavuje tú zmenu. Hoci práca vo verejnej správe nie je pre mňa žiadnou novinkou, tento projekt ma presvedčil. Pracovala som pre Protimonopolný úrad SR a následne pre Veľvyslanectvo USA v Bratislave. Bola som ekonomickou špecialistkou, diplomatom som radila v oblasti makroekonómie, investícií, dopravy, zdravotníctva, energetiky. Pracovala som aj v súkromnom sektore ako finančná analytička, pre mňa bolo podstatné pochopiť, ako sa veci vytvárajú zdola.

Teraz šéfujete tímu kontrolórov, ktorý hodnotí, či si ministerstvá naozaj plnia úlohy a prijímajú opatrenia, ktoré im vyplývajú z analýz hodnoty za peniaze. Sedí to?

Nemám rada pomenovanie kontrolór. Som mindsetter, spolu s kolegami chceme zmeniť zmýšľanie úradníkov, aby sa preorientovali na výsledok. Na Slovensku potrebujeme zmeniť jednu vec, tú, že úloha úradníka sa nezačína a nekončí zmenou zákona. Ale mal by mať prirodzený záujem sledovať, či z toho benefituje občan, podnikateľ, zamestnávateľ alebo neziskový sektor. Aby k zmene uvažovania došlo, je potrebné pre to nastaviť aj merateľné ukazovatele. My sa pozeráme na opatrenia, ktoré súvisia s revíziou výdavkov.

Miriama Letovanec (32) študovala verejné financie na Ekonomickej univerzite v Bratislave, európsku ekonomickú integráciu na Erazme v Bruseli a porovnanie anglosaského a európskeho ekonomického a politického systému na Univerzite Georgetown vo Washingtone. Pracovala pre investičnú banku Wood and Company, Protimonopolný úrad aj Veľvyslanectvo USA v Bratislave. 

Sklamalo vás alebo prekvapilo niečo?

Skôr rozčarovalo, ako úradníci stále vnímajú svoju prácu. Ale je dobré, že už možno vidieť také ostrovčeky pozitívnej deviácie. Úradníci sa na svoju prácu pozerajú často tak, že ja tu niečo robím, to je moja úloha, ale nevidia zmysel v tom, aby videli, či to urobili dobre. To znamená, či zákon ovplyvní aplikačnú prax a či to v konečnom dôsledku pocíti občan. To sú tie merateľné ukazovatele, najlepšie vyjadrené číselne, prinášajúce kvalitatívnu zmenu. Najväčšou výzvou je nastaviť tieto ukazovatele tak, aby jasne ukazovali, či sa niečo plní alebo neplní.

Ktoré ministerstvo si najlepšie splnilo úlohy?

Treba povedať, že revízie zdravotníctva, informatizácie a dopravy sú odlišné z pohľadu štruktúry, hĺbky a detailu jednotlivých opatrení. Je pre mňa veľmi ťažké to porovnať, ale musím povedať, že jednak z pohľadu fiškálnych opatrení aj intenzitou opatrení z pohľadu občana je to zdravotníctvo. Zavedenie elektronického zdravotníctva (e-healthu) sa dotkne aj občana, zavedenie DRG nepriamo hovorí o lepšom manažmente nemocníc, ale v podstate sa dotkne takisto občana.

Rozumejú na úradoch, čo od nich chcete, a berú vás vážne?

Myslím, že áno. Pre mňa je vždy dôležité vypočuť si všetky zainteresované strany. Napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie