Denník N

Newsfilter: Smer sa priznal ku Ftáčnikovi, lebo jednotný front už pravica nepostaví

Robert Fico, Viktor Stromček a Milan Ftáčnik. Foto – TASR
Robert Fico, Viktor Stromček a Milan Ftáčnik. Foto – TASR

Všetko dôležité spravodajské z víkendu s bodkou Martina M. Šimečku o reportážach o mužských predátoroch a ich obetiach.

Udalosti víkendu vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Smer v Bratislave podporil Ftáčnika

Smer odporúča svojim členom, aby v župných voľbách v Bratislavskom kraji volili za župana Milana Ftáčnika. Krajský predseda Smeru Martin Glváč to urobil v liste členom strany. Samotný Ftáčnik povedal, že sa o tom tiež dozvedel až cez víkend, a zopakoval, že so Smerom ani so žiadnou inou stranou o podpore nerokoval, že sa naďalej cíti ako nezávislý kandidát.

Prečo Smer podporil Ftáčnika? Milan Ftáčnik bol pre Smer od začiatku najvhodnejší kandidát, pretože z osobností, ktoré majú na víťazstvo v Bratislave, sa jediný hlási k ľavici.

Smer však vedel, že ak ho podporí, vytvorí tým tému volieb a pomôže vytvoriť „protiboľševickú“ alebo ešte účinnejšie „protibašternákovskú“ koalíciu. Preto Smer podporil Ftáčnika až v poslednej chvíli, keď je šanca na zorganizovanie jednotného frontu odporu už preč. List členom strany budú síce celý predvolebný týždeň citovať všetky médiá, no odporcovia Smeru aj tak nebudú vedieť, ako presne majú reagovať.

Pravica vo verzii jeseň 2017 im ponúka Juraja Drobu, ktorý však podľa čerstvých serióznych prieskumov má menšiu podporu ako Rudolf Kusý a Pavol Frešo.

Glváč a spol. vedia, že súperi Milana Ftáčnika sú medzi sebou takí rozhádaní, že šanca, aby sa dohodli na spoločnom postupe a vysvetlili ho po tom všetkom zrozumiteľne svojim voličom, je mizivá. Všetci preto pôjdu až do poslednej sekundy za seba.

Svedčí o tom aj prvá reakcia šéfa volebného štábu SaS Ľubomíra Galka. Ten v reakcii na podporu Smeru pre Ftáčnika nazval Freša „hrobárom pravice a SDKÚ“ a pripomenul mu jeho „nomináciu šéfa NKÚ v kolaborácii so Smerom“. Rudolf Kusý má podľa Galka „procházkovské financovanie kampane“, a tak podľa neho ide v týchto voľbách len o súboj „smerák verzus náš pravicový demokratický kandidát Ďuro Droba“.

Je len otázkou času, kedy aj všetci ostatní kandidáti o sebe vyhlásia, že práve oni sú tí naozajstní vyzývatelia Smeru. Najpravdepodobnejší výsledok tak je, že „pravicoví“ kandidáti získajú v Bratislavskom kraji dokopy možno až trikrát viac hlasov ako víťaz volieb, ale bude im to nanič dokopy aj jednotlivo.

Oranžová je ešte vo forme. Smer má teraz favoritov v šiestich krajoch, prihlásil sa k favoritovi v Banskobystrickom kraji (Lunter) a teraz urobil podobný taktický ťah aj v Bratislave.

V ideálnom prípade tak strana Smer obháji všetky posty županov a bude na tribúne s víťazom aj vo zvyšných dvoch. Bude teda možno ešte úspešnejšia ako pred štyrmi rokmi,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Mečiarove amnestie

Newsfilter

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie