Denník N

Daniari spustili nový systém a znova im funguje zle

František Imrecze a Robert Fico. Foto – TASR
František Imrecze a Robert Fico. Foto – TASR

Kde je teraz Fico, pýta sa Richard Sulík a pripomína situáciu z roka 2012.

Mesiac po zavedení nového informačného systému na finančnej správe sa kopia problémy. Podnikatelia sa sťažujú, že daniari majú pomalé alebo žiadne reakcie, ktoré vysvetľujú novým systémom. Anonymné emaily hovoria o kolapse daňovej správy.

Ich informácie preberá aj šéf opozičnej SaS Richard Sulík, podľa ktorého je situácia podobná začiatku roku 2012, keď nový systém zavádzali nominanti SDKÚ.

Jeden zo začínajúcich podnikateľov sa napríklad sťažuje, že namiesto toho, aby sa venoval rozbehu firmy, sa doťahuje s daniarmi, kedy mu už vydajú potvrdenie, že nemá voči nim žiadne podlžnosti.

Ďalší na svojom blogu píše, že mešká napojenie na európsky systém pre overovanie IČ DPH (systém VIES). Jeho klient má tak problém, lebo mu rakúsky dodávateľ nechce uhradiť faktúru.

Partnerka daňovej poradenskej firmy BMB Leitner Renáta Bláhová hovorí, že nový systém sprevádza malá efektivita práce daňových úradov a veľa vecí sa z jej skúseností robí za pochodu. Tvrdí však, že to nemá rozmery úplného kolapsu ako v roku 2012.

Na čo upozornil Sulík

Najostrejší je v kritike nového systému predseda SaS Sulík, ktorý tvrdí, že začiatkom apríla nastal na daňových úradoch chaos. Odvoláva sa na listy a emaily, ktoré dostáva. Problém sa podľa neho môže naplno prejaviť pri preplatkoch na daniach, ktoré majú daňové úrady vrátiť do 30. apríla.

„Situácia je však tá, že zamestnanci majú hlavy v smútku, lebo nevedia preplatky overiť, nevedia dohľadať elektronické podania, nefunguje vydávanie registračných čísel na DPH, nevedia vyrátať vratky DPH – tí chytrejší správcovia to spravili v starom systéme, nevedia spracovať licencie. K tomu nový systém pravidelne padá,“ píše opozičný politik.

Sulík sa teraz pýta, prečo premiér Robert Fico teraz mlčí, keď pred tromi rokmi vedel v prípade systému KONS tak nahlas kričať.

Poriadok sľubujú do dvoch týždňov

Šéf finančnej správy František Imrecze priznáva problémy nového informačného systému. Pripisuje to tomu, že stále prebieha integrácia niektorých systémov na nový informačný systém. Hovorí, že to neskrývajú a je to normálna súčasť prechodu na nový systém. Informačný systém by mal v štandardnej dennej prevádzke podľa Imreczeho fungovať okolo 15. apríla.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie