Denník N

Ftáčnik v debate odmietol Smer, Kusý by spolupracoval s ĽSNS, potom to označil za brbt

Štyria najsilnejší kandidáti na bratislavského župana diskutovali v KC Dunaj o financovaní kampaní, ŠtB, Smere aj doprave zadarmo.

Kandidát na bratislavského župana Milan Ftáčnik odmieta podporu Smeru. Urobil tak deň po zverejnení interného listu, v ktorom krajský šéf Smeru Martin Glváč odporúča sympatizantom a členom strany v sobotu voliť Ftáčnika.

„Ak toto má byť oficiálna podpora Smeru pre moju kandidatúru, ja ju neprijímam,“ povedal Ftáčnik v predvolebnej debate Bratislová v KC Dunaji, ktorú organizuje združenie My sme mesto v spolupráci s Denníkom N.

Ftáčnik: Podpora Smeru ma zaskočila

Ftáčnik reagoval na otázku, či sa vie zaručiť, že sa premiér Robert Fico v pondelok po voľbách nebude smiať, že Smer už má aj Bratislavu. Fico podobný krok urobil, keď sa po posledných samosprávnych voľbách postavil za nového starostu Starého Mesta Radoslava Števčíka.

Ftáčnik tvrdí, že to vie zaručiť, a podpora ho zaskočila. „Urobiť niečo takéto týždeň pred voľbami je kalkulácia. Myslím, že voliči Smeru vedia, kto má ľavicový program.“

Spolu s Ftáčnikom debatovali aj ďalší traja kandidáti – súčasný župan Pavol Frešo (nezávislý), starosta Nového Mesta Rudolf Kusý (nezávislý) a Juraj Droba (SaS v koalícii s OĽaNO, Nova, SMK, OKS a Zmena zdola).

Všetci traja za Ftáčnikom podľa posledného prieskumu agentúry AKO pre televíziu TA3 zaostávajú, no ten bol robený ešte pred podporou Smeru pre Ftáčnika. Bývalému primátorovi a starostovi Petržalky agentúra namerala 24 percent, Frešovi 18,8 percenta, Kusému 18,5 percenta a Drobovi 14,6 percenta.

Kotlebovcov neodmietol iba Kusý

Budúci župan možno bude mať v zastupiteľstve aj poslancov za Kotlebovu ĽSNS. Zo 4 kandidátov na post bratislavského župana iba Kusý neodmietol spoluprácu s prípadnými županmi a poslancami ĽSNS. „Boli by legálnymi poslancami. Ak by sa správali normálne, prečo nie. Zvolením sa musia zahodiť stranícke tričká.“

V komunále je podľa neho úlohou rekonštruovať a pri oprave škôl „nemá čo hľadať politika“.

Droba Kusému vyčítal, že ak má niekto nálepku neofašista, nespolupracuje sa s ním. „Komunikáciu obmedzím na maximálnu možnú mieru.“

Ftáčnik tvrdí, že ak ľudia zvolia kandidátov ĽSNS za poslancov, ako župan by s nimi musel komunikovať, ale nebude sa uchádzať o ich podporu. „Verím, že tam žiadni nebudú. Ak sa tam dostanú, je to odkaz súčasnej župe, že ľudia sú nespokojní a volili protestný hlas.“

Frešo reagoval, že ako jediný zo županov nepodal Kotlebovi ruku. „Je to elementárna láska k demokracii. Nedovolím, aby si poslanci v zastupiteľstve robili extrémistické agitky.“

Kusý sa iba hodinu po skončení debaty ospravedlňoval cez Facebook, že „nie je veľmi dobrý rečník a v diskusii sa mu podaril brbt, ktorý ho mrzí“. „Ako župan by som nikdy nespolupracoval so žiadnymi extrémistami. Znepokojuje ma každý extrémizmus. Študoval som dejiny a sú veci, z ktorých ide hrôza. Dejiny sa, bohužiaľ, opakujú, takže musíme nájsť nejakú alternatívu, lebo ľudia sú sklamaní a znechutení,“ napísal na Facebooku. Fašizmus a neonacizmus podľa neho nepatrí do slušnej spoločnosti.

Otázka ku Kotlebovej ĽSNS padla na úvod takmer dvojhodinovej debaty, Kusý sa počas nej už k pôvodnému vyjadreniu nevrátil a a až do príspevku na Facebooku ho nijako nekorigoval.

Kritika aj za kampaň

Pri financovaní kampane sa kandidáti najviac pustili do Kusého. „Vôbec nemám problém, koľko si si, Rudko, objednal reklamy, bilbordov, usmievaš sa na nás zo všetkých dopravných prostriedkov, ale prečo nemôžeš aj ty, ako my všetci ostatní, priznať príjmy od februára, keď si oznámil kampaň, do 28. júna?“ pýtal sa Ftáčnik Kusého.

Kusý reagoval, že vybudoval najtransparentnejšiu samosprávu v kraji, žije transparentne, ale iba sa učí robiť kampaň. Tvrdí, že do založenia účtu minul 70-tisíc eur, potom asi 140-tisíc eur a celkovo minie asi 230-tisíc eur.

Kusého kampaň podľa Drobu hraničí s porušovaním zákona. „Ktokoľvek iný sa aspoň snaží to robiť transparentne.“ Financovanie viac ako stotisícovej Frešovej kampane iba režisérom Petrom Núñezom sa Drobovi nezdá podozrivé.

„Petra Núñeza poznám, je to relatívne bohatý človek, tak možno by si takúto lotériu chcel zahrať a trochu sa zabaviť v živote. Čo sa týka pána Ftáčnika, môj známy Rado Grohol mu vkladá peniaze na účet a zároveň si ich rovno vyberá cez agentúru, tiež to je trochu zvláštne, ale je to transparentné,“ povedal v debate Droba.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Droba mal nepresné informácie

Droba zaútočil na Kusého aj pre ŠtB, tvrdí, že jeho kampaň financujú eštebáci. Kusému prečítal tri mená, ten priznal, že pozná iba jedného a je to rodinný priateľ.

Frešo Drobovi vytkol, že sa do Kusého púšťa neoprávnene. Upozornil, že jeden zo sponzorov má v archívoch ŠtB kategóriu dôverník, čo podľa Ústavného súdu ešte z čias Ernesta Valka nie je možné považovať za kategóriu vedomej spolupráce. O dôverníkoch nie je možné hovoriť, že boli eštebákmi. „Buďme spravodliví,“ hovoril Frešo a dostal za to od publika potlesk.

Kusý ešte doplnil, že ani pri ďalšom z darcov obvinenie nesedí, pretože ide o človeka s rovnakým menom a iným dátumom narodenia. Droba potom ešte chvíľu listoval vo svojich papieroch, ale nezrovnalosti už nevysvetlil. Informácia o dôverníkoch ho zaskočila.

Kandidáti sú za nejakú formu pomoci pre utečencov

Moderátor debaty Lukáš Fila sa kandidátov pýtal, či by pomohli utečencom a či by ako župani podporili vznik tábora na území Bratislavského kraja. Ftáčnik, Frešo a Droba hovoria, že v nejakej podobe áno. Kusý hovorí, že je normálne pomôcť, ale na prvom mieste musí byť bezpečnosť našich ľudí. Chce skôr pomáhať v krajinách, kde sú problémy.

Ftáčnik tvrdí, že treba pomáhať, a nie hovoriť, že sa bojíme a vyvolávať strach z ľudí, ktorí nemajú kam ísť a utekajú pred vojnou. „Nemali by sme prestať rozlišovať, či je niekto utečenec pred vojnou alebo je ekonomický utečenec, ale mali by sme rozmýšľať, ako na situáciu reagovať.“

Droba hovorí, že je tvrdo antiteroristický a najväčšia pliaga, ktorá Európu čaká, je hrozba islamského terorizmu, no je za pomoc ľuďom v núdzi. „Zároveň nemôžeme mať státisíce ľudí, ktorí sa premávajú po Európe bez identity.“ Frešo hovorí, že sa mu páči model, keď vláda pomohla Rakúsku s umiestnením utečencov.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Freša kritizovali za riadenie župy aj dopravu zdarma

Kandidáti Ftáčnik, Kusý a Droba sa počas diskusie viackrát pustili do súčasného župana Freša. Frešo Kusému a Ftáčnikovi vyčítal, že sedeli v zastupiteľstve, no teraz hovoria, že za nič nemohli.

Kusý hovorí, že sa nehanbí za to, že hlasoval za rozpočet župy, treba podľa neho hlasovať aj za zlý rozpočet, aby sa veci hýbali.

„My sme sa nevyhovárali, že sme nič nemohli ovplyvniť. V prvom období som bol opozičným poslancom, nikdy som nehlasoval za rozpočet, lebo som nebol pozvaný, aby som ho ovplyvnil,“ hovorí Ftáčnik.

Frešovi protikandidáti kritizovali Freša aj za jeho nápad zaviesť bezplatnú dopravu. Kusý tvrdí, že nápad nepostaví záchytné parkoviská, cyklotrasy ani nepridá vlaky. Droba tvrdí, že je to populizmus a ekonomický nezmysel. Ftáčnik hovorí, že Bratislavu by nápad zruinoval.

Bratislava si podľa Ftáčnika dopravu zadarmo nemôže dovoliť. Tvrdí, že podmienky sú odlišné od estónskeho Tallinnu a ani pri optimistických výpočtoch prehlásených pobytov by Bratislava nič nezískala.

„Je to ekonomický nezmysel, zďaleka sa neprehlási toľko ľudí,“ hovorí Droba, podľa ktorého ľudia bezplatnú dopravu ani nechcú.

Frešo tvrdí, že po znovuzvolení by pokračoval v petícii za dopravu zadarmo a uchádzal by sa o podporu každého starostu aj nového primátora hlavného mesta. Chce im vysvetliť, že ľudia nebudú platiť žiadne nové dane, no samospráva získa viac peňazí a bude môcť zahustiť spoje, vybudovať pruhy pre autobusy či postaviť vlakové zastávky a parkoviská.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Nové PKO, lepšia sociálna starostlivosť alebo väčšia transparentnosť

Ostatní traja kandidáti majú omnoho skromnejšie plány. Kusý chce napríklad v Petržalke vybudovať veľký športový areál s PKO, riešiť životné prostredie, problémy ľudí bez domova, budovať domovy sociálnych služieb, školy a škôlky.

Ftáčnik tvrdí, že župa za jeho vlády bude citlivá na sociálne problémy ľudí. Seniori majú podľa neho problém získať miesta v sociálnych zariadeniach, čakajú dva až tri roky a súkromné zariadenia si z dôchodku nevedia dovoliť. Nepáči sa mu tiež, že starší človek čaká na vyšetrenie niekoľko mesiacov, no ak by zaplatil 40 eur, dostane ho o týždeň.

„To je čo za systém, keď máme v ústave napísané, že máme bezplatnú zdravotnú starostlivosť na základe poistenia?“ pýtal sa Ftáčnik. Chce ponúknuť ľuďom kvalitné verejné služby bez ohľadu na príjmy.

Droba sa chce zamerať na kvalitu života a lepšie riadenie župy, chce, aby bola transparentná. „Župa má veľké rezervy v obstarávaní, je možné ušetriť možno 10 až 20 percent zdrojov, ktoré sa momentálne obstarávajú,“ povedal.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Župné voľby 2017

Slovensko

Teraz najčítanejšie