Denník N

Koho voliť: Na čo myslieť, ako sa rozhodnúť a čo všetko zvažovať pred župnými voľbami

Voľby na Majerníkovej ulici v Bratislave. Foto – TASR
Voľby na Majerníkovej ulici v Bratislave. Foto – TASR

Župné voľby nie sú len o programe, pristúpiť k nim môžete aj takticky: pokúsiť sa zastaviť rast krajnej pravice, dať najavo názor na súčasnú vládu či dostať do politiky viac nestraníkov.

Ak sa rozhodujete, či ísť voliť v župných voľbách, je určite dobré zorientovať sa v programoch kandidátov. Do úvahy môžete brať aj širšie politické dôsledky svojej voľby – a rozhodnúť sa podľa toho. Ako teda pristupovať k sobotným voľbám?

Výsledky župných volieb môžu mať reálny vplyv na celoštátnu politiku. Môžu byť plebiscitom o postoji k tretej Ficovej vláde, testom opozičnej spolupráce SaS-OĽaNO-KDH či obrazom toho, akú silu dokáže dať dokopy krajná pravica.

Áno, platí aj to, že župy majú pomerne významné kompetencie v zdravotníctve, zodpovedajú za niektoré cesty a kultúrne zariadenia, rozhodujú o stredných školách. Politici to každé štyri roky opakujú, no voliť chodí len zlomok oprávnených voličov. Prečítajte si, prečo sa oplatí ísť voliť, ak vás už tradičné župné témy unavujú.

Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Chcem povedať, čo si myslím o Ficovej vláde

Tieto voľby po prvý raz nie sú čisto o súboji Smeru s pravicovým blokom. Pred štyrmi rokmi Smer obsadil 161 zo 408 poslancov, pravicové strany (SDKÚ, KDH, SMK, SaS, Most-Híd, Nova a OKS) získali 158 krajských poslancov.

Dnes je politická situácia iná. Most-Híd už vypadol z bloku pravicových strán, ktoré vedú SaS a OĽaNO, a nie je s nimi v koalícii v žiadnom kraji. Naopak, v niektorých krajoch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie