Denník N

Španielska Merkelová, nová železná lady. Kto je žena, ktorá riadi Katalánsko?

Španielska vicepremiérka, ktorá momentálne spravuje Katalánsko. Foto – FB Soraya Sáenz de Santamaría
Španielska vicepremiérka, ktorá momentálne spravuje Katalánsko. Foto – FB Soraya Sáenz de Santamaría

Vicepremiérka Soraya Sáenz de Santamaría dostala po pozastavení autonómie na starosť Katalánsko. Ak to zvládne, v budúcnosti jej to môže pomôcť stať sa premiérkou.

Vždy sedí po pravici premiéra Mariana Rajoya alebo kráča po jeho boku, pomáha mu vysvetľovať a informovať. Soraya Sáenz de Santamaría je najbližší spojenec španielskeho premiéra, ktorý pri ňom stojí v dobrom aj v zlom.

Tie zlé časy sú práve teraz – Španielsko je v hlbokej politickej kríze po tom, čo Katalánsko vyhlásilo nezávislosť aj napriek varovaniam, že Madrid v takom prípade pozastaví jeho autonómiu.

Cez víkend sa tak stalo. Článok 155 španielskej ústavy bol prvýkrát použitý v praxi a Rajoy povolal svoju najvernejšiu spolupracovníčku, krízovú manažérku, ktorá ho zatiaľ nikdy nesklamala.

Santamaríová sa tak na necelé dva mesiace stala de facto premiérkou Katalánska. Rajoy jej zveril nezávideniahodnú úlohu, Madrid však verí, že žena, ktorú noviny volajú španielskou Merkelovou, železnou lady či najsilnejšou ženou v Španielsku, to zvládne.

Motivácia je veľká. Okrem toho, že by pomohla upokojiť situáciu v Španielsku, prospelo by to aj jej kariére a o tri roky by mohla uvažovať nad tým, že sa stane prvou španielskou premiérkou.

Považovali ju za zraniteľnú

Keď sa Santamaríová prvýkrát dostala do kontaktu s vysokou politikou, mala 28 rokov. Do Madridu prišla na pohovor. Vtedajší minister pre verejnú správu Rajoy hľadal právneho poradcu a ona si poslala životopis.

Písal sa rok 2000. Mladú právničku z Valladolidu najali hneď ďalší deň.

Z poradkyne sa postupne vypracovala na vicepremiérku. Jej vplyv rástol s každým rokom a počas prvej Rajoyovej vlády ju v strane podľa denníka La Nación prezývali „vicepremiérka všetkého“.

Santamaríová totiž okrem vicepremiérskeho postu bola aj šéfkou kabinetu, hovorkyňou vlády, na starosti mala aj spravodajské služby a koordinovala ekonomickú politiku.

Jej začiatky neboli jednoduché. Keď sa dostala na kandidátku Ľudovej strany, málokto ju poznal. Kritizovali jej vek, nedostatok politických skúseností aj to, že je neznáma.

„Ak ste mladá, žena a meriate 150 centimetrov, automaticky vás považujú za zraniteľnú,“ povedala v tom čase.

Santamaríová však nesklamala. Presvedčila svojou pracovitosťou a precíznosťou. Odvtedy sa jej pozícia posilňuje a dnes už nikto nepochybuje o tom, že Santamaríová patrí medzi najvplyvnejších a najschopnejších politikov v Španielsku.

Dôkazom je to, že vláda jej zverila Katalánsko počas jednej z najväčších kríz od pádu Francovho režimu.

Pred materskou uprednostnila prácu

Za poslankyňu ju prvýkrát zvolili v roku 2004, vo voľbách, v ktorých Ľudová strana utrpela veľkú porážku. Hlasovanie sa uskutočnilo krátko po teroristických útokoch v Madride, pri ktorých zomrelo takmer 200 ľudí. Španieli vládnych ľudovcov vinili za to, že situáciu po útokoch nezvládli najlepšie, to sa odrazilo aj na ich volebnom zisku.

Santamaríová svoju odhodlanosť dokázala už v roku 2011, keď sa stala vicepremiérkou. Počas kampane bola tehotná a svojho jediného syna porodila deväť dní pred voľbami. Počas volebnej noci už bola so svojimi kolegami a po ohlásení výsledkov, jedenásť dní po pôrode, začala pracovať.

Santamaríovú preto časť Španielov kritizovala, mnoho ľudí sa však postavilo na jej stranu. V časoch, keď sa Španielsko nachádzalo v hlbokej ekonomickej kríze, oceňovali jej odhodlanosť a oddanosť.

„Nezodpovedné by bolo, ak by štyri mesiace ostala doma. Momentálne sme v mimoriadne ťažkej pozícii a ju čaká mimoriadne dôležitá robota,“ povedala v tom čase Nuria Chinchilla, profesorka ekonomiky a riaditeľka Medzinárodného centra pre prácu a rodinu.

Populárna politička, ktorú často volajú iba Soraya, je známa ako pragmatická politička, ktorá je otvorená dialógu. Pomáha jej aj to, že ako jedna z mála vysokých šarží v Ľudovej strane nie je zapletená do škandálov, ktoré sa týkajú financovania strany. Pre tie bol na súde vypovedať aj samotný premiér Rajoy.

Budúca premiérka?

46-ročná vicepremiérka má teraz pred sebou mimoriadne ťažkú úlohu. Zlyhať môže mnoho vecí. Ak však dokáže situáciu v Katalánsku upokojiť a riadiť ho bez väčších problémov, až kým sa nevytvorí nová vláda, o pár rokov z nej môže byť premiérka.

Už dlhšie sa o nej hovorí ako o prirodzenej nástupkyni Mariana Rajoya v čele Ľudovej strany aj Španielska. Hlasy, ktoré volali po tom, aby sa Santamaríová stala novou líderkou namiesto svojho mentora, sa posilnili minulý rok, keď sa španielske strany ani po opakovaných voľbách desať mesiacov nevedeli dohodnúť na zostavení vlády.

Do čela menšinovej vlády sa však napokon postavil Rajoy.

O tom, či Rajoya o niekoľko rokov nahradí, odmieta hovoriť aj Santamaríová. Počas ťažkých rokovaní o vláde hovorila, že je verná svojmu šéfovi. „Pracujem na tom, aby sa Rajoy stal premiérom,“ povedala po voľbách v júni minulého roka. Dodala, že sa nenechá rozptyľovať špekuláciami o svojej politickej budúcnosti.

Chce zachrániť Katalánsko

Santamaríová bola prirodzenou adeptkou na funkciu dočasného šéfa Katalánska, vo vláde totiž mala na starosti aj vzťahy s autonómnymi spoločenstvami a katalánske prostredie pozná. Niektorí Katalánci to však vnímajú ako facku od Madridu, Santamaríová totiž bola od začiatku voči snahe o nezávislosť veľmi kritická.

„Lídri hnutia za nezávislosť ukázali svoju pravú tvár – sľúbili, že naplnia sny o nezávislosti, ale namiesto toho skúšajú rôzne triky,“ povedala o Puigdemontovi a jeho kolegoch. „Musíme zachrániť Katalánsko,“ dodala po tom, čo vláda aktivovala článok 155 španielskej ústavy a pozastavila tak autonómiu Katalánska.

Odvtedy je v Katalánsku relatívny pokoj. Plánovaný generálny štrajk sa napokon nezačal a Madrid už pripravuje predčasné regionálne voľby, ktoré budú 21. decembra.

Tých sa zúčastnia aj separatisti. „Stretneme sa vo voľbách, pán Rajoy. Nemáme z nich strach,“ povedala líderka Puigdemontovej Demokratickej európskej strany Katalánska Marta Pascalová.

Zosadený premiér Carles Puigdemont medzitým odišiel do Belgicka, kde si najal právnika, ktorý v minulosti obhajoval aj baskických separatistov z hnutia ETA. Španielske médiá už špekulovali o tom, že Puigdemont a jeho spolupracovníci, ktorí čelia obvineniam zo vzbury a miliónovým pokutám, by v zahraničí mohli požiadať o politický azyl.

Puigdemont to však odmietol a v utorok v Bruseli vyhlásil, že sa nebude vyhýbať spravodlivosti, no dodal, že sa nevráti do Španielska, kým „nebude mať istoty“.

Nezávislosť Katalánska

Svet

Teraz najčítanejšie