Denník N

Najtesnejší súboj sa črtá v Žiline, za Blanára bojuje Fico, Jurinovú chcel Matovič, nik významný asi neustúpi

Juraj Blanár a Erika Jurinová. Foto – TASR
Juraj Blanár a Erika Jurinová. Foto – TASR

Posledný zverejnený prieskum naznačil, že rozdiel medzi dvomi favoritmi je veľmi tesný. Z volieb nechcú odstúpiť Ján Mikolaj, Anton Martvoň ani starosta Mútneho Marián Murín.

Juraj Blanár alebo Erika Jurinová? Najtesnejší súboj v župných voľbách sa napokon črtá v Žilinskom kraji.

Posledný zverejnený prieskum agentúry AKO naznačil, že súboj súčasného šéfa kraja s opozičnou kandidátkou a bývalou podpredsedníčkou parlamentu bude tesný. Erika Jurinová (OĽaNO, SaS, KDH, OKS a Nova) zaostávala za Jurajom Blanárom (Smer), ktorý kandiduje po štvrtý raz, ani nie o percento hlasov. On mal napočítaných 32,2 percenta a Jurinová 31,6.

Prieskum bol zároveň signálom, aby oslovili ostatných kandidátov a snažili sa ich presvedčiť na spoluprácu. No zdá sa, že z týchto rozhovorov napokon nič nebude.

Ficova návšteva na poslednú chvíľu

Tesnosť možného výsledku a prípadnú stratu smeráckej bašty si uvedomuje zrejme aj premiér Robert Fico, ktorý ešte v utorok prišiel do Žiliny, kde sa stretol so zástupcami petičných výborov za urýchlenie dostavby diaľnic na Liptove a Kysuciach. Cesty sú práve to, čo ľudí v Žilinskom kraji veľmi trápi, a boli aj hlavnou témou predvolebnej kampane.

Blanárovi protikandidáti vyčítajú, že hoci je podpredsedom Smeru, poslancom v parlamente a má teda dosah na vládnu politiku, nič s cestami pre svoj kraj neurobil. Fico v Žiline vyhlásil, že v žiadnom kraji na Slovensku sa tak neinvestovalo, pokiaľ ide o diaľnice, ako v prípade Žilinského kraja. „Ak by sme dali dohromady všetky úseky, ktoré sú rozostavané a na ktorých sa pracuje, tak môžeme hovoriť o dvoch miliardách eur dohromady, čo je obrovská suma,“ vyhlásil Fico.

Jeho prítomnosť v kraji krátko pred voľbami sa preto inak ako verejná podpora Blanárovi čítať nedá.

Príliš silná SNS

Blanár na otázky, či prehováral niektorého z protikandidátov, aby sa vzdal v jeho prospech, neodpovedal.

Dnešný župan veľmi na výber, koho osloviť, ani nemá. Väčšina kandidátov totiž postavila svoju kampaň na tom, že po dvanástich rokoch potrebuje župa konečne šancu na zmenu. Blanár je totiž županom od roku 2005.

Do úvahy tak prichádza len kandidát SNS a exminister školstva z prvej Ficovej vlády Ján Mikolaj. Ten v prieskume skončil na šiestom mieste, a teda jeho reálne šance vyhrať sú minimálne. Namerali mu podporu 5,5 percenta. Predbehol ho aj kandidát kotlebovcov a menovec úspešného cyklistu Peter Sagan. Napriek tomu o vzdaní sa ešte pred voľbami Mikolaj nechce ani počuť.

„Sme v kraji príliš silnou stranou, aby som sa ako stranícky kandidát vzdával v niečí prospech,“ reagoval. Podpora SNS je v Žilinskom kraji podľa neho do 13 percent. „My teda ideme svojou cestou. Určite sa nevzdám,“ hovorí Mikolaj.

SNS išla do župných volieb najskôr s tým, že chce ukázať svoju silu a v čo najviac krajoch pôjde samostatne, zatiaľ čo Smer a Most-Híd boli výrazne ochotnejšie dohodnúť sa na koalíciách. Predseda SNS Andrej Danko napokon ustupoval a koaličného kandidáta (v skutočnosti kandidáta Smeru) podporila SNS napríklad v Trenčianskom kraji a v Nitrianskom kraji, kde to Danko odôvodnil hrozbou kotlebovca Milana Uhríka.

Ján Mikolaj. Foto – TASR

Jurinová sa o dohodu snažila

A zatiaľ čo Fico prišiel do Žiliny, najsilnejšia Blanárova protikandidátka Jurinová išla do Ružomberka, kde sa v uliciach stretávala s ľuďmi a kampaňovala.

Cez Facebook stihla aj zakondolovať pozostalým robotníka, ktorý zahynul pri stavbe tunela Višňové.

Jurinová priznala, že po prieskume oslovila protikandidátov a snažila sa dohodnúť. Zatiaľ sa v jej prospech vzdal len Kristián Hoffman zo Strany zelených Slovenska. Sama si uvedomuje, že by potrebovala získať „silnejšie“ meno.

Zrejme najviac by jej pomohlo, keby presvedčila starostu Mútneho Mariána Murína, ktorý mal v prieskume 13 percent. Za ním bol bývalý smerák Anton Martvoň so 7,6 percenta. Ani jeden sa však na podporu Jurinovej nechystá.

Murín sa nevzdá, lebo on bude víťazom

Dôvod? Murín výsledkom prieskumu neverí. Nesedia mu čísla. „Celý čas, odkedy vyšiel, som ho analyzoval, a ak má Smer podporu v kraji 26 percent, tak pán Blanár nemôže mať viac ako 30 percent. To nesedí,“ hovorí Murín.

Marián Murín. Foto – TASR

Agentúra AKO robila prieskum pre televíziu TA3 a oslovila tisíc ľudí v každom kraji. Zber dát bol preto dlhší ako zvyčajne a trval od 6. do 18. októbra. Respondenti odpovedali ešte pred vrcholom kampane. Kandidáti v tom čase ešte nerozposielali schránkové noviny, nemali v obehu ani toľko letákov ako dnes.

Faktom je, že z prieskumu v Žilinskom kraji vyšlo, že len tretina oslovených bola stopercentne rozhodnutá, komu dá svoj hlas.

A práve na tom stavia aj Murín, ktorý tvrdí, že pri jeho podpore 13 percent bolo až 90 percent z ľudí, ktorí by mu dali hlas, rozhodnutých naozaj ho voliť. Pri Jurinovej či Blanárovi len 35 percent z ich voličov bolo rozhodnutých naisto.

Murín okrem toho argumentuje, že od začiatku ide do toho naplno a nikdy neuvažoval, že by sa vzdal. „Ponúkam to, čo kraju chýba – skúsenosti manažérske, ako aj z riadenia samosprávy,“ vraví. No zásadným dôvodom, prečo sa Murín kandidatúry nevzdá, je to, že je presvedčený o svojom víťazstve.

Martvoň nechce sklamať svojich

Ďalší protikandidát, Anton Martvoň, ktorý ešte do júla bol v Smere, hovorí, že ľudia musia mať na výber. Inak by to bola podľa neho len taká socialistická kandidátka s dvomi menami. „Nechám na voličov, aby sami rozhodli, komu dajú svoj hlas,“ povedal s tým, že ak by sa vzdal v prospech Jurinovej, tak by sklamal aj ľudí, ktorí mu v kampani pomáhali. „Bolo by to veľké sklamanie, že oni mi pomáhali a ja nakoniec ani nebudem kandidovať,“ vysvetlil.

Anton Martvoň. Foto – TASR

Výraznejšie by do volieb župana mohol zasiahnuť aj poslanec Mosta-Híd a splnomocnenec vlády pre rýchlostné cesty Igor Janckulík. Sám bol horúcim kandidátom volieb, no nakoniec na župana nekandidoval, aby netrieštil sily, a s tímom okolo seba kandidujú na župných poslancov – napriek príslušnosti k vládnej koalícii ako nezávislý.

Podporiť ho vo voľbách župana chcelo aj KDH, ale proti bol líder OĽaNO Igor Matovič, pretože Janckulík je v klube Mosta.

Janckulík je na severe Slovenska a najmä na Orave populárny najmä vďaka založeniu Oravského záchranného systému.

Janckulík nechce verejne podporiť nikoho. Dohodol sa na tom s ostatnými kolegami, s ktorými spoločne kandidujú. „Nechceme ľuďom nič diktovať,“ povedal. Priznal však, že často sa na neho o radu, komu dať svoj hlas, ľudia obracajú.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie