Denník N

Newsfilter: Kotlebu baví strieľať a Sulík chce túto zábavku chrániť

1. Kotleba má doma 5 strelných zbraní. 2. Sulík bojuje za vlastníkov zbrojných preukazov. 3. Prokurátor, ktorý šiel po Kaliňákovi, sa odvolal proti obvineniu + 7 ďalších správ, odporúčané texty, FB status a citát dňa, nový Shooty a napokon Odkaz Milana Šimečku – dnes o utópiách.

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Kotleba má doma päť strelných zbraní

Autor knihy o Kotlebovi Daniel Vražda zistil, že bystrický župan vlastní nadpriemerne bohatý arzenál zbraní. Pištoľ, brokovnicu, malokalibrovku, samonabíjaciu karabínu. Podľa odborníka, ktorého sme k téme oslovili, to nie sú zbrane typické pre poľovníka, ale skôr pre niekoho, „koho baví strieľať“. Kotleba sa s našimi novinami nebaví, ale aj keby sa bavil, tak by to zrejme nepoprel. Načo by mu bola samonabíjacia karabína, keby ho nebavilo strieľať?

Nech si strieľa, keď ho to baví? Keď niekto aj v dospelosti obľubuje strieľačku, je to jeho vec. Navyše, Kotleba vlastní svoje zbrane legálne. Napriek tomu je informácia o jeho zbrojnej výbave viac než len zaujímavá.

Kotleba nie je šéf poľovníckeho zväzu a nie je ani Danka Barteková, je to predseda politickej strany, ktorá dlhodobo spochybňuje schopnosť štátu chrániť občanov, dlhodobo podporuje domobranu (a neúspešne sa ju snaží budovať) a ešte aj pretláča zákony za rozšírenie druhov zbraní, ktoré by mohli vlastniť bežní ľudia.

A to nie je všetko. Kotleba občas verejne hovorí veci, ktoré sú v kombinácii s vlastníctvom zbrane spoločensky znepokojivé, ak nie aj nebezpečné. Napríklad pri imigrantoch spomenie, že kedysi by proti nim stačilo pridať pohraničiarom dva zásobníky navyše. Alebo že rómske nepokoje „sa mali vyriešiť za jeden deň“.

Kotlebova strana presadzovala vlastníctvo dlhých zbraní plagátom, na ktorom proti sebe stáli Róm s vykosťovákom a biely otec rodiny s puškou.

Čo ak to myslí vážne? Kotleba je teda človek, ktorý pomerne otvorene hlása, že zbrane by sa mali použiť proti Rómom alebo proti imigrantom, a neskrýva, že má na mysli aj zbrane v rukách civilov.

Verme, že jeho popularita a moc mu nikdy neumožnia tieto jeho predstavy presadiť. Lenže v takom prípade nám tu zostane neúspešný politik, ktorý je zároveň verbálne agresívnym jedincom s piatimi kvermi v skrini.

Kotleba sa možno nestane Stephenom Paddockom alebo Ľubomírom Harmanom, ale jeho reči nijako nejdú dohromady s jeho zbrojným preukazom. A má pravdu, keď hovorí, že štát má rezervy v ochrane občanov, pretože kombinácia jeho názorov a jeho arzenálu rozhodne nie je pre občanov bezpečná.

2. Sulík bojuje za vlastníkov zbrojných preukazov 

Richard Sulík predstavil v pondelok nového experta SaS Borisa Draškabu. Je odborníkom na zbrane a na zákony, ktoré sa ich týkajú. A je tiež prokuristom firmy na výrobu zbraní, ktorú vlastní Jaroslav Kuracina, otvorený podporovateľ a donor Kotlebovej ĽSNS.

Zbrane sú obľúbená Sulíkova téma. Menej viditeľná, ale inak stabilná. V posledných rokoch bojuje za 160-tisíc vlastníkov zbrojných preukazov určite s väčšou frekvenciou ako za legalizáciu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie