Zákony ako v Škandinávii, služby ako na Slovensku: zo života rodín ľudí s postihnutím

Minister Richter konkrétne neodpovedá, ako pomôže rodičom, ktorí sa v sedemdesiatke starajú o ťažko choré deti a nevedia roky nájsť miesto v zariadení.

Foto – Tasr, Denník N

Už 23 rokov čakajú Tesárovci na miesto v zariadení, v ktorom by mohol žiť ich syn Martin. Má 34 rokov, ťažkú formu autizmu a jeho rodičia okolo sedemdesiatky sa už nevládzu o neho starať. Ako by to malo fungovať, aby štát, župa či obec rodinám skutočne pomohli?

Denník N sa spýtal ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, či plánuje urobiť kroky, ktoré by Tesárovcom pomohli. Na otázku tlačové oddelenie ministra Jána Richtera (Smer) neodpovedalo. Zopakovalo, že sociálne služby majú na starosti župy a obce.

Pomoc máme v zákone, ale nefunguje

Rodinám ako Tesárovci by mohla veľmi pomôcť odľahčovacia služba, ktorú aj na Slovensku máme v zákone. Ľudia, ktorí sa starajú o príbuzného, ho môžu na najviac 30 dní v roku umiestniť do zariadenia a ísť napríklad na dovolenku.

V praxi táto služba nefunguje. Tento rok v auguste príspevok na opatrovanie poberalo 53 180 ľudí. Za celý minulý rok odľahčovaciu službu poskytli 211 ľuďom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |