Denník N

Zákony ako v Škandinávii, služby ako na Slovensku: zo života rodín ľudí s postihnutím

Foto - Tasr, Denník N
Foto – Tasr, Denník N

Minister Richter konkrétne neodpovedá, ako pomôže rodičom, ktorí sa v sedemdesiatke starajú o ťažko choré deti a nevedia roky nájsť miesto v zariadení.

Už 23 rokov čakajú Tesárovci na miesto v zariadení, v ktorom by mohol žiť ich syn Martin. Má 34 rokov, ťažkú formu autizmu a jeho rodičia okolo sedemdesiatky sa už nevládzu o neho starať. Ako by to malo fungovať, aby štát, župa či obec rodinám skutočne pomohli?

Denník N sa spýtal ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, či plánuje urobiť kroky, ktoré by Tesárovcom pomohli. Na otázku tlačové oddelenie ministra Jána Richtera (Smer) neodpovedalo. Zopakovalo, že sociálne služby majú na starosti župy a obce.

Pomoc máme v zákone, ale nefunguje

Rodinám ako Tesárovci by mohla veľmi pomôcť odľahčovacia služba, ktorú aj na Slovensku máme v zákone. Ľudia, ktorí sa starajú o príbuzného, ho môžu na najviac 30 dní v roku umiestniť do zariadenia a ísť napríklad na dovolenku.

V praxi táto služba nefunguje. Tento rok v auguste príspevok na opatrovanie poberalo 53 180 ľudí. Za celý minulý rok odľahčovaciu službu poskytli 211 ľuďom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie