Denník N

Newsfilter: Sefe, je to na sto percent wibaveno

Prečítajte si Newsfilter, sú tam dôležité veci z posledného dňa pred moratóriom na kampaň. Ale hlavne – choďte v sobotu voliť.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Kandidát SaS pomohol odhaliť pokus o kupovanie hlasov

Bardejovský kandidát SaS za poslanca prešovskej župy Milan Vrabeľ polícii minulý týždeň nahlásil pokus o volebnú korupciu, vďaka čomu sa v utorok tohto týždňa polícii podarilo zadržať jednu podozrivú osobu pri preberaní peňazí. Okresný šéf SaS v tom čase s políciou spolupracoval.

Z esemesky s textom „Sefe raslavice 200 kurima170 lascov100 postarka 1500 marhan900 zborov 1800 idzes do teho je to na sto percent wibaveno comam povedat starostom otpis“ je pokus o podvod obchodníka s rómskymi hlasmi ľahko zrozumiteľný a snáď aj ľahko preukázateľný.

Ponuka, ktorá sa nedala dodržať. Všetka česť postupu kandidáta SaS aj polície – tak má vyzerať reakcia na pokus o podvod. Robiť však z bardejovského prípadu širšie závery by bolo neprimerané.

Dohodnutá cena 3 eurá za jeden zmanipulovaný hlas nie je výnimočná, rádovo zodpovedá nákladom na získanie podpory aj legálnou kampaňou. Neuveriteľný, respektíve nezorganizovateľný je počet hlasov, ktoré podvodník kandidátovi SaS ponúkal.

Okrsky, kde by boli zmanipulované hlasy odovzdané, by mali už počas dňa nápadne vysokú volebnú účasť a napríklad členom tamojších volebných komisií by bolo jasné, že hlasovanie niekto organizuje.

Málokto pochybuje, že v minulosti sa vo voľbách na východe Slovenska manipulovalo dokopy minimálne s desiatkami tisícov hlasov Rómov. No ak by to skúsil niekto naozaj robiť po tisíckach v jednotlivých okrskoch aj po škandále z minulých parlamentných volieb, mal by minimálnu šancu dohrať tento podvod do konca.

Pravdepodobnejšie sa zdá optimistické vysvetlenie bardejovského prípadu – gangy, ktoré pravidelne obchodovali s rómskymi hlasmi, prišli o tradičných klientov a tak jeden z nich zo zúfalstva skončil u okresného predsedu SaS.  

2. Kiska, Danko a Fico znova vystúpili spolu – nemali to dohodnuté

Možnosť vystúpiť pred župnými voľbami v televízii využili aj prezident, aj predseda parlamentu, aj predseda vlády. Po tom, čo len nedávno spolu podpísali deklaráciu k zahraničnej politike Slovenska, to mohlo vyzerať ako nový štandard, šlo však len o náhodu. Neboli koordinovaní a nevedeli, čo bude ten ďalší hovoriť.

Vystúpili v utorok po večerných správach, aby ich prejavy ešte stihli médiá zmonitorovať, pretože vo štvrtok ráno o siedmej sa už začína moratórium.

Televízia prísne dodržala dekórum, reláciu nijako nekomentovala, poradie prejavov zvolila podľa protokolu – prvú pustila nahrávku prezidenta, posledné bolo video s premiérom.

Kiska neprekvapil, opakoval to, čo už hovorí mesiace. Treba ísť voliť nielen preto, lebo volebné právo je vzácne, ale aj preto, lebo treba pribrzdiť nových fašistov.

Danko mal tradične slabý text, ale keďže ho mal aspoň vopred napísaný, tentoraz sme sa my „vážení občania, Slováci a Slovenky“ nemuseli za neho hanbiť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie