Denník N

Aké to je, keď Jiří Menzel režíruje v Košiciach

Foto - ŠD Košice
Foto – ŠD Košice

Na nové predstavenie Verdiho opery Falstaff oslovilo vedenie košického divadla známeho českého režiséra.

Opery napísané podľa činoherných námetov sú od svojich predlôh často poriadne vzdialené. Libretisti mali osvedčené metódy, ako dramatický text patrične ošklbať a vykostiť, aby sa operný divák nemusel zaťažovať súvislosťami či hlbšími významami. A tak nejedna opera na shakespearovský námet obsahuje menej Shakespeara než Babišove párky mäsa.

To ale nie je prípad Verdiho Falstaffa, opernej adaptácie Shakespearových Veselých paničiek windsorských, ktorú teraz hrajú v Štátnej opere v Košiciach.

Intenzívny hudobný zážitok

Libreto, ktoré napísal Arrigo Boito, skladateľ, literát a znalec Shakespeara, sa drží originálu, jeho textu i jeho ducha. A múdry starý Verdi libreto zhudobňuje spôsobom, ktorý absolútne súznie s poetikou veľkého Angličana.

Nové predstavenie je odsúdené na úspech. Pod taktovkou Martina Leginusa a Maroša Potokára podávajú výborný výkon orchester, zbor, detský zbor i drvivá väčšina sólistov. Presnosť a súhra, v tejto ansámblovej opere kľúčové, sú na vysokej úrovni. Jednoducho, toto naštudovanie sprostredkuje intenzívny hudobný zážitok z diela – kiež by sa to dalo častejšie povedať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie