Denník N

Dankov človek Machala žiada priamy vplyv na eurofondy, ministerka sa svojej kompetencie odmietla vzdať

Ministerka Martina Lubyová a jej vysoký úradník Lukáš Machala. Foto – Denník N, TASR
Ministerka Martina Lubyová a jej vysoký úradník Lukáš Machala. Foto – Denník N, TASR

Ministerka školstva odmietla podpísať návrh, aby bývalý poradca šéfa SNS riadil eurofondy, pre ktoré museli vymeniť ministra.

Je tomu mesiac, odkedy vláda schválila, že generálnym tajomníkom služobného úradu na ministerstve školstva sa stane Lukáš Machala – poradca predsedu SNS Andreja Danka a šíriteľ konšpiračných teórií. Ministerka Martina Lubyová, ktorú SNS nominovala, Machalu obhajovala, že v jeho funkcii má na starosti len personálne otázky a administratívu.

Teraz to však vyzerá tak, že SNS naplánovala pre Machalu kompetencií omnoho viac. Ministerstvo momentálne mení organizačnú štruktúru a po novom sa teda rozhoduje, za čo budú zodpovedať jednotliví členovia najvyššieho vedenia. Nové rozdelenie úloh sa má týkať aj ministerky Lubyovej a najvyššie postaveného úradníka Machalu.

Machala chce eurofondy, Lubyová mu ich nechce dať

Jeden z návrhov, ktorý k zmene organizácie prišiel ministerke na stôl, je to, aby eurofondy a rozpočet mal na starosti práve Machala. Denníku N tento návrh potvrdili dva od seba nezávislé zdroje priamo z ministerstva školstva. Návrh mal pripraviť priamo Machala. Sekcia financovania a rozpočtu a sekcia štrukturálnych fondov EÚ dnes patria priamo pod ministerku Lubyovú. Podľa informácií Denníka N ministerka chce, aby to tak aj zostalo.

Musela by teda Machalov návrh odmietnuť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Eurofondy v školstve

Teraz najčítanejšie