Denník N

Debaty o obťažovaní sú plné hlúpych rečí, mnohí si neuvedomujú, že nimi ubližujú aj svojim blízkym

Dvojica so zeleninou a ovocím - Joachim Beuckelaer. Zdroj – SNG/webumenia.sk
Dvojica so zeleninou a ovocím – Joachim Beuckelaer. Zdroj – SNG/webumenia.sk

Ak sa ozve proti sexuálnemu obťažovaniu len jedna žena, neuveria jej. Ak sú viac ako dve, vnímajú ich ako sabat čarodejníc. Na Slovensku zatiaľ neplatí ani prvé, ani druhé – o sexuálnom obťažovaní ženy verejne nehovoria.

To aby sme sa teraz báli aj zavtipkovať, aby nás niekto neobvinil z obťažovania. Takéto reakcie sa na sociálnych sieťach objavujú často. Po tom, čo producenta Harveyho Weinsteina obvinili desiatky žien z obťažovania, sa na celom svete rozbehla debata, čo to vlastne je a prečo nám to škodí.

Vo Veľkej Británii pre obťažovanie novinárky odstúpil minister obrany, v Maďarsku sa ženám verejne ospravedlnil známy režisér László Marton, ktorý  spočiatku obvinenia popieral.

Napriek tomu, že u nás sexuálne obťažovanie zažila asi polovica žien, verejne o tom neprehovorila takmer žiadna. Prečo?

„Na Slovensku často reagujeme zvláštne, ak sa nám žena zdôverí, že zažila násilie alebo sexuálne obťažovanie. Máme tendenciu jej neveriť, spochybňovať jej tvrdenia, bagatelizovať ich alebo ju dokonca obviňovať, že si za to môže sama,“ hovorí Ľubica Rozborová z odboru rodovej rovnosti na ministerstve práce. Preto je podľa nej také vzácne, že o tom vo svete začalo nahlas hovoriť množstvo žien.

„Kampane ako #metoo musíme brať vážne. Ísť s kožou na trh a povedať mne sa to tiež stalo, nie je jednoduché, lebo ten človek sa veľmi odhaľuje a stáva sa zraniteľným,“ hovorí Barbara Havelková z Oxfordskej univerzity.

Ak sa pozriete na diskusie o tejto kampani, zistíte, že ženy, ktoré o obťažovaní prehovorili, diskutujúci nazývajú hysterkami, netýkavkami, ľahkými ženami (vulgárne), provokatérkami, vraj na seba chcú len upútať pozornosť a zviditeľniť sa.

„Tým, že štát a jeho orgány sexuálne obťažovanie nijako špeciálne neriešia, je citlivosť širokej verejnosti na tento fenomén stále pomerne nízka. Aj preto je mnoho obťažujúcich prejavov stále považovaných za ,humor‘,“ hovorí právnička Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

Podľa výskumu Eurobarometer považujú sexuálne obťažovanie za bežné tri štvrtiny žien a dve tretiny mužov.

Tri štvrtiny Slovákov a Sloveniek pritom nevedia, že je protizákonné, a štvrtina si myslí, že aj keď je takéto správanie nesprávne, nemalo by byť protizákonné.

Aj my máme Weinsteinov

„Keď máte 18 rokov a on 55, máte pocit, že je to dedko, veď bol starší ako môj otec. Logicky sa mi zdalo nepredstaviteľné, aby na mňa vôbec siahol,“ opísala vlani svoju veľmi zlú skúsenosť v rozhovore pre Denník N spisovateľka Daniela Kapitáňová. Prehovorila o stretnutí s básnikom Vojtechom Mihálikom.

„Tento národný umelec si ma zavolal do bytu pod zámienkou, že taký humor v slovenskej poézii ešte nevidel. Že si teda spolu sadneme a pouvažujeme o samostatnej zbierke. Prišla som a bola to hrôza, lebo s metodológiou tohto dedkovského chlipníctva som sa dovtedy nestretla. Najhoršie bolo, že som najskôr obviňovala seba – že ja som tá hlúpa, že si jeho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie