Denník N

Smer prehral tak veľmi, že to už ani Kaliňákov odchod nezachráni

Robert Fico na sneme Smeru. Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico na sneme Smeru. Foto N – Tomáš Benedikovič

Opozícia musí byť sama prekvapená z úspechu, ale je to predovšetkým prehra Smeru a fašistov.

Mali to byť voľby o Kotlebovi a fašistoch. Dnes ráno sa však skôr zdá, že to bola rozlúčka so Smerom, ako sme ho poznali posledných desať rokov. Fašisti v tom však mohli zohrať podstatnú úlohu. Vitajte na Slovensku, kde sa voľby nekončia zakaždým víťazstvom Smeru.

Smer sa tváril, že s prilepením sa k Jánovi Lunterovi a k starej láske s Milanom Ftáčnikom bude mať všetky župy. Má len dve. To je výprask a musíme sa pokúsiť pochopiť, ako sa to mohlo stať.

Nefunguje koalícia. Smer je už druhý rok vo vláde s Bélom Bugárom a Andrejom Dankom. Ich strany boli v župných voľbách neviditeľné. Smeru ani trochu nepomohli. Iste aj preto, že ani voliči koaličných strán koalícii neveria, nevnímajú ju ako jednotnú zostavu.

Kaliňák je mŕtvola zabalená v koberci. Prieskumy stále hovoria, že Smer pokojne vedie, ale včera sa ukázalo, že už to na vládnutie nestačí. Teraz musí urobiť premiér Robert Fico vážny reštart. Rozlúčka s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom sa zdá ako iba začiatok.

Fašista nie je alternatíva. Marian Kotleba je „už iba“ v parlamente. Jeho úspešný pochod do veľkej politiky zažil prvú prehru. Pri účasti pod 30 percent je ťažké hovoriť o novej tvári Slovenska. Fašisti však zjavne mobilizovali ľudí, ktorí sa báli jeho ďalšieho posilnenia. A to mohlo spôsobiť aj prepadák Smeru, lebo kaviareň nie je práve jeho baštou.

Opozícia zažila úspech, sama musí byť prekvapená. Má prečo oslavovať, ale tieto voľby sú predovšetkým prehrou koalície a fašistov. A to aj napriek tomu, že uspel aj jediný naozajstný kandidát SaS, v Prešove vstalo z popola KDH a Obyčajní ľudia dokázali zvíťaziť neobyčajne, až zázračne. Je to zážitok, ktorý dáva opozícii šancu zobudiť sa. Nedá sa však zabudnúť, že v parlamente to väčšinou vyzerá na nepokojný spánok.

Liberálna demokracia na Slovensku vyzerala v posledných rokoch na uterák. Kotleba a fašisti v parlamente, Fico, ktorý akoby moc dedil automaticky a nemusel o ňu ani bojovať. A zrazu napínavé voľby, ktoré dopadli nefalšovanými prekvapeniami. Dobré ráno.

Komentáre

Teraz najčítanejšie