Denník N

Prvá slovenská županka Jurinová: Je to revolúcia proti tomu, ako funguje štát

Foto – TASR
Foto – TASR

Víťazka Žilinského kraja, historicky prvá predsedníčka župy Erika Jurinová sa ako prvé vo funkcii vzdá poslaneckého mandátu. Vyhrala po 12 rokoch vlády Juraja Blanára zo Smeru.

Už je to jasné, zvíťazili ste. Aké sú vaše prvé pocity?

Je to veľký pocit zodpovednosti, ale aj nadšenia z toho, čo nás čaká. Je to taká nová etapa nielen v mojom živote, ale verím, že aj v živote Žilinského kraja. Chceme byť úspešní a verím, že s tým tímom, ktorý nám pripravoval kampaň a program, aj úspešní budeme.

Ten rozdiel nakoniec nebol taký tesný, ako napovedal posledný prieskum, ale bolo to viac ako desať percent. Prekvapilo vás to?

Veľmi ma to prekvapilo. Čakala som skôr tesnejší výsledok, alebo teda skôr som išla skromnejšie. Myslela som si, že od tej výhry máme trošku ďalej. Veľmi ma preto prekvapilo, že ľudia takto zatúžili po zmene.

Čo bolo rozhodujúce?

Keby sme to zobrali podľa toho, čo ľudí trápilo, tak to bolo zdravotníctvo a cesty. Boli to témy, ktoré často rezonovali pri rozhovoroch s ľuďmi. Na druhej strane cítim únavu ľudí, a to nielen v našom kraji, ale podľa toho, aké sú výsledky v celej spoločnosti, sú ľudia unavení z politiky, ktorú robí súčasná vládna koalícia.

Je to protest proti Smeru, keď si zoberieme, ako dopadli mnohí jeho predsedovia krajov?

Môžeme to nazvať aj takou malou revolúciou proti tomu, ako funguje náš štát.

Hovoríte, že rozhodli témy ako zdravotníctvo a cesty. Čo urobíte pre to, aby sa to zlepšilo v Žilinskom kraji?

Cesty druhej a tretej triedy potrebujeme vyriešiť najmä tým, že vypracujeme dokument, kde budú stanovené naozaj najkritickejšie úseky. Budeme v ňom porovnávať dôležitosť opráv a predpokladám, že stanovíme plán opráv. Aby ľudia naozaj videli, čo je dôležité, lebo tam chodí veľmi veľa áut, a aby sa život ľudí naozaj zlepšil. V oblasti dopravy musíme ešte intenzívnejšie zapracovať na integrovanej doprave.

Čo urobíte ako prvé vo funkcii?

Samozrejme, že sa vzdám poslaneckého mandátu, ako som to sľubovala.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Žilina

Župné voľby 2017

Slovensko

Teraz najčítanejšie