Denník N

Majerský po víťazstve v prešovskej župe: Mení sa politická mapa Slovenska

Primátor Levoče Milan Majerský, kandidát KDH, SaS a OĽaNO na prešovského župana. Foto – TASR
Primátor Levoče Milan Majerský, kandidát KDH, SaS a OĽaNO na prešovského župana. Foto – TASR

Primátor Levoče Majerský porazil jednoznačne Petra Chudíka, ktorý bol županom od roku 2001. Verí, že jeho víťazstvo naštartuje aj KDH, ktoré sa vráti do parlamentu.

Milan Majerský (46) pochádza z Levoče, má maturitu zo strojárstva, pracoval v levočskom Strojsmalte. Po revolúcii vyštudoval vysokú školu v Prešove, učil na gymnáziu v Levoči. Dvanásť rokov pôsobí v komunálnej politike, je aj poslancom Prešovského kraja. Po parlamentných voľbách 2016 chcel kandidovať za predsedu KDH, napokon sa stiahol.

Ako je možné, že ste vyhrali? Prieskumy to nepredpovedali.

Prieskumy boli také, aké boli, neodvážim sa ich komentovať. Myslím si, že neboli celkom férové, ale to je teraz jedno. My sme si kampaň odmakali. Naozaj sme sa do nej vložili a urobili sme všetko, čo je možné a čo bolo v našich silách. Namiesto tepla kultúrnych domov a kinosál sme išli do ulíc, medzi ľudí a na námestia. Počúvali sme, čo ich trápi, a pracovali sme na tom, aby sme tie hlasy ľudí dali aj do výstupov celej kampane.

Čo znamená vaše víťazstvo pre KDH? Mierite späť do parlamentu?

Veril som, že moje víťazstvo bude takým menším víťazstvom aj pre KDH. Ale je to predovšetkým víťazstvo ľudí celého Prešovského kraja. Ak bude pozitívne vnímané moje päťročné pôsobenie na čele kraja, a ak sa mi podarí naplniť predvolebné sľuby, tak vtedy to bude všetko dobré.

Pri takejto funkcii sa hovorí o prvých sto dňoch. Máte už ich naplánované?

Plány sa už robia, ale ja by som sa chcel držať duchu predvolebnej kampane a hesla, ktoré sme zadefinovali: cesty, práca a rodina. To znamená, že tam, kde je cesta, je aj práca a tam, kde je práca, sú aj rodiny pohromade. Takzvané tri v jednom. Kde budú kvalitné cesty, tam prinesie investor dobre platenú prácu a rodiny ostanú pokope a bude všetko fungovať, ako má.

Čo bude váš prvý krok v pozícii župana?

Každý predseda potrebuje mať väčšinu v zastupiteľstve, preto môj prvý krok bude komunikácia s poslaneckými klubmi a zvolenými poslancami, aby župa fungovala tak, ako má, aby sme mali väčšinu v zastupiteľstve.

Aký je Alojz Hlina ako predseda KDH?

Je dobrý. A je hlavne iný, pretože neprišiel z KDH, ale z vonkajšieho prostredia. A priniesol inovátorské spôsoby. Aj v prejave. Je svojský, plný energie a odhodlania dostať KDH späť na politickú mapu. Myslím, že sa mu to podarí, a verím, že svojou troškou budem môcť prispieť už aj ja. Aby KDH bolo o dva a pol roka späť v parlamente.

Je široká pravicová koalícia naprieč Slovenskom spôsob, ako sa postaviť voči Smeru?

Nevidel som všetky výsledky, ale vyzerá to, že sa mení politická mapa Slovenskej republiky. A keď sme začali pri krajoch, očakávam, že sa postupne zmení aj parlamentná politická mapa Slovenska.

Čiže môžeme očakávať, že pravica bude spolupracovať?

Myslím si, že áno. Toto je jediná možná cesta. Cesta spájania, komunikovania a riešenie spoločných tém. A rovnako na druhej strane vyhýbania sa témam, ktoré by nás rozdeľovali a ubližovali nám. Hlavne treba presadzovať témy, ktoré pomáhajú ľuďom na Slovensku.

Objavujú sa už názory, že toto je začiatok konca Smeru?

Nechcem nikoho odpisovať. Koniec-koncov, na politickej mape by mala byť riadna pravicová a riadna ľavicová strana. Ale myslím si, že sa to postupne bude meniť.

A čo si myslíte o tom, že Smer stratil takmer všetky župy, ktoré doteraz mal?

Ľudia si postupne začínajú uvedomovať aj jednotlivé kauzy, ktoré vychádzajú na povrch. Tým nechcem povedať, že celý Smer je zlý, to v žiadnom prípade. Tie kauzy iba deklasujú politickú stranu, ktorá za tými kauzami je. Ľudia sa jednoducho rozhodli, že sa teraz nasmerujú trošku na pravú stranu. A preto si vybrali týchto politických reprezentantov.

Doteraz sa východ považoval za baštu Smeru. Čo sa zmenilo?

V prvom rade to bola kvalitná kampaň. Stála nás veľa úsilia a námahy, ale bol to len prvý krok. Na druhej strane je tu veľká skupina nahnevaných nespokojných voličov, ktorí si povedali: tak dáme hlas tomu Majerskému. Možno práve to rozhodlo.

Milan Majerský s premiérom Robertom Ficom počas otvorenia zrekonštruovaného zimného štadióna v Levoči. Foto – TASR

Myslíte si, že ste prilákali nespokojných voličov?

No tak my sme si aj postavili také možno trochu odvážne číslo, aby sme vyburcovali aj mladých ľudí, ale aj tých, ktorí tieto krajské voľby doteraz ignorovali. Nevidel som posledné čísla, ale my sme mali ambíciu získať viac ako dvadsaťpäť percent ľudí, aby prišli voliť. Ak sa nám to podarilo, som veľmi rád, pretože vždy to volebné kvórum bolo okolo 20 percent.

Čo hovoríte na prehru Mariana Kotlebu a ostatných jeho kandidátov v iných krajoch?

Mňa to teší. Od začiatku som preferoval, aby sa hnedá politika nedostávala do popredia, a myslím, že sa nám to podarilo. Sú trochu v úzadí a v tomto prípade verím, že je to začiatok ich konca.

Teraz najčítanejšie