Denník N

Majerský po víťazstve v prešovskej župe: Mení sa politická mapa Slovenska

Primátor Levoče Milan Majerský, kandidát KDH, SaS a OĽaNO na prešovského župana. Foto – TASR
Primátor Levoče Milan Majerský, kandidát KDH, SaS a OĽaNO na prešovského župana. Foto – TASR

Primátor Levoče Majerský porazil jednoznačne Petra Chudíka, ktorý bol županom od roku 2001. Verí, že jeho víťazstvo naštartuje aj KDH, ktoré sa vráti do parlamentu.

Milan Majerský (46) pochádza z Levoče, má maturitu zo strojárstva, pracoval v levočskom Strojsmalte. Po revolúcii vyštudoval vysokú školu v Prešove, učil na gymnáziu v Levoči. Dvanásť rokov pôsobí v komunálnej politike, je aj poslancom Prešovského kraja. Po parlamentných voľbách 2016 chcel kandidovať za predsedu KDH, napokon sa stiahol.

Ako je možné, že ste vyhrali? Prieskumy to nepredpovedali.

Prieskumy boli také, aké boli, neodvážim sa ich komentovať. Myslím si, že neboli celkom férové, ale to je teraz jedno. My sme si kampaň odmakali. Naozaj sme sa do nej vložili a urobili sme všetko, čo je možné a čo bolo v našich silách. Namiesto tepla kultúrnych domov a kinosál sme išli do ulíc, medzi ľudí a na námestia. Počúvali sme, čo ich trápi, a pracovali sme na tom, aby sme tie hlasy ľudí dali aj do výstupov celej kampane.

Čo znamená vaše víťazstvo pre KDH? Mierite späť do parlamentu?

Veril som, že moje víťazstvo bude takým menším víťazstvom aj pre KDH. Ale je to predovšetkým víťazstvo ľudí celého Prešovského kraja. Ak bude pozitívne vnímané moje päťročné pôsobenie na čele kraja, a ak sa mi podarí naplniť predvolebné sľuby, tak vtedy to bude všetko dobré.

Pri takejto funkcii sa hovorí o prvých sto dňoch. Máte už ich naplánované?

Plány sa už robia, ale ja by som sa chcel držať duchu predvolebnej kampane a hesla, ktoré sme zadefinovali: cesty, práca a rodina. To znamená, že tam, kde je cesta, je aj práca a tam, kde je práca, sú aj rodiny pohromade. Takzvané tri v jednom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie