Denník N

Kandidáti Smeru prepadli aj pre Ficove diaľnice, jeho sľub už na obhajobu postu župana nestačil

Odchádzajúci žilinský župan Juraj Blanár. Foto – Tasr
Odchádzajúci žilinský župan Juraj Blanár. Foto – Tasr

Končí sa trpezlivé počúvanie sľubov o diaľniciach, aj dôvodov, prečo meškajú. Nielen Blanára zosadili z kresla šéfa župy diaľnice, hoci má na starosti cesty druhej a tretej triedy.

Aktualizované o 10:45 Keď v župných voľbách prepadol žilinský favorit Smeru Juraj Blanár, nechcel sa vyjadriť, čím to je. „Je predčasné hodnotiť, čo bolo príčinou,“ reagoval Blanár po zverejnení výsledkov.

V kresle župana sa Blanár neudržal napriek tomu, že za ním tesne pred začiatkom moratória pricestoval na stretnutie premiér Robert Fico (Smer). Debatovali na ňom o diaľniciach, pre ich meškanie sa totiž na Kysuciach opakovane štrajkuje.

„Na budúci rok máme finančné prostriedky, ktoré sú nevyhnutné na dokumentáciu, povoľovacie konanie. Ide o objem asi 18 až 19 miliónov eur,“ povedal Fico v utorok o diaľničných plánoch v Žilinskom kraji.

Regiónu premiér formálne pridelil predĺženú ruku do Bratislavy. Štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka označili na vládnom úrade za prvý kontakt pre petičné výbory na výstavbu diaľnic v Žiline.

Ficov kanadidát Blanár získal vo voľbách 55,9 tisíc hlasov, s veľkým náskokom ho porazila poslankyňa OĽaNO Erika Jurinová.

V roku 2013 získal Blanár viac než 63-tisíc hlasov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Drahé a meškajúce diaľnice

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie