Denník N

Remišová: Toto je demokratická revolúcia, Ficovi už nepomôže ani odvolanie Kaliňáka

Veronika Remišová, líderka OĽaNO. Foto N - Tomáš Benedikovič
Veronika Remišová, líderka OĽaNO. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kotleba je rád, že prehral, lebo sa bude môcť ďalej vyhovárať na EÚ a Sorosa. Nás jeho prehra teší, vraví líderka OĽaNO Veronika Remišová.

Čo tieto voľby povedali o Slovensku?

Povedali, že na Slovensku a v regiónoch je hmatateľná túžba po zmene a po tom, aby krajina bola spravovaná lepšie a čestnejšie. Videla som to, keď som sa počas kampane pohybovala v uliciach. Ľudia naozaj túžia po zmene.

Prekvapilo vás, s akým náskokom vyhrali niektorí kandidáti pravice nad županmi zo Smeru?

Priznám sa, že som očakávala víťazstvo Eriky Jurinovej v Žiline, no myslela som si, že bude tesné. Takýto rozdiel – či už v Žiline, alebo aj v Trnave – ma prekvapil.

Akú správu poslali ľudia Robertovi Ficovi a vládnej koalícii?

Problémy vlády Roberta Fica na národnej úrovni sa prejavujú aj v regiónoch. Stále máme najväčšie regionálne rozdiely zo všetkých vyspelých krajín. Nepodarilo sa pohnúť s korupciou ani s byrokraciou. Ľudia si uvedomili, že Smer tu vládne viac ako desať rokov, za ten čas nedokázal vyriešiť najzávažnejšie problémy Slovenska. Jediná cesta vpred je začať sa venovať skutočným problémom ľudí.

To je veľmi všeobecné. Mal by Fico pristúpiť k nejakým konkrétnym krokom, aj personálnym, napríklad odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka?

Tieto voľby vnímam ako demokratickú revolúciu, ktorá sa prejavila v župných voľbách, ktoré majú tradične najnižšiu účasť a ľudí až tak nezaujímajú. Napriek tomu teraz prišli. Či by mal Robert Fico odvolať pána Kaliňáka? Pán Kaliňák mal v prvom rade odstúpiť sám. Neviem, či by to pánovi Ficovi teraz pomohlo. Vysvedčenie, ktoré Robert Fico dostal, nie je vysvedčením za posledné dva roky. Jeho župani vládli v krajoch dvanásť rokov, niektorí, ako pán Chudík, dokonca šestnásť. Za ten čas už Smer mohol ukázať, čo dokáže spraviť, a zdá sa, že toho veľa neurobil.

Aké poučenie si z výsledku volieb zobrali pravicové strany?

Nám v OĽaNO voľby ukázali, aké dôležité je spájanie sa. Považujem to za misiu nášho hnutia. Opozičné strany spolu dokázali kandidovať vo všetkých ôsmich krajoch – to strany vládnej koalície nedokázali. Postavili sme antikorupčnú alternatívu a výsledky sa dostavili. Spájanie bude veľmi dôležité aj pri parlamentných voľbách. My sme spolupráci veľmi otvorení.

Myslíte si, že spolupráca by mohla byť až na úrovni spoločnej predvolebnej koalície opozičných strán, teda SaS, OĽaNO, KDH a niektorých menších strán?

Neviem teraz povedať, ako to bude vyzerať pred voľbami. Ale určite nevylučujem spoluprácu aj s mimoparlamentnými stranami, ktoré to myslia so Slovenskom dobre a ktoré sa možno dnes len formujú. Aj v minulých voľbách sme postupovali tak, aby sa hlasy nových či menších strán nestratili. Tak by to malo byť aj teraz. Musíme konečne vystriedať vládu Smeru a postaviť na čelo krajiny čestných a slušných ľudí.

Skôr než parlamentné voľby budú už o rok voľby primátorov. Ste už s opozičnými stranami dohodnutí na spoločnom postupe?

Máme preddohodnutý postup so stranou SaS, bola to súčasť dohody o župných voľbách. OĽaNO v Bratislave postaví kandidáta na primátora. Nechcem ešte prezrádzať mená, aj keď o nejakých premýšľame. Určite ho však nebudeme hľadať len v straníckych štruktúrach. Bude to človek, ktorý sa venuje komunálnej politike, bude schopný vyhrať.

Má pravica dostatok ľudí na vysoké posty? OĽaNO teraz z parlamentu odídu dvaja pomerne výrazní poslanci, budete ich vedieť nahradiť?

My sme ľudí na kandidátku vyberali veľmi dôsledne, takže už teraz vieme, že ľudia, ktorí nahradia pána Viskupiča a pani Jurinovú, budú veľmi schopní. Do parlamentu príde zdravotná sestrička Elena Červeňáková, ktorá posilní náš zdravotnícky tím, začne pracovať na riešení nedostatku zdravotných sestier, čo je veľký problém Slovenska. Okrem nej príde Natália Galisová, ktorá sa venuje okrem iného školstvu.

Pri pohľade na úspešných kandidátov pravicovej koalície to vyzerá, že vaše hnutie bude mať viac poslancov ako preferenčne silnejšia SaS. Ako si to vysvetľujete?

Na hnutie OĽaNO sa pravidelne útočí za to, že nemáme regionálne štruktúry. Chcem raz a navždy povedať – áno, nemáme regionálne štruktúry v štýle SNS, kde si zjedia chlebíčky a dohodujú sa na kšeftoch. Ale máme ľudí v regiónoch, ktorí sú naši nadšenci, spolupracovníci a dobrovoľníci, ktorí nepracujú pre vidinu teplých kšeftov, ale preto, že chcú zlepšiť kraj. Náš úspech v regiónoch je len potvrdením toho, že model, ktorý presadzujeme, je správny.

Hovorili ste o voľbách s Igorom Matovičom?

Áno, hovorili sme spolu nadránom.

Aké sú jeho ďalšie plány v politike po takomto výsledku?

Igor Matovič oceňuje, ako ľudia hlasovali, gratuloval našim županom a poslancom.

Nemôžu ho župné voľby vrátiť späť z ústrania, kam sa pred pol rokom utiahol?

Z výsledkov volieb vidieť, že nie sme strana jedného človeka. V OĽaNO to nefunguje ako u pána Danka, teda že príde rozkaz zhora a dole sa plní. Naše hnutie dáva ľuďom priestor, aby rástli a stali sa lídrami na regionálnej a národnej úrovni.

Čo hovoríte na výsledok Mariana Kotlebu v Banskej Bystrici?

Pán Kotleba je podľa mňa celkom rád, že voľby prehral. Pred štyrmi rokmi vravel, že na konci jeho funkčného obdobia si ľudia budú môcť povedať, či len táral alebo či dal prácu desiatim tisícom ľudí. V skutočnosti pán Kotleba okrem svojej manželky, brata, členov strany a – na krátky čas – deväťdesiatky dlhodobo nezamestnaných nedal prácu nikomu. Vyhováral sa na Európsku úniu či pána Sorosa. Keby to mal robiť ďalších päť rokov a nemal žiadne výsledky, tak ako ich nemal teraz, tak by ho ľudia prekukli. Teraz sa bude môcť vyhovárať a úprimne si myslím, že mu to aj vyhovuje. Nás veľmi teší, ako dopadli voľby v Banskej Bystrici, aj to, že jeho strana získala len dvoch krajských poslancov.

Čiže je dobre, že si ľudia za reprezentantov zmeny vybrali demokratickú opozíciu a nie krajnú pravicu?

Ja sa z toho veľmi teším. Je to úžasná správa a ďakujem ľuďom, že stáli pri demokratickej revolúcii. Je to ich zásluha, nie zásluha politikov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Župné voľby 2017

Slovensko

Teraz najčítanejšie