Denník N

Lunter: Chcem, aby bol v úrade pri mne môj syn, ak ho zvolia, môže byť aj vicežupan

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nový banskobystrický župan Ján Lunter, ktorý zdolal Kotlebu, tvrdí, že sa nemieni stať tvárou Progresívneho Slovenska ani inej politickej strany.

Nový župan Banskobystrického kraja JÁN LUNTER pochádza z Telgártu, má 66 rokov a šesť detí. Po revolúcii v roku 1989 stál pri vzniku softvérovej firmy, ale vlastný biznis postavil na výrobe biopotravín. Pred štvrťstoročím založil v pivnici spoločnosť Alfa Bio a dnes zamestnáva vyše 200 ľudí. Ľudia si ho budú pamätať aj ako toho, kto porazil Mariana Kotlebu.

Ako sa cítite po víťaznej noci? Vyčerpaný?

Určite. Je to psychická záťaž. Aj keď som zvyknutý, toto bolo niečo iné.

Vyčerpaný ste z noci alebo z celej kampane?

Teraz je to skôr o tej noci. Na konci kampane prišla úľava, keď som si povedal: spravil som všetko, aby som predstavil svoj program, svoj život. Bolo to v rukách voličov.

Gratuloval vám už niekto okrem najbližších? Prezident, premiér, predseda parlamentu?

Okrem spolupracovníkov som dostal množstvo gratulácií od neznámych mladých ľudí. Žijú v zahraničí a som pre nich nádejou, aby sa mohli vrátiť. Alebo aj nie, ale mrzí ich, že žijú v kraji, kde bol župan, čo mal ciele, s ktorými sa nestotožňovali. Pán prezident mi zatiaľ negratuloval.

Do akej miery sú vaše vzťahy s prezidentom Andrejom Kiskom pracovné a do akej osobné? Pýtam sa preto, lebo trochu porovnávali vašu kampaň a aj vás s prezidentom Kiskom.

Osobné sympatie vznikli, myslím, v čase, keď nás prišiel prvý raz pozrieť pri ocenení od Via Bona za zodpovedné podnikanie. Cenu odovzdával osobne. Bol prvý predstaviteľ, ktorý ocenil, že sme postavili firmu, čo vznikla z pivnice. Nie sme v takom úzkom kontakte, že by sme si volávali, že sme kamaráti, ale určite sa vnímame. Za jeho podporu som mu vďačný.

Čo bolo ťažiskom vašej predvolebnej kampane? Z vašich verejných prejavov bolo cítiť, že ste sa výrazne nevyhraňovali voči Kotlebovi, neakcentovali ste ani Kotlebovu ideologickú výbavu, viac ste sa sústredili na program, pozitíva. Bola to stratégia alebo ste to cítili tak osobne?

Viem sa vyhraniť. Nemôžem súhlasiť s tým, čo priniesol pán Kotleba, jeho strelnice, vyzbrojovanie, jeho nejasné ciele a sklony blízke aj k fašizmu…

Ale výrazne ste to neakcentovali v kampani.

Neakcentovali sme to preto, lebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Banská Bystrica

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie