Denník N

Pravica chce ísť spolu aj na bratislavského primátora: na rade je OĽaNO, hlási sa aj Mrva

Ján Mrva. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ján Mrva. Foto N – Tomáš Benedikovič

Župné voľby naznačujú silu budúcich kandidátov na primátora hlavného mesta. Po výhre Drobu z SaS teraz kandidáta hľadá OĽaNO; opatrne sa ponúka Ján Mrva, ktorý skončil prekvapivo vysoko.

Výsledok župných volieb v Bratislave môže výrazne ovplyvniť budúcoročné voľby bratislavského primátora. Pravicová koalícia si po víťazstve svojho kandidáta Juraja Drobu verí, dopredu idú aj neúspešní kandidáti na župana, ktorí sa však v kampani výrazne ukázali.

Vyzerá to tak, že to nebude iba súboj medzi súčasným primátorom Ivom Nesrovnalom a architektom Matúšom Vallom, ktorý sa na voľby už intenzívne pripravuje a predstavil už svoj tím i program s názvom Plán B.

Veľká pravicová koalícia je pri chuti a hovorí sa v nej, že v najbližších voľbách je na rade kandidát OĽaNO, ktorého by na revanš mala zasa podporiť SaS a ďalšie strany.

Mrva zvažuje kandidatúru

Volebná líderka OĽaNO Veronika Remišová hovorí, že už majú niekoľko možných mien, no konkrétne nechcela žiadne prezradiť. „Hľadáme toho najlepšieho človeka, ktorý by vystriedal pána Nesrovnala,“ povedala Remišová a zároveň hovorila, že nemusia podporiť len človeka zo svojho hnutia, ale „bude to človek, ktorý sa venuje komunálnej politike, bude schopný vyhrať“.

„Ak je ten človek dobrý, má skúsenosti v komunálnej politike, má za sebou výsledky, tak nie je dôležité, aby bol v strane.“

Zatiaľ najbližšie k tomu má prekvapenie volieb Ján Mrva. Starosta Vajnôr a doteraz pomerne neznámy kandidát bol vo všetkých prieskumoch zabudnutý pod desiatimi percentami, no aj s malou kampaňou dokázal preskočiť súčasného župana Pavla Freša a skončil štvrtý s takmer 16 percentami hlasov.

Mrva hovorí, že prípadnú kandidatúru zvažuje. „Nechcem ten dobrý výsledok zahodiť. Sadnem si asi s pravicovými predstaviteľmi a budem debatovať o tom, či by moja kandidatúra na primátora bola zaujímavá.“

Okrem výsledkov v komunálnej politike má Mrva ako konzervatívec blízko k OĽaNO tiež hodnotovo. „Nemám výhrady voči OĽaNO, sú tam politici, s ktorými dlhodobo spolupracujem aj na zákonoch o samospráve alebo proti hazardu. Budem asi rozprávať aj s nimi, aká je ďalšia budúcnosť, a v krátkom čase uvidíme výsledok,“ vraví Mrva.

Doteraz to skôr vyzeralo tak, že na primátorku by kandidovala Lucia Štasselová, ktorá je v skupine okolo Mrvu. V župných voľbách sa však ukázalo, že nemá dostatočnú silu ani vo svojom domovskom Ružinove, kde sa nedokázala dostať medzi šiestich župných poslancov.

Lucia Nicholsonová z SaS verí, že postavia spoločného kandidáta po dohode s opozičnými stranami. „Predpoklad úspechu, že môžeme vytvoriť alternatívu k Ficovi a fašistom, je jedine vtedy, keď budeme postupovať spoločne.“

Ftáčnik: Možno pomôžem niekomu inému

V Bratislave zatiaľ kandidatúru potvrdil iba nezávislý aktivista a architekt Matúš Vallo s tímom odborníkov, no župné voľby ukázali aj na ďalších možných kandidátov.

Favorit prieskumov a bývalý primátor Milan Ftáčnik ťahá šnúru neúspešných volieb – po primátorských prehral aj v župných. Napriek tomu úplne neprepadol a skončil tretí s výsledkom 17,52 percenta.

Ftáčnik tvrdí, že zatiaľ nad opätovnou kandidatúrou na primátora neuvažuje a je to predčasné, no nevyvrátil to. „Urobím však všetko pre to, aby nastala zmena na funkcii primátora Bratislavy. Možností je viac – možno sa zapojím do tímu človeka, o ktorom budem presvedčený, že je správnym kandidátom.“

Ftáčnik v prvej reakcii po prehre obvinil krajského šéfa Smeru Martina Glváča z poškodenia jeho kampane. Tvrdí, že podporným listom spochybnil filozofiu jeho nezávislej kampane.

„Od začiatku som cítil, že pán Glváč nechcel, aby som bol úspešný, a podporoval iného kandidáta,“ povedal v nedeľu skoro ráno.

Glváč to vidí inak: Ftáčnik bol podľa neho úspešný len vtedy, keď mal za sebou Smer. „Keď začal špekulovať, volič to jednoducho prekukol,“ napísal na Facebooku Glváč s tým, že „ak by (Ftáčnik) nemal naše hlasy, nemusel byť ani tretí“.

Kusý skončil druhý, ďalšie voľby nekomentoval

Župné voľby mohli byť prvou skúškou pred primátorskými voľbami aj pre ďalšieho silného kandidáta Rudolfa Kusého. Starosta Nového Mesta napriek masívnej kampani nevyhral, no skončil s celkom dobrým výsledkom 18,55 percenta na druhom mieste.

Kusý to zatiaľ nekomentoval. Výsledky volieb podľa neho ukázali, že ľudia chcú zmenu. Kraj by podľa neho mal zvýšiť transparentnosť a lepšie hospodáriť, opraviť školy, budovať sociálne zariadenia a zlepšiť dopravu, povedal pre TASR.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Bratislava

Župné voľby 2017

Slovensko

Teraz najčítanejšie