Denník N

Kto je v Paradise Papers: Kráľovná Alžbeta aj Trumpov minister obchodujúci s Putinovými oligarchami

Britská kráľovná Alžbeta a americký minister obchodu Wilbur Ross. Foto – AP
Britská kráľovná Alžbeta a americký minister obchodu Wilbur Ross. Foto – AP

Svetové médiá zverejnili nové úniky z daňových rajov. Ocitol sa v nich aj fundraiser kanadského premiéra, ktorý volá po lepšom zdaňovaní.

Čo spája britskú kráľovnú Alžbetu II., finančníka kanadského premiéra Justina Trudeaua a ministra amerického prezidenta Donalda Trumpa? Všetci traja nejakým spôsobom posielali peniaze do daňových rajov a ich mená sa ocitli v nových odtajnených dokumentoch.

Tentoraz pod menom Paradise Papers. Vlani podobné úniky s názvom Panama Papers napríklad spôsobili rezignáciu islandského premiéra.

Únik 13,4 milióna dokumentov pochádza väčšinou z firmy Appleby, ktorá sa špecializuje na offshorové financovanie, inými slovami premiestňovanie peňazí svojich klientov tam, kde neplatia žiadne alebo minimálne dane. 

K uniknutým dokumentom sa dostal nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Nenechal si ich však len pre seba a podelil sa o ne s Medzinárodným konzorciom investigatívnych novinárov (ICIJ), aby sa spolu pustili do rozsiahleho vyšetrovania.

Svetové médiá v nedeľu zverejnili svoje prvé zistenia. Získané dáta pochádzajú až z 21 rôznych zdrojov a daňových rajov ako Cookove ostrovy, Bermudy a Malty.

Kráľovná investuje

V prípade kráľovnej Alžbety, ako píše BBC, zrejme nejde o nič nelegálne a zrejme ani nešlo o krátenie daní, ale o investíciu. Britská televízia sa však pýta, či je v poriadku, aby kráľovná, platená zo štátnych daní, investovala v daňových rajoch.

Podľa zistení investovala kráľovná Alžbeta svojich súkromných desať miliónov libier na Kajmanských ostrovoch a Bermudách.

„Myslím, že je to extrémne zahanbujúce pre kráľovnú a kráľovskú rodinu. Očakávame vyššie štandardy od kráľovnej,“ povedal David McClure, ktorý sa venuje financovaniu kráľovskej rodiny.

Trumpov minister obchodoval s ľuďmi od Putina

Nepríjemne správy týkajúce sa Paradise Papers zastihli aj amerického prezidenta Donalda Trumpa počas jeho ázijského turné. Znovu totiž vyvolávajú pochybnosti o prepojení jeho kampane na Rusko, ktoré vyšetruje bývalý šéf FBI Robert Mueller.

Ide o multimiliardára Wilbura Rossa, ktorý v Trumpovej vláde zastáva funkciu ministra obchodu. Obaja sú členovia bohatej newyorskej elity a poznajú sa desaťročia. Kedysi mu pomohol s bankrotom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Panama Papers

Paradise Papers

Teraz najčítanejšie