Denník N

Člen súdnej rady Žilinčík: Pri výbere sudcov som zažil studenú sprchu. Uchádzači podvádzali a ani to neskrývali

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Netreba sa čudovať, ak uchádzači o sudcovské miesta chcú podvádzať. Veď kultúra, že je to v poriadku, sa pestuje práve v právnických povolaniach, hovorí člen súdnej rady a výberových komisií Pavol Žilinčík.

V rozhovore sa dočítate:

  • ako sa snažia uchádzači na sudcovské miesta podvádzať;
  • prečo sa u nás stále kladie dôraz len na odbornú pripravenosť kandidátov;
  • ako sa súdna rada stavia k výberu ľudí;
  • prečo by už predsedom Krajského súdu v Bratislave nemal byť sudca Ľuboš Sádovský.

Súdna rada nedávno neodsúhlasila kandidátku, ktorá pri výberovom konaní na sudkyňu mala pri sebe podklady, ktoré mať nemala. Bolo to ťažké rozhodovanie?

V minulosti som sa s takýmito otázkami už stretol. Veľmi ma šokovalo, že vo výberovom konaní na sudcu chcel niekto podvádzať.

O čo išlo?

Pre mňa to bol jasný príklad odpisovania. Dvaja kolegovia medzi sebou spolupracovali na vypracovávaní testových otázok. Robili to otvorene, bez najmenšieho ostychu. Vtedy sa to pre nich skončilo „šťastne“ len z toho dôvodu, že komisia nebola v tom momente uznášaniaschopná.

Prečo?

Bolo nás málo, pretože celkovo sme boli namiesto piatich len štyria v komisii, z toho dvaja boli práve mimo miestnosti a nevnímali sme tú situáciu úplne jednoznačne. Pre mňa to bola studená sprcha, že si to na výberovom konaní vôbec niekto trúfne.

O čom to vypovedá?

Hovorí to veľa o mentálnom nastavení uchádzačov. A sčasti to pomenovala aj kandidátka, ktorá teraz neuspela na súdnej rade. Pri odpovediach na otázky, prečo a aké materiály mala pri sebe a ako rozumie normám, ktoré určujú, čo môžu mať uchádzači pri sebe, povedala aj to, že aj iní si rôzne materiály so sebou nosia a takto to skrátka chodí.

Foto N – Vladimír Šimíček

 

Akí ľudia sa teda stávajú sudcami?

To súvisí s tým, ako sme si nastavili kritériá, akí ľudia sa nám môžu hlásiť do výberových konaní. Zdá sa mi, že na Slovensku máme, pokiaľ ide o zisťovanie vedomostí, azda najpodrobnejšie upravený systém na svete. Naozaj vieme cez testy, prípadové štúdie a spracovanie rozhodnutia vyskladať poznanie o tom, čo uchádzač vie. Potom už máme len dva nedostatky.

Aké?

Jeden súvisí s tým, že kultúra u nás a najmä v právnických povolaniach je nastavená tak, že podvádzanie nie je veľký problém.

S čím to súvisí?

Pozrime sa spätne na posledných desať rokov, keď to boli najmä sudcovia, kto systém spravodlivosti otočil na nespravodlivý systém. Veď práve v súdnictve sa diali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie