Denník N

Čo zastavilo kotlebovcov v Spišskej Belej, kde rodák Mazurek skončil až desiaty

Protikotlebovská akcia v Spišskej Belej desať dní pred voľbami. V popredí Peter Zibura (vľavo) a Lukáš Hotáry. Za nimi skupinka Rómov z priľahlej osady v Krížovej Vsi. Foto – Jozef Mačutek
Protikotlebovská akcia v Spišskej Belej desať dní pred voľbami. V popredí Peter Zibura (vľavo) a Lukáš Hotáry. Za nimi skupinka Rómov z priľahlej osady v Krížovej Vsi. Foto – Jozef Mačutek

Ešte minulý rok skončila ĽSNS v meste druhá, potom sa začali formovať aktivisti, ktorí sa rozhodli s tým bojovať. Aj vďaka nim kotlebovci v Mazurekovom rodnom meste prepadli.

Štyridsiatnik Jaroslav sa pred pár rokmi odsťahoval z dedinky pri Spišskej Belej do neďalekého Kežmarku. Hlavným dôvodom boli vraj Rómovia, ktorých v jeho obci postupne pribúdalo.

„Čoraz viac si začínali dovoľovať. Zrejme by ste ani vy nechceli posielať dieťa do triedy, do ktorej chodí len päť bielych žiakov,“ hovorí Jaroslav, ktorý pracuje v záchranných zložkách.

Minulý rok v parlamentných voľbách volil Kotlebovu ĽSNS. Zúčastnil sa aj jeho mítingu, kde na neho pôsobil ako slušný človek.

„Dobre viem, čo sa o Kotlebovi hovorí, ale naživo sa tak neprejavuje. Volil som ho, lebo ako jediný má odvahu otvárať cigánsku otázku,“ rozpráva Jaroslav.

Namiesto kotlebovca politik KDH

Teraz počas župných volieb to už bolo inak. Hoci Kotleba v Prešovskom kraji staval vlastného kandidáta Jozefa Mihalčina, ktorý bez zábran rozprával, že „východ je zavšivavený Cigánmi“, Jaroslav radšej krúžkoval novú tvár KDH Milana Majerského.

Kotlebovci sú mu vraj sympatickí stále a je rád, že sedia v parlamente. Ešte viac ho však oslovil Majerský, primátor susedného mesta Levoča. „Pôsobí mlado, energicky a viem, že aj Levoču celkom potiahol. Volil som ho na odporúčanie svojich známych, ktorým verím,“ hovorí Jaroslav.

Majerský tu nakoniec presvedčivo vyhral. V celom okrese Kežmarok získal 47 percent hlasov. Ďaleko za sebou nechal súčasného župana Petra Chudíka (24 percent) aj kotlebovca Mihalčina (desať percent).

Ideálne podmienky pre Kotlebu

Kežmarok a okolie boli ešte v minuloročných voľbách baštami ĽSNS, ktorá tu získala výrazne viac hlasov, než bol celoslovenský priemer. Vyčnievala zvlášť Spišská Belá, kde kotlebovci skončili dokonca druhí za Smerom so ziskom šestnástich percent.

Kotlebova strana tu mala na prvý pohľad ideálne podhubie. Život v meste je čiastočne ovplyvnený tým, že je obklopené rómskymi osadami.

Mesto sa navyše po roku 2000 ocitlo vo veľkej kríze, keď tu skončila výrobu známa tabačka. Ľudia odvtedy odtiaľto buď odchádzajú do Bratislavy a do zahraničia, alebo pracujú v okolitých fabrikách za nízke platy. Za éry Smeru sa na tom zmenilo len pramálo.

Spišská Belá inak aj Zipser Bela bola voľakedy nemeckým mestom. Jej srdce tvoria domy po karpatských Nemcoch, ktorých tesne po vojne odsunuli z Československa. Foto N – Vladimír Šimíček

Rajón samozvaných hliadok

Kotlebovci to dobre vedeli a po parlamentných voľbách boli v tomto regióne veľmi viditeľní. Miestni obyvatelia mohli vo vlakoch pravidelne stretávať Kotlebove hliadky v zelených mikinách, ktoré sa tvárili,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Marian Kotleba

Milan Mazurek

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie