Denník N

Newsfilter: Dva dni po voľbách – Fico je ticho, Hrnko prekresľuje mapu Slovenska

Foto - TASR
Foto – TASR

1. Koalícia je po voľbách v kríze 2. Pod novým vedením urobila RTVS prvý veľký kiks 3. Zbohom Nový čas + 7 ďalších správ, odporúčané texty, FB status a citát dňa, nový Shooty a Odkaz Milana Šimečku – dnes o boľševickej revolúcii.

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Koalícia je po voľbách v kríze

Ani druhý deň po voľbách sme sa nedozvedeli, čo hovorí Robert Fico. To nám dáva právo na domnienku, že on a Smer berú výsledky volieb ešte ťažšie, ako sme si mysleli. Viaceré hlasy a udalosti dnešného dňa to skôr potvrdzujú.

Ráno bola najkratšia koaličná rada. Fico sa neukázal a Danko aj Bugár ušli pred novinármi bočným vchodom. Na osvedčený brífing Fico – Danko – Bugár, ktorý sa stal symbolom ich zmierenia po nejakom konflikte, si ešte musíme počkať.

O vzťahoch v koalícii však nemali zábrany rečniť jej košickí predstavitelia. Práve v Košiciach koalícia pravdepodobne premárnila šancu uspieť s vlastným kandidátom, pretože Raši nakoniec išiel do volieb len s podporou Smeru a tesne prehral. Košický predseda Most-Híd Elmér Jakab dnes povedal, že „nevieme urobiť dohodu s pánom Rašim, lebo všetky dohody doteraz porušil“.

Zo Smeru síce žiadna kritika koaličných partnerov nezaznela, ale to bude najmä preto, že hľadali slová, ktorými by čo najnenápadnejšie priznali svoju prehru. Napríklad minister hospodárstva Žiga sa odhodlal k „jasnému odkazu, že tu niečo nie je v poriadku a súčasná politika a témy voličov nepresvedčili“. Podľa bratislavského predsedu strany Martina Glváča „sa z volieb musia poučiť“ a „určite vyhodnotíme túto kampaň a budeme v budúcnosti stavať kandidátov, ktorí nie sú starí a vyhorení“.

Už sme zvyknutí, že na úprimnejšiu sebareflexiu má Smer určených Moniku Beňovú a Mareka Maďariča. Maďarič nesklamal. Podľa neho to bola „prehra strany ako takej“.

V Moste-Híde sa tiež majú z čoho spamätávať a bolo to cítiť aj vo vyjadrení šéfa poslaneckého klubu Gábora Gála: „Je to niečo medzi úspechom a neúspechom,“ povedal.

Najviac originálne prijala prehru SNS.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie