Denník N

Zakazovať deťom do 16 rokov Facebook je nezmysel, hovorí expertka na bezpečný internet

Foto – Honza Soukup/Flickr.com

Janice Richardson je expertkou UNICEF. Tvrdí, že dvojročné deti by sa ešte nemali hrať samy s tabletom, ale je nezodpovedné brať starším deťom samostatnosť.

Podľa nového návrhu zákona by deti do 16 rokov mohli používať sociálne siete a internetové informačné služby len so súhlasom rodiča. Bez neho totiž prevádzkovatelia nebudú môcť spracúvať informácie o detských užívateľoch. Zákon by mal byť prijatý do mája 2018. Európsky parlament a Rada EÚ dali členským štátom na výber, nech si hranicu nastavia od 13 do 16 rokov. Slovensko si zvolilo tú najvyššiu. O téme detí a internetu sme sa rozprávali s Janice Richardsonovou – medzinárodnou poradkyňou v oblastiach súvisiacich s gramotnosťou, kybernetickým životom detí a ochranou ich práv.

Dnes sa môžu deti na Facebook zaregistrovať, ak majú 13 a viac rokov. Načo je táto hranica dobrá, ak ju môžu mladšie deti ľahko oklamať?

Psychologicky to dáva zmysel, lebo keď má dieťa dvanásť alebo trinásť rokov, deje sa okolo neho veľa vecí. V trinástich sú už deti samostatnejšie, zodpovednejšie, rozvíja sa u nich logické myslenie. Práve preto sociálne médiá považujú hranicu trinástich rokov za ideálny vek, keď dieťa môže vstúpiť do tohto nekontrolovateľného prostredia.

Takže je len na deťoch, či budú pri prihlasovaní klamať alebo nie?

Myslím si, že ak im vysvetlíme, prečo by nemali klamať a prečo je dobrá vec počkať na trináste narodeniny, aby boli schopní využívať sociálne médiá, a ak im dovtedy dáme zaujímavé nástroje, aby sme ich na tento moment pripravili, tak budú klamať menej.

Podľa nového návrhu zákona by mladí ľudia mali mať povolené používať sociálne siete až od 16 rokov. Dovtedy by si pri každom prihlásení museli pýtať súhlas rodiča. Je to primeraná hranica?

Nie. Myslím si, že je to od ľudí, ktorí tvorili túto politiku, veľmi nezodpovedné. Nedávny výskum hovorí, že ak deťom nedáme v určitých veciach samostatnosť, špeciálne pri sociálnych interakciách, keď majú asi trinásť rokov, môže to mať veľmi zlý dosah na ich rozhodnutia, keď budú mať dvadsať. V trinástich by deti mali byť pripravené na sociálne siete. Ale na druhej strane musia sociálne siete stále myslieť na to, že musia deti chrániť. Obe strany by mali byť zodpovedné.

Janice Richardson. Foto – ITU Pictures/Flickr.com

Janice Richardson je medzinárodnou poradkyňou a expertkou v oblastiach súvisiacich s gramotnosťou, kybernetickým životom detí a ochranou ich práv. V súčasnosti pôsobí, okrem iného, ako expertka pre UNICEF. Je projektovou inovátorkou a autorkou viacerých kníh pre deti a dospelých o vplyve technológií na spoločnosť. V rokoch 2004 až 2014 bola spoluzakladateľkou a koordinátorkou európskej siete pre bezpečnejší internet Insafe. V rokoch 2014-2016 vytvorila a viedla Európsku sieť proti šikanovaniu v školách a vo voľnom čase, ktorej cieľom je eliminovať šikanovanie prostredníctvom rozvoja sociálno-emocionálnej gramotnosti.  Janice študovala vo Francúzsku a v Austrálii, a pracovala vo viacerých krajinách sveta.

Dá sa deťom pod trinásť alebo šestnásť rokov zabrániť, aby používali sociálne siete?

Jediný spôsob, pri ktorom by sme si boli istí, koľko má dieťa rokov, je povoliť poskytovateľom služieb

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie