Denník N

OĽaNO nemusí existovať len ako patologický zjav

Veronika Remišová, líderka OĽaNO. Foto – Vladimír Šimíček
Veronika Remišová, líderka OĽaNO. Foto – Vladimír Šimíček

OĽaNO má po úspechu v župných voľbách šancu zmeniť sa na skutočnú politickú stranu.

Autor je politológ

Zoskupenie nezávislých poslancov pod hlavičkou OĽaNO dlho vykazovalo charakteristiky patologického prvku v slovenskom straníckom systéme. Organizačnú štruktúru strany tvorili štyria poslanci, dominantnou postavou bol líder formácie Igor Matovič, politická osobnosť s mimoriadne silnými deštrukčnými vlastnosťami, ktoré sa naplno prejavili pri ukončení existencie vlastnej vlády.

Nemožno sa teda čudovať viacerým politikom z iných strán, že s ním po predčasných voľbách nechceli ani čo len rokovať o možnej vládnej koalícii. Spojenie Igor Matovič a konštruktívna spolupráca sa, vyjadrené lingvistickou perspektívou, vnímalo ako učebnicový príklad pre oxymoron.

Šéf OĽaNO sa však za nie celkom vyjasnených okolností stiahol do úzadia, v médiách sa ukazuje sporadickejšie, pomenej je možné sledovať aj jeho neriadené výpady voči oponentom z vládnej koalície či partnerom z opozície. Po ústupe z pozície mediálne najviac pokrytého člena strany tak dostali príležitosť vyniknúť iní straníci, priatelia alebo sympatizanti (čertvie, ako nazvať nečlenov strany zastupujúcich OĽaNO v parlamente) s oveľa väčším zmyslom pre konštrukčnú politiku. A vyzerá to tak, že to tomuto zoskupeniu značne prospelo.

Už dávnejšie sa presadila Veronika Remišová so svojou protikorupčnou agendou. Vďaka vynikajúcim komunikačným schopnostiam i stále novým kauzám vládnej koalície, ktoré pravidelne otvára, sa stala jednou z hlavných tvárí nielen OĽaNO, ale celej opozície. Jej pozícia by tak mala byť neotrasiteľná a Igor Matovič by urobil dobre, keby jej zveril aj záležitosti s budovaním straníckych štruktúr.

OĽaNO totiž stále funguje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie