Denník N

Ústavný súd čaká už o 14 mesiacov totálna obmena – koho to tu trápi?

Pred verejným zasadnutím pléna Ústavného súdu. Foto – TASR
Pred verejným zasadnutím pléna Ústavného súdu. Foto – TASR

Do roka a pol by mali prísť do Košíc noví ústavní sudcovia. Ich výber je na politikoch, ktorí sľúbili zmenu, ale ďalej ako je vládny program, sa nepohli.

Ústavný súd čaká radikálna obmena. Stále mu chýbajú traja sudcovia a vo februári 2019 by mali prísť deviati noví. Znamená to výmenu dvanástich z trinástich sudcov, ktorí budú v Košiciach až do dnes veľmi vzdialeného roku 2031.

Zato február 2019, keď sa tam má táto nová zostava sudcov hlásiť, tak ďaleko nie je, je to vlastne len 14 mesiacov.  Ak sa nemá výber sudcov podobať tomu v minulosti, už teraz by mala vládna koalícia začať aspoň diskutovať, ako k výberu pristúpi. Najneskôr v tomto období o rok totiž budú v parlamente voliť kandidátov na nových sudcov.

Dôkazom toho, že doterajší spôsob výberu zlyhal, je i samotný vládny program. Koalícia v ňom prisľúbila zmenu, no ďalej ako k vyhláseniu sa nedopracovala. Známy je tak len model Mosta-Hídu, s ktorým išiel aj do volieb. Navrhol, aby piatich sudcov vymenoval prezident, piatich vybral parlament a zvyšných piatich Súdna rada.

Čaká sa na prezidenta

Smer odkazuje, že pokiaľ prezident Andrej Kiska nevymenuje troch chýbajúcich sudcov, ktorých už vybrali v Národnej rade, tak žiadna diskusia o ústavnej zmene ani neprebehne. Smeru na tejto voľbe záleží, hlavou štátu zablokovaných kandidátov ešte v predchádzajúcom volebnom období navolili poslanci najsilenejšej vládnej strany.

Prezident však ďalej trvá na tom, že kandidáti nespĺňajú ani základný predpoklad – odbornosť. Predsedovia súdov, sudcovia, notár a dvaja poslanci Národnej rady vybratí parlamentom sa podľa Kisku ústavnému právu vôbec nevenovali. Navyše ide o dvorných poslancov Smeru – Jana Laššáková a Mojmír Mamojka v minulosti neváhali hlasovať za zákony, ktoré Ústavný súd neskôr označil za protiústavné.

Čo bude ďalej, by malo byť jasnejšie koncom budúceho týždňa. Vo štvrtok by mal Ústavný súd povedať, či prezident musí z navolených kandidátov vybrať troch sudcov. „To je ten bod, odkedy by sme sa mohli pohnúť ďalej,“ priznala v utorok ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Veľké možnosti ako sa „zbaviť“ navolených kandidátov, už nevidí. Otvorene pritom ich výber kritizuje.

Žitňanská: Ako politici sme pri výbere zlyhali

Hovorí, že poslanci pri ňom „podliezli latku“. Bol to ďalší dôkaz zlyhania politikov pri výbere ústavných sudcov. Ten prvý prišiel už počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie