Denník N

Ústavný súd čaká už o 14 mesiacov totálna obmena – koho to tu trápi?

Pred verejným zasadnutím pléna Ústavného súdu. Foto – TASR
Pred verejným zasadnutím pléna Ústavného súdu. Foto – TASR

Do roka a pol by mali prísť do Košíc noví ústavní sudcovia. Ich výber je na politikoch, ktorí sľúbili zmenu, ale ďalej ako je vládny program, sa nepohli.

Ústavný súd čaká radikálna obmena. Stále mu chýbajú traja sudcovia a vo februári 2019 by mali prísť deviati noví. Znamená to výmenu dvanástich z trinástich sudcov, ktorí budú v Košiciach až do dnes veľmi vzdialeného roku 2031.

Zato február 2019, keď sa tam má táto nová zostava sudcov hlásiť, tak ďaleko nie je, je to vlastne len 14 mesiacov.  Ak sa nemá výber sudcov podobať tomu v minulosti, už teraz by mala vládna koalícia začať aspoň diskutovať, ako k výberu pristúpi. Najneskôr v tomto období o rok totiž budú v parlamente voliť kandidátov na nových sudcov.

Dôkazom toho, že doterajší spôsob výberu zlyhal, je i samotný vládny program. Koalícia v ňom prisľúbila zmenu, no ďalej ako k vyhláseniu sa nedopracovala. Známy je tak len model Mosta-Hídu, s ktorým išiel aj do volieb. Navrhol, aby piatich sudcov vymenoval prezident, piatich vybral parlament a zvyšných piatich Súdna rada.

Čaká sa na prezidenta

Smer odkazuje, že pokiaľ prezident Andrej Kiska nevymenuje troch chýbajúcich sudcov, ktorých už vybrali v Národnej rade, tak žiadna diskusia o ústavnej zmene ani neprebehne. Smeru na tejto voľbe záleží, hlavou štátu zablokovaných kandidátov ešte v predchádzajúcom volebnom období navolili poslanci najsilenejšej vládnej strany.

Prezident však ďalej trvá na tom, že kandidáti nespĺňajú ani základný predpoklad – odbornosť. Predsedovia súdov, sudcovia, notár a dvaja poslanci Národnej rady vybratí parlamentom sa podľa Kisku ústavnému právu vôbec nevenovali. Navyše ide o dvorných poslancov Smeru – Jana Laššáková a Mojmír Mamojka v minulosti neváhali hlasovať za zákony, ktoré Ústavný súd neskôr označil za protiústavné.

Čo bude ďalej, by malo byť jasnejšie koncom budúceho týždňa. Vo štvrtok by mal Ústavný súd povedať, či prezident musí z navolených kandidátov vybrať troch sudcov. „To je ten bod, odkedy by sme sa mohli pohnúť ďalej,“ priznala v utorok ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Veľké možnosti ako sa „zbaviť“ navolených kandidátov, už nevidí. Otvorene pritom ich výber kritizuje.

Žitňanská: Ako politici sme pri výbere zlyhali

Hovorí, že poslanci pri ňom „podliezli latku“. Bol to ďalší dôkaz zlyhania politikov pri výbere ústavných sudcov. Ten prvý prišiel už počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu, keď sa v Košiciach uvoľnili tri miesta sudcov a koalícia nebola schopná navoliť kandidátov. V roku 2006 prišla vláda Smeru, HZDS a SNS, tá kandidátov navolila a prezident Ivan Gašparovič v roku 2007 vybral deväť nových sudcov.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Žitňanská priznala, že nebyť  týchto zlyhaní, tak dnes diskusia o výbere ústavných sudcov nie je vôbec potrebná. Za zlyhania považuje nezvolenie kandidátov počas druhej Dzurindovej vlády aj to, ako si Smer navolil kandidátov, keď mal v Národnej rade nadpolovičnú väčšinu poslancov.

„Keby sme nepodliezli latku, tak teraz nemáme debatu, či potrebujeme dostať do ústavy aj to, aký renomovaný odborník musí byť sudca Ústavného súdu a aký má mať charakter či morálny kredit,“ vraví ministerka spravodlivosti. Sama priznáva, že zmena ústavy ani nie je potrebná, ak by sa politici zhodli na tom, aké by mali byť kritériá na ústavných sudcov.

Český sudca: Vyberte slušných ľudí

Podobne premýšľa aj bývalý český ústavný sudca Stanislav Balík. „Nie je to otázka toho, či sa zmení ústava, alebo sa sprísnia podmienky, ale je to otázka politickej kultúry.“ Ústavným sudcom sa podľa neho nemusí stať najväčší odborník na ústavné právo. Musí to však byť slušný človek.

„Vyberal by som statočných ľudí, ktorí sa dokážu postaviť aj tomu, kto ich vyberal. Dokážu sa pohádať s predsedom či predsedníčkou súdu. Aby to boli ľudia, o ktorých je známe, že majú konzistentné názory a sú do istej miery predvídateľní,“ povedal Balík s tým, že by to „mali byť ľudia, ktorí nespreneveria svoju česť tomu, aby sa zapredali“. Nadovšetko u nich musí totiž dominovať vedomie, že na Ústavnom súde sú preto, lebo majú chrániť ústavnosť.

O kom sa teraz rozhodne

  • Eva Fulcová, sudkyňa KS v Bratislave, bývalá predsedníčka OS Bratislava I;
  • Juraj Sopoliga, sudca KS v Košiciach, momentálne na stáži na Súdnej rade;
  • Ján Bernát, sudca KS v Nitre, ktorý nevymenovanie namietal, potom sťažnosť zobral späť a následne sa sťažuje znovu;
  • Miroslav Duriš, notár, bývalý prezident Notárskej komory;
  • Jana Laššáková, poslankyňa Smeru, v minulosti predsedníčka poslaneckého klubu;

Toto konštatovanie českej autority je kľúčové na pochopenie, prečo je výber sudcov do Košíc taký dôležitý. Pre verejnosť je Ústavný súd vzdialený pojem, no je to posledná možnosť,  kam sa obrátiť, keď všetky ostatné orgány pochybia. Z rozhodnutí za tento rok si stačí spomenúť na odobrenie Mečiarových amnestií, či na to, ako sudcovia z tohto súdu podržali Ústav pamäti národa v spore s Andrejom Babišom o to, či je oprávnený zverejniť, že spolupracoval s komunistickou Štátnou bezpečnosťou.

Podľa právnika Petra Wilflinga z Via Iuris je dôležité, aby politici vybrali dôveryhodných sudcov. „Aby bol zvolený dôveryhodný Ústavný súd, ktorý posilní dôveru verejnosti v to, že demokratický právny štát je schopný naprávať vlastné chyby.“

Wilfling vysvetľuje, že Ústavný súd je často poslednou poistkou ochrany ľudských práv. „Ak dovolia politici, že dôvera v neho padne, nepekne sa to môže vrátiť, a to tak, že sa presadia rôzne extrémistické skupiny,“ varuje.

Orosz varuje politikov: Opäť zlyháte

Aj preto Via Iuris zorganizoval konferenciu, na ktorú pozval súčasných aj bývalých ústavných sudcov zo Slovenska aj z Česka. Ale aj právnikov, advokátov a ministerku spravodlivosti. Ústavný sudca Ladislav Orosz sa obáva, že politici pri výbere opäť zlyhajú, a to pre nedostatok času. Sám nevidí priestor na dohodu o zmene ústavy, preto apeluje aspoň na drobné kozmetické úpravy. Ak sa nepodarí ani to, tak neostane nič iné, len sa spoľahnúť na vytvorenie pozitívneho spoločenského tlaku.

Tým minimom, čo by sa malo rýchlo zmeniť, je, že na zvolenie kandidáta bude potrebná kvalifikovaná väčšina. Tak to Slovensku odporučila aj Benátska komisia, aby sa nestalo, že o budúcom ústavnom sudcovi môže rozhodnúť 39 poslancov. Je to extrémna situácia, ale dnes to ústava umožňuje. Minimom by malo byť aspoň 76 poslancov, teda nadpolovičná väčšina všetkých. Ideálom ústavná väčšina, teda aspoň 90 hlasov.

Rovnako je dôležité hovoriť o tom, kto by mal kandidátov vypočúvať a posudzovať. Teraz je to úloha ústavnoprávneho výboru. Ten to robí, ale len veľmi formálne. V roku 2006 stihol vypočuť za jeden deň tridsať kandidátov a ešte aj prerokovať šestnásť nových návrhov zákonov.

O nič dôslednejšie to nebolo ani v roku 2014, či o rok neskôr. Český senát, ktorý odobruje kandidátov na ústavných sudcov prezidentovi, si našiel vlastný systém kritérií. A tie sú nastavené tak prísne, že v minulosti neprešla kandidátka za to, že ju pristihli pritom, ako sa načierno viezla v mestskej hromadnej doprave.

Ak sa už ani tieto drobné úpravy nepodaria, tak odborníci volajú aspoň po tom, aby mená kandidátov boli známe čo najskôr. Aj to by vyvolalo verejnú diskusiu. Ministerka hovorí, že táto výzva má svoju logiku, len sa obáva, či sa to dá v našom verejnom priestore zrealizovať. „Ani samotní prípadní kandidáti nemusia mať totiž záujem o príliš skorú prezentáciu,“ vysvetlila.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie