Denník N

Vo Švédsku bežné, vo Francúzsku nemožné. Francúzi podpisujú petíciu za predĺženie otcovskej dovolenky

Ilustračné. Foto - Fotolia
Ilustračné. Foto – Fotolia

Otcovia vo Francúzsku chcú so svojimi deťmi stráviť viac ako 11 dní. Prezidentovi poslali petíciu, ktorou žiadajú predĺženie otcovskej dovolenky na šesť týždňov.

V štokholmskom múzeu moderného umenia sedí na lavičke medzi obrazmi otec s dvomi deťmi. Starší chlapec si listuje v katalógu a mladší sa s cumľom v ústach obzerá. Na slovenské pomery skôr ojedinelá scéna je v Škandinávii, naopak, celkom bežná. Kdekoľvek v Štokholme návštevník zo strednej Európy možno prekvapene zistí, že kočíky tam tlačí viac mužov ako žien.

„Väčšina mojich priateľov, ktorí sa nedávno stali rodičmi, si podelili rodičovské povinnosti,“ povedal pre Denník N Švéd Olaf Samuelson. „Môj kamarát odišiel na šesťmesačnú rodičovskú dovolenku a jeho partnerka si vzala 12-mesačnú. Takto si to podelili.“

Vo Švédsku totiž platí rovnosť pohlaví, pričom každý z rodičov môže stráviť s dieťaťom 240 zo 480 dní (16 mesiacov) rodičovskej dovolenky. V súčasnosti Švédi čerpajú takmer štvrtinu z celkovej rodičovskej dovolenky a s deťmi sú doma minimálne tri mesiace.

Úplne iná situácia je vo Francúzsku, kde sa tisíce mužov podpisujú pod petíciu za rozšírenie otcovskej dovolenky. Podporil ju spisovateľ David Foenkinos, karikaturista Renald Luzier z časopisu Charlie Hebdo, zvaný Luz, bývalý francúzsky futbalista Vikash Dhorasoo či raper Oxmo Puccino.

Doma bez platu alebo rovno do práce

Petíciu adresovanú prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a jeho ministrom podpísalo 58-tisíc mužov. Všetci žiadajú predĺženie 11-dňovej otcovskej dovolenky na šesť týždňov. Chcú tiež, aby bola zo zákona povinná. Tak by sa zabránilo šikane zamestnancov, aby sa čím skôr vrátili z otcovskej dovolenky.

„V súčasnosti je otcovská dovolenka vo Francúzsku zákonne obmedzená na 11 dní,“ píše sa v petícii. „V praxi to znamená, že menej ako dva týždne si druhý rodič vezme dovolenku… a potom sa vráti späť do práce… nezáleží na tom, či je pôrod traumatizujúci, či je dieťa stále v inkubátore, ani na tom, či sa mama dokáže o dieťa postarať, alebo nie. Tento odchod je často ťažký pre oboch rodičov.“

Pod petíciu sa podpíše aj Robin Genetier, ktorý 11-dňovú otcovskú dovolenku považuje za príliš krátku. „Práca mi nedovoľuje zobrať si viac dovolenky, inak by som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie