Denník N

Newsfilter: Čínski komunisti by vedeli Ficovi poradiť, čo s kaliňákovcami

Smer sa nevie spamätať z volebnej prehry, hasí, čo sa dá, ale SNS sa nenechala vyrušiť, ide po starom. A neverte, že Putin má dobrý dlhodobý plán – odkazuje Milan Šimečka.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Premiér ani neprišiel na povolebné stretnutie vedenia Smeru

Hodinu a pol si v utorok vedenie Smeru na spoločnom obede užívalo pocit, akí sú všetci bezradní, ak za nich veľké problémy nerieši ich šéf. Predseda Smeru na stretnutie s najbližšími straníkmi jednoducho neprišiel, čím im nechtiac odovzdal ešte jeden zásadný odkaz: Situácia je taká vážna a neprehľadná, že R. F. po troch dňoch ani len netuší, ako má reagovať, a svoju bezradnosť sa hanbí prezentovať ešte aj medzi svojimi najbližšími.

Veď stačilo jedno veľké ďakujem. Robert Fico koná múdro, že nereaguje hneď a neuvážene. Víkendové volebné prekvapenie bolo také veľké a kruté, že rýchla reakcia by len ťažko mohla byť presná a účinná.

Aktuálnemu trapasu sa však dalo zároveň predísť, ak by už v nedeľu dal dvojminútovým standupom aspoň toľko, že ďakuje všetkým občanom, ktorí k voľbám prišli, zvlášť tým, ktorí zvolili poslancov a županov za Smer, že želá úspech všetkým novým županom a že neúspech fašistov ukázal, akým správnym krokom bolo vytvorenie súčasnej vládnej koalície ako hrádze proti extrémizmu. Potom by nám Beatrice poďakovala a premiér by mohol odísť premýšľať bez toho, aby sa celá republika musela prizerať  jeho neschopnosti prijať porážku.

Pravdepodobne sa nestane takmer nič. Rozumieme, že to nebude každodenné premýšľanie. Premiér vie, že hlavný vinník je on sám, lebo zlyhal celý Smer. Ibaže už nemá kam utiecť – Smer nie je SDĽ, že sa stačí uraziť a zdrhnúť.

Môže sa preto pokúsiť zbaviť niekoho iného a dať tak minimálne najavo svoju silu. Lenže ak si nechá Kaliňáka, nemôže trestať ani nikoho iného z vedenia strany. Lebo aj vnútri Smeru funguje niečo ako nárok na rovnaké zaobchádzanie. Ak by si napríklad vypýtal hlavu niekoho z Košíc, niekoho zo stredného Slovenska a k tomu by pridal povedzme za Bratislavčanov obetu Viktora Stromčeka, ale Kaliňák by jazdil ďalej na požiarnych striekačkách, mal by Fico v strane vzburu.

Preto najpravdepodobnejší scenár je, že Fico sa už tento rok k žiadnemu veľkému meneniu figúrok neodváži.

Alebo čínsky scenár. Kaliňák je toxický, je ultraľahký terč pre opozíciu, ale je to Ficov osobný priateľ, ktorý na neho veľa vie. A ešte aj prieskumy hovoria, že voličom Smeru neprekáža tak, ako by sa to mohlo zvonka zdať. Preto ho rok a pol premiér tvrdohlavo chránil.

No napríklad pohľad na župana Viskupiča (bratranca Matoviča!) už môže byť pre Fica dosť, aby ukončil tento príbeh vernosti predsedu a korunného princa Smeru.

Taká veľká zmena, akou by bolo odstavenie Kaliňáka, by však na udržanie poriadku so sebou musela priniesť zároveň posilnenie faktickej moci premiéra. Ministrom vnútra by sa musel stať jeho človek, niekto lojálny, tvrdý, z koho ide strach – niekto šarže Ján Valko.

V takom scenári by to mohol Fico skúsiť štýlom čínskych komunistov. Jedna milá tvár strany by bola plná inovatívnych Pellegrínov, Kažimírov či Druckerov a z druhej strany by verejnosť aj straníci cítili tvrdú ruku, ktorá neznesie a trestá korupciu, ktorú nepožehnal sám premiér.

To je menej pravdepodobný scenár. Vyžaduje si totiž odvahu otvárať nové fronty a ísť do sporu aj s nedávnymi kumpánmi. A – to už všetci vieme – Robert Fico je síce silný, ale málo odvážny muž.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie