Denník N

Dankov človek Machala na ministerstve školstva skončil, bude znovu radiť šéfovi SNS

Aktualizované 14:21. Poradca Andreja Danka vydržal vo funkcii šéfa služobného úradu približne mesiac. Tvrdí, že sa na odchode z funkcie dohodol s ministerkou.

Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) predložila na stredajšie rokovanie vlády návrh na odvolanie Lukáša Machalu z funkcie generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva školstva. Vláda ho schválila. Materiál nie je odôvodnený, ministerka sa vyjadrí po rokovaní vlády.

Machala bol poradcom Andreja Danka. „Nemám dôvod sa nazdávať, že nebude zvládať svoje kompetencie,“ povedala pri jeho menovaní Lubyová.

Ministerka Lubyová povedala, že Machala odišiel na vlastnú žiadosť a ona to akceptovala. „Keby neodišiel sám, tak by na ministerstve pôsobil doteraz,“ povedala Lubyová. Ultimátum, že odíde z postu ministerky, ak neodíde Machala, vraj nedala, povedala Lubyová. Na otázku, či bola s jeho prácou spokojná, povedala, že pracoval v rámci svojich kompetencií. Podľa nej bol Machala odborník. „Neľutujem, že tam bol, pôsobil tam v rámci svojich kompetencií,“ povedala.

Jeho nástupcu opäť vyberala SNS, tak ako Machalu.

Machalu vystrieda Mario Schrenkel. Na ministerstvo školstva prichádza z pozície generálneho riaditeľa Národného poľnohospodárskeho a potravinového centra, výskumnej organizácie v rámci ministerstva pôdohospodárstva, ktoré tiež vedie nominantka SNS. Je absolventom Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. Má dlhoročné skúsenosti z riadiacich a manažérskych funkcií, ktoré zastával v bankovom, výrobnom i obchodnom sektore.

Konšpirátor Machala

Machala je konšpirátor, na internete šíril klamlivé správy, napríklad že ilumináti pripravujú 3. svetovú vojnu a jediný, kto môže zachrániť svet, je Vladimir Putin.

Ministerka ani po odchode Machalu nechcela komentovať jeho konšpiračné teórie. Treba podľa nej povedať, čo je konšpirácia, čo sú ilumináti, aby mohla povedať, či aj podľa nej ilumináti ovládajú svet, ako to šíril Machala. „Nemala som čas si naštudovať, čo sú ilumináti,“ povedala Lubyová.

Lukáša Machalu na ministerstvo školstva vybrala SNS, bol jej nominantom. Ministerka hovorila, že to bolo po dohode, ale mala na výber z viacerých, mená nechcela povedať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie