Denník N

O daňových prázdninách nebudú rozhodovať ministri, Žiga ich dopraje aj firmám, kde neprijmú nových ľudí

Minister hospodárstva Peter Žiga. Foto – TASR
Minister hospodárstva Peter Žiga. Foto – TASR

Štát mení pravidlá pre vládne stimuly. Analytik odkazuje, že špeciálne dotácie pomáhajú vláde maskovať nedostatky podnikateľského prostredia.

V júni minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) pomýšľal na to, že by sa o daňových prázdninách rozhodovalo mimo verejnej debaty – v ministerských kanceláriách. V pripravovanom zákone o investičnej pomoci tým chcel šetriť čas investorom.

V stredu hotový nový zákon o stimuloch schválila vláda. Píše sa v ňom, že materiály o dotáciách bude aj naďalej schvaľovať vláda. Jej rokovací program je verejný.

„Jediná vec bola, že sme uvažovali nad tým, že by daňová úľava nebola poskytovaná vládou, ale na základe rozhodnutia ministra financií a ministra hospodárstva. Vrátili sme to späť na úroveň vlády,“ povedal minister po rokovaní vlády.

Žiga rátal, že schvaľovanie dotácií bez vládneho kola by bolo rýchlejšie, no chýbala na to politická a spoločenská vôľa, vysvetľoval Žiga.

Nechce zahmlievať

„Vytváralo to zbytočné otázniky aj od vás, že tu chceme niečo zahmlievať. Ja som vôbec nemal tento pocit, my sme chceli zjednodušiť ten proces, chceli sme skrátiť ten proces. Takto to bude možno trvať dlhšie. (…) Ja s tým nemám žiadny problém,“ povedal Žiga.

Ak sa zákon v Národnej rade významne nezmení, z praxe zmizne aj posledná utajovacia výnimka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie