Denník N

Prvá súvislá diaľnica medzi Bratislavou a Košicami povedie cez Budapešť

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Maďarsku stačí dokončiť dva krátke úseky v nenáročnom teréne a najväčšie slovenské mestá konečne prepojí diaľnica.

Autor je politológ a ekonóm, Katedra politológie FiF UK v Bratislave

Z Bratislavy do Košíc na maďarských diaľniciach chýbajú len dva úseky: rozšírenie kratučkej M15 na dva krát dva pruhy (zatiaľ existuje len v polovičnom profile) a dobudovanie chýbajúcich 60 kilometrov M30 z Miškovca na slovenskú hranicu. Na prvej trase sa už stavia, na druhej sa blíži vyhlásenie tendra na výstavbu, ktorú sľubujú dokončiť do roku 2022. A ešte ako bonus plánujú severozápadný obchvat Budapešti, ktorý môže cestu (aj z Bratislavy do Košíc) skrátiť o ďalších 35 kilometrov.

Súčasný stav a plány na Slovensku…

Diaľničné prepojenie medzi dvoma najväčšími slovenskými mestami, ako aj medzi západom a východom krajiny sa neustále odkladá. Najmenej úsekov medzi Bratislavou a Košicami momentálne chýba na takzvanej severnej trase, čiže na diaľnici D1. Na tejto trase na všetkých chýbajúcich úsekoch – až na jednu výnimku – už pracujú stavbári. Odovzdávanie nových úsekov však skoro vždy mešká a väčšinou nie málo. Aj tak by sa mali rozostavané časti dokončiť podľa súčasných plánov do rokov 2021-22.

Problém je, že približne vtedy by mohli vypísať súťaž na zhotoviteľa úseku Turany-Hubová s tunelom Korbeľka. Tento posledný diel v nekonečnej skladačke D1 sa teda nielenže nestavia, ale nie je ani vytendrovaný. Podľa optimistických scenárov by mohol byť dokončený v roku 2026. Sľubov o dokončení D1 však už bolo toľko, že ich nikto ani nespočíta. Stačí pripomenúť tretiu Mečiarovu vládu (do 2005) a prvú Ficovu vládu (do 2010). Podľa skúseností teda každý sľubovaný posledný termín treba brať s veľkou rezervou.

…a v Maďarsku

Medzitým to u južných susedoch vyzerá nádejnejšie – aspoň čo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie