Denník N

Slovenský poviedkový film DOGG je kontroverzný a autorský projekt. Stačí to?

Zdroj: DOGG
Zdroj: DOGG

Do kín prichádza DOGG – formát, ktorý možno považovať za unikátny. Je to spoločné dielo štyroch režisérov.

Vznikol ako poviedkový film, ktorý chce rozšíriť žánrové spektrum domácej produkcie a mladým režisérom ponúknuť dostatočný priestor na autorskú sebarealizáciu.

Autorom myšlienky a otcom projektu je Maroš Hečko, ktorý ešte dávnejšie oslovil mladých či debutujúcich režisérov. Medzi oslovenými bol v roku 2011 aj Jonáš Karásek, vtedy ešte ako pomerne neznámy tvorca, ktorý za sebou nemal žiadny filmový projekt.

O dva roky neskôr už nakrútil celovečerného Kandidáta, ktorý vznikol na základe rovnomennej knihy práve Maroša Hečka a Michala Havrana. Na scenári spolupracoval aj Peter Balko. Okrem Karáska sú preto všetci debutanti. Za sebou síce majú prácu v dokumentárnom žánri, publicistike či reklame, DOGG je však ich prvý celovečerný hraný film.

Zadanie bolo pomerne jednoduché. Dĺžka poviedky dvadsať minúť a slovo „strach“. Vo všetkých jeho podobách ako jedna zo základných ľudských emócií. Preto je DOGG iba prvou časťou trilógie, na ktorú neskôr nadviažu snímky s témami „smiech“ a „plač“.

Kontroverzné príbehy s vlastným rukopisom

Duet, Opus Dei, Grassvater a Game sú štyri autorské poviedkové filmy, strach je ich základnou ideou.

Duet sa pohráva so strachom z neznámeho a z narastajúceho terorizmu. Opus Dei zachytáva pár, ktorý chce na chate splodiť deti, čelí však nepríjemným a bizarným udalostiam s tematikou 2. svetovej vojny. Grassvater expresívnym jazykom približuje výjavy z východného Slovenska, kde dominujú drogy a mafia. A posledná poviedka Game ponúka interpretáciu úpadku televízneho programu v jeho extrémnych podobách.

V priebehu osemdesiatich minút tak vidíme štyri poviedky Slavomíra Zrebného, Viliama Csina, Enrika Bistiku a Jonáša Karáska. Každý vníma strach inak a interpretuje ho do svojho krátkeho príbehu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie