Denník N

65 miliónov ľudí je na úteku. Pozrite sa s Lekármi bez hraníc, v akých podmienkach žijú

Stany v utečeneckom tábore Dadaab na severe Kene. Foto – AP
Stany v utečeneckom tábore Dadaab na severe Kene. Foto – AP

Byť utečencom zvyčajne nie je dobrovoľné rozhodnutie. Za útekmi z domova sú najčastejšie vojny, nepokoje a prírodné katastrofy. Virtuálne sa môžete do sveta táborov preniesť cez stránku Svet táborov.

Chystáte sa sťahovať? Zvyčajne na to máte niekoľko týždňov – pretriediť, čo si vezmete, čo vyhodíte a čo necháte novým majiteľom.

Chystáte sa na dovolenku? Zvyčajne máte niekoľko dní na to, aby ste sa zbalili na pár dní oddychu, limituje vás len veľkosť batožiny, ktorú si môžete vziať do lietadla či auta.

Utekáte pred vojnou, násilím alebo prírodnou katastrofou? Zvyčajne máte len pár hodín na to, aby ste si zbalili len to najnutnejšie, čo budete potrebovať na ceste niekam. Musíte to uniesť a, samozrejme, rátate s tým, že ponesiete aj svoje unavené deti, prípadne podopriete starých rodičov. V tom lepšom prípade máte čas predať svoj dom a za peniaze máte možnosť si „zaplatiť“ prevádzača, miesto na lodi do relatívneho bezpečia, napríklad aj v utečeneckom tábore.

Utečenci pri srbsko-maďarskej hranici. Foto N – Vladimír Šimíček

A ako sa žije v takých táboroch? Zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc spustila stránku Svet táborov, ktorá približuje život ľudí v piatich utečeneckých táboroch na viacerých miestach sveta. Jej súčasťou sú aj príbehy samotných utečencov, ktorí hovoria nielen o tom, prečo museli utiecť z domovov, ale aj o tom, ako sa im v táboroch žije.

Tábory na stránke

Zdroj – svettaboru.cz

Stránka schválne vyzerá ako web cestovnej kancelárie. Tu si však vyberiete len tábor, do ktorého sa chcete pozrieť. O počte dní, čase príchodu či odchodu však rozhoduje niekto iný než vy.

„Prístup k pitnej vode, nedostatok jedla – to sú asi najväčšie problémy, s ktorými sa utečenci v táboroch stretávajú,“ hovorí Iveta Polochová, bývalá novinárka a teraz hovorkyňa českej pobočky Lekárov bez hraníc.

Napríklad v tanzánijskej Ndute majú ľudia 20 litrov vody na deň na všetko – na pitie, varenie, pranie aj hygienu. „Po pitnú vodu musia niekedy chodiť stovky metrov ďaleko – pešo, v horúčavách a s kanistrami v rukách. Na porovnanie: priemerný Slovák spotrebuje viac než sto litrov vody denne. O jednu latrínu sa v tábore delí niekoľko rodín.“

Video: Utečenecký tábor Domíz volajú aj malá Sýria
Autor – Lekári bez hraníc

Najstarší tábor

Polochová istý čas strávila v tábore v libanonskej Šatíle, ktorý postavil ešte v roku 1949 Červený kríž ako dočasné útočisko pre stovky palestínskych utečencov. Dočasnosť trvá takmer 70 rokov. Z detí, ktoré sa v ňom narodili v prvých rokoch, sú dnes už starí ľudia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Utečenecká kríza

Teraz najčítanejšie