Denník N

Ako ukázať svojim deťom svet, aj keď si nemôžete dovoliť cestovať

Foto – Flickr.com
Foto – Flickr.com

Nie každá rodina môže chodiť na dovolenky do zahraničia či ubytovávať zahraničných študentov. S tým, ako oboznámiť deti s inými kultúrami, vám pomôže šesť jednoduchých a lacných nápadov.

Píše Lindsey M. Robertsová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Manželia Oxenreiderovci nedávno predali svoj dom v Oregone a nasledujúcich deväť mesiacov strávili cestovaním po svete. S piatimi batohmi a tromi deťmi vo veku štyri, šesť a deväť rokov navštívili Čínu, Austráliu, Turecko, Ugandu, Francúzsko, Turecko a mnohé iné krajiny. Bez nejakého hlbšieho dôvodu. Len preto, že sa im zachcelo.

Blogerka Tsh Oxenreiderová o rodinnej ceste napísala knihu, v ktorej rozpráva, ako spolu s manželom Kylom deťom ukázali okolitý svet. Práve teraz, keď na americké mestá i zahraničné krajiny číhajú nebezpečné hrozby, je dôležitejšie než zvyčajne priviesť najmladšiu generáciu k väčšiemu záujmu o geografiu a k rešpektovaniu iných kultúr.

Každá skúsenosť je obohacujúca

My s manželom sa na podobnú cestu zatiaľ nechystáme, no ako aktívni príslušníci americkej armády sa musíme sťahovať každé tri roky. Túto jeseň nás čaká presun do Tacomy vo Washingtone. Vždy som si myslela, že najlepšie bude, keď moje deti – teraz majú dva a štyri roky – strávia detstvo v jednom dome, až kým nedospejú. Keď som však spoznala Oxenreiderovcov, uvedomila som si, že vlastne vôbec nezáleží na tom, kde bývame, pre deti bude každá skúsenosť obohacujúca.

Jamie Martin, autor knižky Doprajte deťom svet: Výchova globálne zmýšľajúcich detí, vraví, že žijeme v časoch, keď máme všetko na dosah ruky a každá odpoveď je vzdialená na dosah jedného kliknutia. „Topíme sa v mori informácií, strácame sa v jeho hĺbke. Pocit spojenia so svetom, kontakt s ľuďmi, ktorí sú oproti nám takí rozdielni a rovnakí zároveň, môže zahojiť naše rany,“ hovorí Martin.

Nie každý si môže dovoliť to, čo urobili Oxenreiderovci alebo Megan Schillerová, ktorá so svojou rodinou tri mesiace cestovala karavanom po Spojených štátoch. Nezáleží na tom, ako veľmi ste usadení, vždy môžete povedať: „Deti, zoznámte sa so svetom.“

Nech už je váš rozpočet akýkoľvek nízky, týchto šesť jednoduchých nápadov ho nezaťaží a pomôže vašim deťom spoznať svet za hranicami rodného mesta.

1. Čítajte si o svete

Posledné dve letá Jamie Martin v obývačke svojho domu pravidelne organizoval malý knižný klub. Členovia rodiny sa každý týždeň upriamili na jeden z kontinentov – najskôr Afriku, potom na Európu, neskôr na Severnú Ameriku, a to tak, že čítali vekovo primerané knihy a príbehy o rôznych kútoch sveta. „Otvorili sme obálku knihy, uložili sa na gauč, nechali sme stránky kníh, aby nás preniesli na iné svetadiely, a popri tom sme utužovali naše rodinné vzťahy,“ priblížil atmosféru rodinného klubu Martin.

2. Ozdobte si dom mapami

Nádherné, umelecky stvárnené mapy nájdete napríklad v internetovom obchode magazínu Global Guardian Project, ja som však na pekné mapy narazila aj na blšom trhu. Nezabúdajte ani na glóbusy a atlasy. My sme objavili krásny rozkladací atlas od vydavateľstva Usborne Books, ktorý si deti ihneď zamilovali. Tá istá firma tiež vyrába obrázkové atlasy, niektoré predávajú dokonca aj s nálepkami. Vždy, keď si v knižke prečítate názov nejakého mesta, alebo doma spomeniete príbuzného, ktorý cestuje do zahraničia, môžete si jeho cieľovú destináciu vyhľadať na mape.

3. Skúšajte medzinárodné jedlá

Predvlani, keď sme spolu s rodinou žili dva mesiace v kanadskom Vancouveri, sme sa rozhodli vyskúšať všetky možné kuchyne sveta. Bolo zábavné sledovať, ako náš syn, vtedy ešte batoľa, sŕkal na čínskom trhu polievku ramen. Na to, aby ste zažili niečo podobné, nepotrebujete cestovať ďaleko. Zahraničnú kuchyňu si môžete vychutnať aj doma, stačí, ak pozvete vašich cudzokrajných priateľov, aby vám navarili alebo vás naučili nové recepty. Spolu s deťmi môžete na mapách pohľadať, kde žijú ľudia, ktorí tieto jedlá jedávajú.

4. Využite predplatné

Jamie Martin odporúča predplatiť si servis, aký v USA ponúka napríklad spoločnosť Little Passports. Deťom poštou každý mesiac zasiela mapy a rôzne vzdelávacie materiály, vďaka ktorým sa dozvedia viac o krajinách, o prírode či o ekosystéme. Hneď v prvý mesiac deťom príde poštou malý kufrík, do ktorého si môžu všetky materiály odložiť. Nepodceňujte ani prínos klasického priateľa na dopisovanie. Hranice v detských hlavách sa začnú rozširovať, keď budú v spojení s niekým z cudziny.

5. Podporte dieťa z chudobnej krajiny

Nie každý môže cestovať, chodiť na zahraničné dovolenky, či u seba doma ubytovávať zahraničných študentov. No stále si môžete bokom odkladať nejaké drobné, podporovať nimi deti z chudobných krajín a neskôr sa o tom môžete porozprávať aj so svojimi deťmi. Ich empatia porastie, keď sa budete zhovárať o krajinách, kde tieto deti žijú, o ich kultúre a o výzvach, ktorým čelia. Čo keby ste skúsili vašich potomkov nahovoriť, aby tomuto dieťaťu poslali darček alebo sami podporili nejaké ďalšie dieťa? Dostali by tak zároveň lekciu o obetavosti – čo by ušetrili na hračkách alebo na jedení v reštauráciách, to by mohli poslať tým, ktorí to skutočne potrebujú.

6. Pozvite susedov k vám domov

Aby ste sa zoznámili s novými kultúrami, často nemusíte zájsť ďalej ako do susedstva. Keď sme spolu s rodinou žili vo Washingtone, skamarátili sme sa s jedným austrálskym susedom. Ja som si okrem toho našla kamarátky z Izraela a Iránu. Ďalšia žena, ktorá sa práve vrátila po ôsmich rokoch z Ugandy, bola pre mňa zase rodičovskou mentorkou. Už len tým, že sme priateľov občas pozvali na obed, mohla som rodine priblížiť inú kultúru.

Ukážte deťom, aké sú vaše hodnoty

Toto všetko sú úplné jednoduché triky, vďaka ktorým deťom ukážete, kde sa odohrávajú tie naozajstné kúzla. Ak budete hovoriť o svete za dverami vášho domova a o tom, ako vplýva na vašu rodinu, ľahšie deťom vysvetlíte, aké sú vaše rodinné hodnoty, presvedčenia či perspektívy.

Ako povedal Jamie Martin, svet je „nádherné, obdivuhodné a divoko nepochopiteľné miesto. Dôležité je, aby ste získali nadhľad a uvedomili si, čo je v našom vnútri a zároveň vo vnútri každého na tejto planéte: túžba po láske, jednote, šťastí a mieri“.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Človek

Veda

Teraz najčítanejšie