Denník N

Ako ukázať svojim deťom svet, aj keď si nemôžete dovoliť cestovať

Foto – Flickr.com
Foto – Flickr.com

Nie každá rodina môže chodiť na dovolenky do zahraničia či ubytovávať zahraničných študentov. S tým, ako oboznámiť deti s inými kultúrami, vám pomôže šesť jednoduchých a lacných nápadov.

Píše Lindsey M. Robertsová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Manželia Oxenreiderovci nedávno predali svoj dom v Oregone a nasledujúcich deväť mesiacov strávili cestovaním po svete. S piatimi batohmi a tromi deťmi vo veku štyri, šesť a deväť rokov navštívili Čínu, Austráliu, Turecko, Ugandu, Francúzsko, Turecko a mnohé iné krajiny. Bez nejakého hlbšieho dôvodu. Len preto, že sa im zachcelo.

Blogerka Tsh Oxenreiderová o rodinnej ceste napísala knihu, v ktorej rozpráva, ako spolu s manželom Kylom deťom ukázali okolitý svet. Práve teraz, keď na americké mestá i zahraničné krajiny číhajú nebezpečné hrozby, je dôležitejšie než zvyčajne priviesť najmladšiu generáciu k väčšiemu záujmu o geografiu a k rešpektovaniu iných kultúr.

Každá skúsenosť je obohacujúca

My s manželom sa na podobnú cestu zatiaľ nechystáme, no ako aktívni príslušníci americkej armády sa musíme sťahovať každé tri roky. Túto jeseň nás čaká presun do Tacomy vo Washingtone. Vždy som si myslela, že najlepšie bude, keď moje deti – teraz majú dva a štyri roky – strávia detstvo v jednom dome, až kým nedospejú. Keď som však spoznala Oxenreiderovcov, uvedomila som si, že vlastne vôbec nezáleží na tom, kde bývame, pre deti bude každá skúsenosť obohacujúca.

Jamie Martin, autor knižky Doprajte deťom svet: Výchova globálne zmýšľajúcich detí, vraví, že žijeme v časoch, keď máme všetko na dosah ruky a každá odpoveď je vzdialená na dosah jedného kliknutia. „Topíme sa v mori informácií, strácame sa v jeho hĺbke. Pocit spojenia so svetom, kontakt s ľuďmi, ktorí sú oproti nám takí rozdielni a rovnakí zároveň, môže zahojiť naše rany,“ hovorí Martin.

Nie každý si môže dovoliť to, čo urobili Oxenreiderovci alebo Megan Schillerová, ktorá so svojou rodinou tri mesiace cestovala karavanom po Spojených štátoch. Nezáleží na tom, ako veľmi ste usadení, vždy môžete povedať: „Deti, zoznámte sa so svetom.“

Nech už je váš rozpočet akýkoľvek nízky, týchto šesť jednoduchých nápadov ho nezaťaží a pomôže vašim deťom spoznať svet za hranicami rodného mesta.

1. Čítajte si o svete

Posledné dve letá Jamie Martin v obývačke svojho domu pravidelne organizoval malý knižný klub. Členovia rodiny sa každý týždeň upriamili na jeden z kontinentov – najskôr Afriku, potom na Európu, neskôr na Severnú Ameriku, a to tak, že čítali vekovo primerané knihy a príbehy o rôznych kútoch sveta. „Otvorili sme obálku knihy, uložili sa na gauč, nechali sme stránky kníh, aby nás preniesli na iné svetadiely, a popri tom sme utužovali naše rodinné vzťahy,“ priblížil atmosféru rodinného klubu Martin.

2. Ozdobte si dom mapami

Nádherné,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie