Denník N

Martin Poliačik: Sulík vie o mojom odchode mesiac, teraz najviac hovorím s Progresívnym Slovenskom

Martin Poliačik. Foto N – Vladimír Šimíček
Martin Poliačik. Foto N – Vladimír Šimíček

Poslanec a jeden zo zakladateľov SaS Martin Poliačik odchádza zo strany po názorových sporoch s Richardom Sulíkom. Vraví, že v politike zostáva a v rozhovoroch je najďalej so vznikajúcim Progresívnym Slovenskom.

Prečo odchádzate zo SaS?

Myslím, že SaS ako najsilnejšia alternatíva voči súčasnému vedeniu štátu neplní jednu zo svojich základných úloh. Je to stabilizácia Slovenska ako demokratickej krajiny, ktorá sa chce udržať v strede iných demokratických krajín v EÚ. Rétorika najmä predsedu Sulíka ale nezdôrazňuje dostatočne potrebu orientácie na EÚ a na podporu slobody a demokracie v tom najširšom možnom chápaní na to, v akej šlamastike sa Európa a svet začínajú nachádzať. Keď sa okolo seba pozrieme, Orbánovo Maďarsko, Kaczynského Poľsko a Česko, od ktorého nevieme, čo máme čakať, napovedá to, že tento región má nábeh na výrazné nabúranie svojej stability. Už to nestačí len pomenúvať. Silné politické strany by mali aktívne komunikovať, že našou jedinou možnou pozíciou je pozícia silného, suverénneho samostatného štátu v silnej a stabilnej EÚ. A únia môže byť silná a konkurencieschopná, len keď sa posilní a zjednotí vnútri. A to musí prezentovať niekto uveriteľný, nespájaný s korupciou a nezaťažený neprijateľnými kompromismi z minulosti.

Pokúšali ste sa o niečo také v SaS?

Áno. A na základe vízie, ktorú som v SaS predložil minulý rok, som presadzoval, aby to bola táto strana. Priestor sa tam ale nenašiel, nenašli sme spoločnú reč a je pre mňa zmysluplné jednoducho odísť.

Sulíkove reči o jadre či o EÚ sú dlhodobá vec. Prečo ste sa rozhodli až teraz?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie