Po župných voľbách môžeme ísť ďalej bez slučky na krku, hovorí šéfka banskobystrického divadla

Hlavnou témou novej premiéry súboru Divadlo Štúdio Tanca, ktorému hrozil Marián Kotleba zrušením, je opätovne nadobudnutá sloboda.

Aktuálny súbor Divadla Štúdio tanca: zľava Luca Tomao, Isabel Paladin, Tibor Trulik, Michaela Mirtová a Lenka Rajchmanová v inscenácii Prevaha dobrého. Foto – Dušan Beňo

Naše jediné kamenné profesio­nálne tanečné divadlo vstúpilo do jubilejnej 20. sezóny. Nebude to sezóna posledná – zrušenie divadla, ktoré ešte minulý týždeň sľuboval v predvolebnom programe jeho zriaďovateľ, banskobystrický samosprávny kraj, už vďaka výsledku župných volieb nezrealizuje. Riaditeľka súboru ZUZANA ĎURICOVÁ-HÁJKOVÁ hovorí, že záver najbližšej pripravovanej inscenácie si nechávali otvorený až do uplynulého víkendu. Aký nakoniec je, ukážu v premiére v piatok 10. novembra.

 

Oslavujete?

Áno, oslavujeme, od nedele. V mojom prípade je to také opatrné rozprestieranie krídiel, ale veľkú úľavu cítiť u všetkých zamestnancov divadla a vnímam tiež radosť ľudí, ktorí sú nám blízki. Dvadsiate výročie začína januárom 2018 a aj keď sme nevedeli, ako to s nami dopadne, mali sme už niečo prichystané. Ešte pred voľbami som prijala vnútorne obe možnosti: že už nebudeme pokračovať a dôstojne skončíme najbližšou premiérou, aj tú, že budeme môcť začať nanovo bez slučky na krku.

Vaša prvá reakcia na výsledok volieb?

Obrovská hrdosť a vďaka obyvateľom nášho kraja, že sme to zvrátili. No a potom mi okamžite naskočilo, čo všetko bude treba urobiť a že nesmieme zaspať na vavrínoch, ale naďalej ostať aktívni aj v spoločenskom dianí.

Menilo sa niečo počas posledných dvoch rokov na postoji župy k vám?

Zo strany župy to boli také sofistikované manévre, aby sa nám robilo ťažšie, a už sme to neriešili, že by sme s tým každú chvíľu bežali do médií. Platila dohoda, že od januára 2017 zamestnancov nechám, aby sa sústredili na prácu, a angažovala som sa ja.

Nehralo vo váš prospech, že ste úspešní? Vlani ste mali päť a pol tisíca divákov.

Oni všetky úspechy bagatelizovali a klamali o nich. Je jedno, či tu bolo päťtisíc ľudí, tvrdili, že ich chodí sedem. Priepasť sa zväčšovala, lebo sme sa nepoddali, tým sa to ešte zhoršilo.

Nepomohlo, že ste reprezentovali Slovensko počas predsedníctva v Bruseli?

Chcete, aby bol pre niekoho, kto chce vystúpiť z EÚ, úspech, že my ideme reprezentovať do Bruselu? To sa vylučuje. S tým nepohnete. Naivne som si myslela, že hej, ten prvý rok.

Spolupracujete so školami, do vzdelávacieho projektu Tanec v laviciach sa zapojilo sedem základiek z Banskej Bystrice. Nebáli sa?

Základné školy sú zriaďované mestom, ale za normálnych okolností by ich bolo istotne ešte viac. Toto boli školy, ktoré si držia svoje uvedomenie, snažia sa o prehľad. Keby sme robili projekt pre stredné školy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |