Denník N

Po župných voľbách môžeme ísť ďalej bez slučky na krku, hovorí šéfka banskobystrického divadla

Aktuálny súbor Divadla Štúdio tanca: zľava Luca Tomao, Isabel Paladin, Tibor Trulik, Michaela Mirtová a Lenka Rajchmanová v inscenácii Prevaha dobrého. Foto – Dušan Beňo
Aktuálny súbor Divadla Štúdio tanca: zľava Luca Tomao, Isabel Paladin, Tibor Trulik, Michaela Mirtová a Lenka Rajchmanová v inscenácii Prevaha dobrého. Foto – Dušan Beňo

Hlavnou témou novej premiéry súboru Divadlo Štúdio Tanca, ktorému hrozil Marián Kotleba zrušením, je opätovne nadobudnutá sloboda.

Naše jediné kamenné profesio­nálne tanečné divadlo vstúpilo do jubilejnej 20. sezóny. Nebude to sezóna posledná – zrušenie divadla, ktoré ešte minulý týždeň sľuboval v predvolebnom programe jeho zriaďovateľ, banskobystrický samosprávny kraj, už vďaka výsledku župných volieb nezrealizuje. Riaditeľka súboru ZUZANA ĎURICOVÁ-HÁJKOVÁ hovorí, že záver najbližšej pripravovanej inscenácie si nechávali otvorený až do uplynulého víkendu. Aký nakoniec je, ukážu v premiére v piatok 10. novembra.

 

Oslavujete?

Áno, oslavujeme, od nedele. V mojom prípade je to také opatrné rozprestieranie krídiel, ale veľkú úľavu cítiť u všetkých zamestnancov divadla a vnímam tiež radosť ľudí, ktorí sú nám blízki. Dvadsiate výročie začína januárom 2018 a aj keď sme nevedeli, ako to s nami dopadne, mali sme už niečo prichystané. Ešte pred voľbami som prijala vnútorne obe možnosti: že už nebudeme pokračovať a dôstojne skončíme najbližšou premiérou, aj tú, že budeme môcť začať nanovo bez slučky na krku.

Vaša prvá reakcia na výsledok volieb?

Obrovská hrdosť a vďaka obyvateľom nášho kraja, že sme to zvrátili. No a potom mi okamžite naskočilo, čo všetko bude treba urobiť a že nesmieme zaspať na vavrínoch, ale naďalej ostať aktívni aj v spoločenskom dianí.

Menilo sa niečo počas posledných dvoch rokov na postoji župy k vám?

Zo strany župy to boli také sofistikované manévre, aby sa nám robilo ťažšie, a už sme to neriešili, že by sme s tým každú chvíľu bežali do médií. Platila dohoda, že od januára 2017 zamestnancov nechám, aby sa sústredili na prácu, a angažovala som sa ja.

Nehralo vo váš prospech, že ste úspešní? Vlani ste mali päť a pol tisíca divákov.

Oni všetky úspechy bagatelizovali a klamali o nich. Je jedno, či tu bolo päťtisíc ľudí, tvrdili, že ich chodí sedem. Priepasť sa zväčšovala, lebo sme sa nepoddali, tým sa to ešte zhoršilo.

Nepomohlo, že ste reprezentovali Slovensko počas predsedníctva v Bruseli?

Chcete, aby bol pre niekoho, kto chce vystúpiť z EÚ, úspech, že my ideme reprezentovať do Bruselu? To sa vylučuje. S tým nepohnete. Naivne som si myslela, že hej, ten prvý rok.

Spolupracujete so školami, do vzdelávacieho projektu Tanec v laviciach sa zapojilo sedem základiek z Banskej Bystrice. Nebáli sa?

Základné školy sú zriaďované mestom, ale za normálnych okolností by ich bolo istotne ešte viac. Toto boli školy, ktoré si držia svoje uvedomenie, snažia sa o prehľad. Keby sme robili projekt pre stredné školy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie