Denník N

Pre deti šetríme viac ako na autá

Štatistiky ukazujú, že Slováci sa zlepšujú v sporení. Pozreli sme sa, na čo si odkladajú najviac.

Ak zvažujete sporenie, vždy je dobré vopred si určiť, na čo si odkladáte. Nezabudnite si tiež nastaviť cieľovú sumu a časový horizont, za ktorý ju chcete nasporiť. Len tak sa viete dopracovať k naplneniu svojich cieľov. Tatra banka pripravila pre svojich klientov v Internet bankingu a mobilnej aplikácii jednoduchú funkcionalitu  Ciele, ktorá im pomôže práve so spomínaným plánovaním.

V Cieľoch si viete nielen zadefinovať, na čo sporíte, ale aj sledovať, ako sa vám darí a manažovať výšku sporenia i cieľovej sumy. Vďaka mobilnej aplikácii máte svoje financie stále poruke. Túto funkcionalitu si vyskúšalo už viac ako 60 000 klientov a my sme pre vás pripravili zhrnutie, aké ciele si nastavujú.

Najčastejšie si ľudia sporia na vytvorenie finančnej rezervy a jej priemernú výšku si nastavujú na 11 900 €. Ďalšími obľúbenými cieľmi sú vlastné bývanie, kúpa auta či cestovanie.  Na kúpu auta v priemere sporíme 13 500 €, pre naše deti sa snažíme našetriť vyše 20 000 € a na dovolenku nám stačí zhruba 2000 €. Priemerná cieľová suma na kúpu bývania alebo rekonštrukciu je 75 000 €.

Ako si správne nastaviť svoje ciele

Pokiaľ chcete sporiť efektívne, dodržujte nasledujúce pravidlá:

  1. Zadefinujte si, na čo sporíte, časový horizont a cieľovú sumu
  2. Pravidelne kontrolujte, ako sa vám darí sporenie dodržiavať
  3. Pri pravidelnom sporení sa odporúča, aby ste si ho odkladali hneď po výplate. Inak vám naň nemusia zostať peniaze.
  4. Odkladať by sme si mali aspoň 10% z výplaty.
  5. Pre jednoduché manažovanie vašich financií využite nástroje MaFin od Tatra banky

Teraz najčítanejšie